Da li znate da u našem telu postoji 4 različita tipa masti, evo kako da ih se rešite

    14.10.2020.
    RECOMMENDED

    https://buro247.rs/wp-content/uploads/2020/10/masti_cover.jpg

    Zaista nemam nameru da bilo kome govorim kako treba da izgleda – svako od nas ima svoju formu – ali zdravlje je druga priča i to priča koja nema veze sa tim kako neko izgleda. Radi se o važnom životnom izboru (sa kojim se ja prva periodično srećem) koji nije baš uvek lako održati i u kom je svaka pomoć dobrodošla. Pogotovo kada se radi o osnovnom razumevanju naših tela i kako reaguje na određene stvari pošto jednostavna jednačina unosa i potrošnje kalorija jednostavno nije uvek dovoljna. 

    Na naše zdravlje utiču mnogi faktori, a kada je težina u pitanju onda je teško ozbiljno diskutovati o toj temi, a ne dotaći se psihičkih aspekata, hormonalnih faktora i genetika isto koliko i ishrane, režima fizičke aktivnosti i dodatnih tretmana. Jedna od takođe važnih tema jeste ta da nisu sve rezerve masti u našem telu iste i da, shodno tome, ne reaguju ni na iste stvari.

    Saznajte koji tipovi masnih naslaga postoje i kako se nositi sa svakim od njih ponaosob.

    Meko potkožno masno tkivo

    https://buro247.rs/wp-content/uploads/2020/10/1602847869520097.jpg

    Ovo je masno tkivo koje se nalazi na površini i lako se “trese”. Ženski hormoni su zaslužni za to što žene prave depoe masti na ovaj način – između kože i mišića – mnogo više nego muškarci. Ovaj tip masnog tkiva obično se nalazi na stomaku, bokovima i butinama, mišicama i leđima.

    Uloga ove vrste masnog tkiva jeste da čuva mišiće i kosti, da služi kao toplotna izolacija ali i da se koristi za energiju. Ona može biti meka ili fibrozna (kojoj smo posvetili posebnu stavku).

    Ov vrsta masti većim delom “lako silazi” ali je često vrlo teško izgubiti one poslednje rezerve na donjem stomaku, bokovima i butinama. Ukoliko redovno i efikasno vežbate ali se to ne vidi onoliko koliko biste želeli, meka površinska mast je krivac.

    Invazivni tretmani

    Laserska, ultrazvučna i obična liposukcija kojom se trajno otklanja masno tkivo.

    Neinvazivni tretmani

    Neinvazivni laserski tretmani koji rade po principu topljenja površinskog masnog tkiva. Kontrolisanim zagrevanjem se masne ćelije ubijaju, a telo ih izbacuje regularnim metaboličkim procesima.

    Namenski trening

    Trening visokog intenziteta (HIIT) je najbolji način da izgubite površinske masti ali ishrana je u ovim slučajevima presudna. Neophodno je izbaciti prerađene šećere (posebno sokove i alkohol kao i prerađenu hranu slatku i slanu)

    Fibrozno potkožno masno tkivo

    https://buro247.rs/wp-content/uploads/2020/10/1602847869476304.jpghttps://buro247.rs/wp-content/uploads/2020/10/1602847869259675.jpghttps://buro247.rs/wp-content/uploads/2020/10/1602847869222125.jpg

    Poznata još i kao abdominalna mast, ova vrsta masnog tkiva nalazi se duboko u trbušnoj duplji, ispod mišićnog sloja i ona oblaže unutrašnje organe. Pošto se nalazi iza mišića imate osaćaj da je čvrsta i ne može se uštinuti.

    Koliko je visceralna mast opasna govori i fenomen skinny fat – u pitanju su osobe normalne težine i BMI-a za svoju visinu i konstituciju ali čiji je procenat masti u telu dosta iznad preporučenog i koje stoga imaju iste zdravstvene probleme i/ili rizike kao i “očigledno” gojazne osobe (visok nivo šećera u krvi, nizak dobar holesterol, visoke trigliceride, upalne procese i visok pritisak).

    Bila ona očigledna ili ne, na visceralnu mast se može uticati samo i isključivo promenom načina života pošto do danas ni jedan kozmetički ili hirurški tretman nije za to izmišljen. Ipak, i na ovom frontu postoje jako dobre vesti: visceralne masti reaguju na promene u načinu života brže od svih ostalih tipova masnog tkiva.

    Evo nekih načina na koje možete uticati na njihovo smanjenje

    Ništa nije beznadežno. Način ishrane i fizička aktivnost su ovde, kao i u mnogim drugim stvarima kada je zdravlje u pitanju, jedini pravi put do uspeha. Ovo su mali koraci kojih treba da se pridržavate kako biste postigli veliki uspeh:

    • Uravnotežena ishrana – manje šećera i više kvalitetnih hranljivih sastojaka. Nije u pitanju nikakva prekomplikovana nauka, držite se osnovne četiri grupe namirnica: proteina, zdravih masti, povrća bez skroba i složenih ugljenih hidrata. Držite se podalje od svih vrsta prerađevina.
    • Pokrenite se – znamo da nije uvek lako, ali fizička aktivnost ne podrazumeva isključivo ličnog trenera i sate provedene u teretani. Čak i pola sata dnevno tokom kojih ćete ubrazati rad srca može biti dovoljno.
    • Dižite tegove – ne, nećete se pretvoriti žensku verziju Hulka (a i to je ok, ako vam se sviđa). Dokazano je da mišići sagorevaju više energije u stanju mirovanja, kao i da osobe sa većim procentom mišića imaju manji rizik od mnogih zdravstvenih problema nevezano za to koliki im je procenat masti u telu.
    • Opustite se – stres može da učini da svi mehanizmi u telu trokiraju. I zato bar pola sata dnevno radite nešto što vas opušta. Čitate, šetajte, ili jednostavno nemojte raditi ništa.
    • Spavajte – šest do osam sati treba da vam bude cilj. Bez izgovora.
    • Ne odustajte – od svakih 10% ukupnog gubitka težine, čak 30% su visceralne masti. Ako se pridražavate nekog programa, on će se svakako isplatiti.
    Saznaj više:
    Povezani članci: