Watch list: Fashion dokumentarci (I deo)

autor BURO.
128

Dokumentarci, omiljen format mnogih. Kao što smo svi naučili iz replike Mirandae Priestly u filmu The Devil Wears Prada – svako ko nosi odeću je pod uticajem odluka onih na vrhu modne industrije. Bez obzira da li ste stručnjak za stil, modu i trendove ili vas nije briga šta je u vašem ormanu.

Možda upravo zbog te univerzalne povezanosti, žanr fashion dokumentaraci jeste posebno bogat. Postoji na desetine filmova i serija koje duboko zaranjaju u svaki aspekt industrije, od njenih zvezda – velikih dizajnera, urednika časopisa, supermodela i fotografa – do istinitih kriminalnih priča i manje glamuroznoj strani modne industrije – skandalima.

Na našoj watch listi izdvojili smo po nama najbolje modne dokumentarace koji prikazuju najveće dizajnere, kretanje ka održivosti, nehumano postupanje koje se krije iza trenda „brze mode“ i mnogo više. Na ovoj listi nalazi se po nešto za svakoga, a najbolje (i najironičnije) od svega je što ih možete pogledati i na streaming platformama.

Opustite se, prepustite, a uskoro ispratite i II deo – Fashion dokumentarci na našem sajtu.

7d6173050141870123073a49a3fa9c70
DOKUMENTARCI

FASHION DOKUMENTARCI.

Antonio Lopez 1970: Sex Fashion & Disco (2017)

Antonio Lopez je najvažniji modni ilustrator sa kasnih 1960-ih i ranih 70-ih godina. Film iz 2017. dokazuje zašto. Prikazuje kako arhivske snimke ovog umetnika, tako i stilističke zvezde s kojima se družio u Njujorku i Parizu – od Jessicae Lange do Jerry Hall to Pat Cleveland, za koje se smatra da ih je „otkrio“ – kao i nove intervjue sa mnogim tim zvezdama koje žele da odaju počast Lopezu, koji je preminuo od AIDS-a osamdesetih godina.

Bill Cunningham New York

Bill Cunningham započeo je svoju karijeru u modi kao dizajner šešira za poznate ličnosti poput Marilyn Monroe, Katharine Hepburn i Jackie Kennedy, ali je njegov novinarski rad u modi — posebno njegova street style fotografija utvrdila njegovo mesto u istoriji industrije. Decenijama je dokumentovao ulični stil – modu vozeći se biciklom Schwinn po Njujorku u potrazi za svojim sledećim modelom. Ovaj film, objavljen nekoliko godina pre njegove smrti 2016. godine.

Diana Vreeland: The Eye Has to Travel (2011)

Pre nego što je Anna Wintour postala ime koje se prepoznaje u svakom domaćinstvu, postojala je Diana Vreeland, prava modna legenda koja je rođena na prelazu iz 19. u 20. vek, odrasla u Parizu i Njujorku, i na kraju se proslavila u modnom svetu prvo kao kolumnista za Harper’s Bazaar, a zatim kao glavna urednica Vogue-a. Ovaj dokumentarni film prikazuje njen celokupan fascinantan život i karijeru i predstavlja obavezno štivo za svakog studenta istorije mode.

Dior and I (2014)

Dokumentarci poput ovog se retko snimaju. Ovaj film prikazuje izazove i trijumfe u održavanju nasleđa jednog proslavljenog modnog brenda. Sniman osam nedelja, prati Rafu Simonsa dok priprema svoju prvu haute couture kolekciju kao kreativni direktor Diora 2012. godine. Istovremeno, film je prožet odlomcima iz autobiografije Christiana Diora, koja, prema rečima režisera Frédérica Tchenga, na pomalo jeziv, ali veoma neverovatan način, blisko odražava Simonsov rad i proces.

The First Monday in May (2016)

Ako ste ikada proveli čitav ponedeljak bez prestanka osvežavajući svoje društvene mreže kako biste ispratili svaki dolazak na crveni tepih Met Gala-e, želećete da pogledate ovaj film. On prati celogodišnji proces planiranja gala večeri iz 2015. godine i prateće izložbe u Institutu za kostim Metropolitanskog muzeja umetnosti, pod nazivom China: Through the Looking Glass. Dokumentarci poput ovog su parče istorije.

Fresh Dressed (2015)

Pored svog snažnog uticaja na mnoge druge muzičke žanrove, hip-hop je takođe pokrenuo čitavu kulturu autentičnog modnog pravca i stila. Međusobni odnos između muzičke scene i povezanih modnih trendova — i njihov veliki uticaj na popularnu kulturu u celini — tema je ovog filma iz 2015. godine, koji sadrži intervjue sa širokim spektrom zvezda koje se bave muzikom i modom, uključujući Kanye Westa, Andréa Leona Talleyja, Pharrella Williamsa, Marca Ecka i mnoge druge.

Foto: YouTube