
Povezano
Rosamund Pike nam je dala jednu od najboljih uloga u trileru ikada, kada je tumačila antiheroinu u filmu Gone Girl – a sada ćemo je konačno gledati u istom žanru. Ove godine, izlazi njen novi film Hallow Road, koji jedva čekamo da pogledamo – evo zašto.
Uprkos svom pomalo generičnom naslovu, ovaj vešto režiran triler u klaustrofobičnom okruženju, koji potpisuje britansko-iranski redatelj Babak Anvari, solidno je napisan, snimljen i odglumljen, kažu prve kritike.

Hallow Road se nadovezuje na film Locke s Tomom Hardyjem, a debitantski scenarista William Gillies isprepliće napetu radnju vođenu telefonskim razgovorima s notama strave, dok protagonisti stižu do puta u naslovu tokom noći. Ali, istinski zastrašujući element filma leži u pitanju koliko daleko će obični roditelji ići kako bi zaštitili svoje dete.
Rosamund Pike i Matthew Rhys veći deo filma Hallow Road provode u automobilu, na spikerfonu s ćerkom koja je pregazila – i, pretpostavlja se, usmrtila – pešaka. Njihove izvedbe ukorenjuju film u stvarnosti od koje je teško odvratiti pogled, dok spolja možda vrebaju iskonski užasi noći.
Pike i Rhys čine snažan glumački tandem nasuprot Anvarijevim ogoljenim enterijerima, a pažljivo napisani dijalozi vešto oslikavaju napetosti u braku.
Posebno vredi istaknuti muziku u filmu, koju potpisuju Lorne Balfe i Peter Adams, a koja se oslanja na pesmu Behind The Wheel od Depeche Mode: atmosferična synth numera iz osamdesetih koja savršeno pristaje mračnoj noći vožnje kroz šumu, prema neizvesnoj sudbini.
Uprkos tome što lokacija radnje nikada nije eksplicitno navedena, film je sniman između Irske i Češke, a upravo eksterijeri u završnoj trećini filma odišu keltskom mistikom.

ROSAMUND PIKE U FILMOVIMA KOJE GLEDAMO DOK ČEKAMO HALLOW ROAD
Ukoliko vam se gleda dobar film sa Rosamund Pike, evo tri naslova koja možete da gledate dok ne stigne Hallow Road.
Beirut
Film Beirut stigao je u bioskope 2018. godine kao politički triler u kojem su glavni glumački par činili Jon Hamm i Rosamund Pike. Radnja prati penzionisanog diplomatu čiju je porodicu ubila teroristička grupa deset godina ranije. Sada alkoholičar, vraća se u diplomatske vode kao pregovarač kako bi osigurao mirnu razmenu starog prijatelja – a dogovor dodatno otežava činjenica da mora pregovarati upravo s onima koji su mu ubili porodicu.
Dok je šira publika bila mlaka prema filmu, što potvrđuje prosečna ocena gledatelja od 57%, kritičari su ga ocenili znatno bolje, hvaleći čvrsto konstruisanu priču, uzbudljivu akciju i ubedljive glumačke izvedbe.
A Private War
U ovom biografskom filmu Rosamund Pike briljira kao hrabra Marie Colvin, američka novinarka za The Sunday Times koja se usuđuje izveštavati iz građanskih ratova u izuzetno opasnim zemljama. Godine 2001. ona i njena ekipa upadaju u zasedu vojske.
Dok pokušava da se preda, Colvin biva pogođena i gubi levo oko od gelera. Nakon dijagnoze PTSP, počinje da nosi povez preko oka i nastavlja da izveštava iz ratnih zona u Iraku i Libiji. Kada nije na bojištima, živi u Londonu, gde započinje vezu s Tonyjem Shawom (Stanley Tucci), koji u njoj budi opušteniju i nežniju stranu.
An Education
Ova drama o odrastanju, koju režira danska redateljica Lone Scherfig, smeštena je u rane šezdesete godine i temelji se na memoarima britanske novinarke Lynn Barber. U glavnoj ulozi je Carey Mulligan kao Jenny Mellor, 16-godišnja učenica s ambicijom da upiše Oxford. Rosamund Pike ponovo glumi moralno upitnog lika – saučesnicu u prevari. Film je bio nominiran za tri Oskara: za najbolji film, najbolji adaptirani scenarij i najbolju glavnu glumicu (Mulligan).