Kozmetika je postala vrlo zbunjujuća. Da li vam se čini da oko vas lebde svi ti “aktivni sastojci” koji obećavaju lepši ten, svetliju kožu, čistije pore i manje bora ali vam ovo sve nekako izmiče? Ili, još gore, entuzijazam vas je doveo do toga da ste preopteretili kožu pa vam se sad to vraća crvenilom i upalama. Nekako smo došli do tačke da se od nas očekuje da budemo vrhunski informisani pre nego što uopšte pogledamo neku kremu ali informacija nije isto što i znanje. Štaviše, vrlo često nam može dati lažnu sigurnost i odvući na stranputicu. Prvi korak svakako jeste da naučite šta su sastojci o kojima se priča i čemu služe pošto ćete jedino tako prepoznati da li će vam koristiti ili ne ali svet cosmeceuticalsa donosi još jedan izazov: aktivni sastojci su jake supstance, a mnogi “jaki karakteri” se ne slažu, kako u životu, tako ni u kozmetici. To mu nekako dođe kao čaj: dodate mu mleko – genijalno, na to sipate limun i dobili ste usirenu katastrofu. Samo limun? Vraćamo se u genijalnu kategoriju. Dakle, čaj je ponaosob bolji i od mleka i od limuna ali ako ih spojite, dobar je samo za bacanje. Kada je koža u pitanju, najmanje što može da se desi jeste da se međusobno neutrališu, a niko od nas ne želi da se nađe u džaba-ste-krečili epizodi. Najgore? Ozbiljno iziritirana koža ili pogoršani problemi kojima posle treba puno vremena – i ozbiljna pomoć – da se saniraju. Ne brinite, tu smo da vam dešifrujemo ove tajne veze.
Da li se samo računaju aktivni sastojci?
Ne. Aktivni sastojci jesu ono što daje rezultate ali neaktivni sastojci su oni od kojih u mnogočemu zavisi kako i koliko će aktivni uticati na kožu zbog svoje interakcije sa njima. Dobar režim nege je balans jednih i drugih. Previše aktivnih sastojaka zaista može da izazove karambol i neophodno je postići ravnotežu sa onima koji hrane i štite kožu. Ne bi trebalo da koristite više od tri do četiri aktivna sastojka istovremeno. Pri tom ne mislimo u jednom proizvodu već u celoj rutini, tipa ujutro/uveče. Ukoliko preterate, dobićete crvenu kožu koja se ljušti ili čak, u najgorem slučaju, reakciju koja podseća na hemijske opekotine.
kao pas i mačka
Ovo su kombinacije koje treba da izbegavate:
– Retinol/retinoid sa benzoil peroksidom (koji se koristi u proizvodima protiv bubuljica). I jedan i drugi su izuzetno jaki i efikasni ali zajedno je to “previše snage”.
– Vitamin C sa glikolnom kiselinom. Izbegavajte ovu kombinaciju pošto je prejaka.
– Glikolna kiselina sa salicilnom kiselinom. Miks ove dve kiseline će jako isušiti kožu.
– Vitamin C sa retinolom i retionoidom. Ova dva sastojka optimalno funkcionišu u potpuno različitim PH sredinama i zato ih treba koristiti odvojeno, na primer vitamin C ujutro, a retinol/retinoid pred spavanje.
A, živeli su srećno do kraja života?
Bajke sa srećnim krajem ipak postoje, bar kada je kozmetika u pitanju i pored idealnog para aktivnih sastojaka uključuju i to da njih obično treba nanositi prvo, a za njima proizvod koji hidrira i obavezan SPF preko dana.
Za GUBITAK SJAJA
Vitamin C i hijaluronska kiselina
Vitamin C učvršćuje kožu, posvetljuje je i ujednačava i štiti od oštećenja koju izazivaju slobodni radikali. Kada se u kombinaciju doda hijaluronska kiselina koja hidrira i zateže sitne bore koža dobija zdrav sjaj. Prvo ujutro nanesite serum sa vitaminom C, a zatim preko njega serum sa hijaluronskom kiselinom.
ZA SITNE BORE
Retinol, vitamin C i peptidi
Retinol je verovatno najjači anti-age sastojak i treba ga koristiti noću ispod kreme pogate peptidima. Ujutro na lice nanesite serum sa vitaminom C koji će učvrstiti, posvetliti kožu i zaštititi je od štetnih uticaja okoline.
ZA UMIRIVANJE IZIRITIRANE KOŽE
Linoleinska ili hijaluronska kiselina sa nijacinamidom
Esencijalna masna kiselina poput linolinske ojačava zaštitnu barijeru kože, nijacinamid (vitamin B3) ojačava, regeneriše i hidrira iziritiranu kožu. Na ovakvoj koži treba izbegavati jake aktivne sastojke poput retinola i glikolne kiseline pošto je mogu pogoršati.
PROTIV BUBULJICA
Salicilna kiselina, AHA i nijacinamid sa hijaluronskom kiselinom
Salicilna kiselina čisti kožu i otpušava pore, čistač koji sadrži AHA (glikolnu ili laktičnu kiselinu) nežno skida izumrli sloj kože. Nakon njih preporučuje se nijacinamid, kao i cink (koji ima protivupalno dejstvo) koji će ubrzati regeneraciju kože i minimizirati mogućnost loše reakcije. Serum sa hijaluronskom kiselinom, na kraju, će koži pružiti neophodnu hidrataciju.
ZA SJAJNU KOŽU
AHA, retinol i vitamin C sa salicilnom kiselinom
Prvi korak je tečni eksfolijator sa AHA kiselinama koji će u jednom koraku obaviti eksfolijaciju i učiniti kožu sjajnom. Laktična kiselina odgovara velikom broju ljudi i neće isušiti kožu. Preko dana, nakon njega nanesite serum sa vitaminom C koji štiti od spoljnih agresora, učvršćuje kožu i posvetljuje je, a zatim nanesite proizvod sa salicilnom kiselinom (tonik ili serum) koji će očistiti pore. Preko toga obavezno nanesite SPF širokog spektra. Preko noći serum sa vitaminom C i salicilnu kiselinu zamenite retinolom/retinoidom.