The Phoenician Scheme: Pogledali smo novi film Wesa Andersona i donosimo utiske

Direktno sa 78. Kanskog filmskog festivala.

autor Jelena Milinčić
novi film wesa andersona

Filmovi Wesa Andersona postali su žanr za sebe – besprekorno precizni kadrovi, detalljna scenografija i otkačeni likovi, to je ono što očekujemo kad krenemo u bioskop da pogledamo njegovo novo ostvarenje, posebno kad se ono prikazuje na Kanskom filmskom festivalu. Da li smo dobili ono po šta smo otišli? Apsolutno, ali i mnogo više od toga.

The Phoenician Scheme je najnovija filmska avantura Wesa Andersona u kojoj glavne uloge tumače Benicio Del Toro (pod imenom Zsa-zsa Korda) i fenomenalna Mia Threapleton (koja je talenat očigledno nasledila od majke, glumice Kate Winslet), a igraju oca i ćerku. On je užasno bogati magnat koji, nakon što je preživeo šestu avionsku nesreću, počinje da shvata da ga neki neprijatelji žele mrtvog i da možda neće još dugo biti među živima, te angažuje svoju ćerku Liesl (opaticu, u bukvalnom, ne prenesenom značenju) da mu pomogne u najnovijem poslovnom poduhvatu.

SPEKTAKULARAN POČETAK

U želji da ne spojlujemo film koji ćete moći da pogledate u bioskopima već ovog leta, od radnje ćemo pomenuti samo spektakularni početak. Dok kao kontroverzni biznismen (obavezno zamislite sliku starijeg gospodina sa besprekorno zalizanom kosom) mirno sedi u svom privatnom avionu i čita specijalizovanu stručnu literaturu (obučen u elegantno odelo sa duplim kopčanjem) eksplozija razara trup njegovog privatnog aviona, a publika počinje da se smeje prizoru njegovih rasutih stvari po polju kukuruza. Ovaj poslednji susret sa smrću ostavlja Kordu sa dva prioriteta: da se pomiri sa svojom otuđenom ćerkom, koja mu još nije oprostila za umešanost u smrt njene majke i da sprovede u delo svoje najambicioznije poslovne poduhvate do sada (izgradi tunel za lokomotive koji bi prolazio kroz planine, trans-pustinjski unutrašnji plovni put i trans-nešto hidroelektrični nasip).

p0lc0vd9.jpg

OSTALI LIKOVI U NOVOM FILMU WESA ANDERSONA

Sem zategnutog odnosa oca i ćerke, srž samog filma je novi neobični svet Wesa Andersona koji naseljava izmišljenu zemlju, modernu i nezavisnu Feničiju, prikazanu sa neverovatnom količinom detalja, takvom brzinom da je ponekad teško ispratiti sve. Kada otac i ćerka krenu na put, nailaze na pripadnike sumnjivih sindikata, članove kraljevskih porodica, revolucionare, a sa njima ide i pomoćnik Bjorn, kojeg igra fenomenalni Michael Cera, kome već sada slobodno može da se dodeli titula najboljeg pomoćnika u šašavom univerzumu Wesa Andersona (možda drugog najboljeg, posle pomoćika iz lobija u filmu Grand Budapest Hotel). Cera je profesor specijalizovan za insekte i uz apsurdno jak švedski akcenat jedan je od najvećih nosioca humora. Tu su i Tom Hanks, Bryan Cranston, Mathieu Amalric, Scarlett Johansson, Benedict Cumberbatch (sa jaaako čudnom bradom) i kratka pojavljivanja Billa Murrayja, Willema Dafoea i Charlotte Gainsbourg.

MALO DRUGAČIJA PITANJA WESA ANDERSONA

Iako novi film Wesa Andersona lako može da zapadne u pravljenje paralele između nezasitog biznismena Korde opsednutog gomilanjem bogatstva (koje bi trebalo da nasledi njegova ćerka, a nju kao monahinju materijalno ne zanima) sa čitavim dinastijama buržuja 20. veka (Kordin lik inspirisan je likovima poput J. Paula Gettyja, J.P. Morgana, ali i, pazite sad – pokojnog tasta Wesa Andersona, libanskog građevinskog mogula Fouada Mikhaela Maloufa), stiče se utisak da reditelj ipak postavlja pitanje o smislu života i upućuje ga sebi samom – kao umetniku i ocu. U ovom filmu oseća se ličan stil Wesa Andersona, jer zaista niko osim njega ne može da zamisli tako složene svetove i upravo to je ono nešto što je možda nedostajalo njegovim ranijim, površnijim filmovima – doza introspekcije.

Premda je ekstremno satiričan, The Phoenician Scheme vas tera da postavite sebi i neka egzistencijalna pitanja – smejući se zgodama i nezgodama Andersonovih junaka neprimetno počinjete da se suočavate sa sopstvenm smrtnošću i velikom dilemom: Ako je Korda sav svoj trud posvetio gomilanju bogatstva, a negde usput izgubio porodicu, čemu mu onda služi to bogatstvo?

Fotografije: The Phoenician Scheme/Cannes Film Festival

Uz Black’n’Easy, pravu tursku, ne morate se odricati svog omiljenog rituala, gde god da ste. Spremna da putuje, lako se i jednostavno pakuje i još lakše priprema. Potreban je samo minut, jedna kesica i vrela voda, da se prepustite uživanju u pravoj turskoj.

IZIPIZI već više od 10 godina mami osmehe ljudima širom sveta, kreirajući lagane, fleksibilne i pristupačne naočare za celu porodicu – uz posvećenost svakodnevnom smanjenju uticaja na životnu sredinu.

MCF Megacom Film, vodeća distributerska kuća na Balkanu, poslednje dve decenije domaćoj publici donosi relevantne, nagrađivane i autentične filmove svetske kinematografije.