Cink: zbog čega nam je ovaj mineral potreban i šta treba da znate ukoliko razmišljate o suplementima

    12.08.2020.
    RECOMMENDED

    https://buro247.rs/wp-content/uploads/2020/08/cink_cover.jpg

    U poslednje vreme svet je opsednut imunim sistemom i načinima kako da se on ojača i boostuje čak i više nego obično na načine koji ne uključuju samo zdravu ishranu. Razlozi za to itekako postoje ali ovo je mač sa dve oštrice pošto wellness industrija i te kako ume da iskoristi slične trenutke u svrhu zarade – i ničeg drugog. Jedan od minerala čije ime se sve češće spominje jeste cink (pogotvo u formi suplemenata) ali, iako se često prodaje u kombinaciji sa vitaminom C za razliku od njega cink zahteva mnogo veći oprez.

    Šta je cink i u kojoj meri nam je potreban

    Cink je mineral, poput gvožđa, kalcijuma i bakra na primer, i u prevelikoj koncentraciji može biti štetan. LJudsko telo sadrži 2 do 3 g cinka, od kojih se skoro 90% nalazi u mišičima i kostima, a ostatak se akumulira u ostalim organima.

    Preporučena dnevna doza cinka iznosi između 8 (žene) i 10-11 mg (muškarci), a u trudnoći do 12 mg. Akutna trovanja cinkom su veoma retka ali hronična predoziranost je moguća i sa sobom nosi posledice po zdravlje.

    https://buro247.rs/wp-content/uploads/2020/08/1597227495941677.jpg

    Za šta nam cink služi

    Cink je neophodan za pravilno funkcionisanje našeg tela i njegovo zdravlja. Većina ljudi ga može u dovoljnoj količini dobiti ujednačenom ishranom, a uvođenje suplemenata bi trebalo da preporuči i kontroliše lekar. Benefiti cinka su sledeći:

    • neophodan je za aktivnost više od 300 enzima koji pomažu varenje, nervne fukncije i metabolizam u celosti
    • učestvuje u obnavljanju čelijske membrane, rastu ćelija i održavanju zdrave kože te potpomaže regeneraciju kože i zaceljivanje rana (zato ćete ga često naći u kremama za regeneraciju kože i u kombinaciji sa cicaom)
    • ojačava nervni sistem i pogotovo moždane funkcije. Postoje studije koje ukazuju da pomaže kod smanjenja kognitivnih funkcija i u terapiji Alchajmerove bolesti, kao i sa depresijom
    • nedostatak cinka ima loše posledica na apetit i čula mirisa i ukusa
    • nedostatak cinka povećava oksidativni stres što u suštini znači slabljenje sposobnosti tela da se bori protiv slobodnih radikala i sanira štetu nastalu usled njihovog delovanja. Cink takođe ima i protivupalno dejstvo, a poznato je da upalni procesi mogu biti okidač za hronične bolesti ali i rane znake starenja
    • učestvuje u proizvodnji insulina i može se koristiti u lečenju šećerne bolesti
    https://buro247.rs/wp-content/uploads/2020/08/1597227495981222.jpghttps://buro247.rs/wp-content/uploads/2020/08/1597227495904051.jpg

    Disbalanas cinka u organizmu

    Ironično, vrlo je lako pomešati neke simptome nedostatka cinka sa prevelikom količinom cinka (to su anemija, opadanje kose, opšta slabost) i zbog toga je važno da sebe ne dijagnostikujete sami već da odete kod profesionalca koji će uraditi test krvi i odrediti da li neki disbalans postoji kao i koji je najbolji način da se sa njim nosite.

    • Nedostatak zinka: lako se onesvestite, opadanje kose i veoma suva koža, razdražljivost i zamor, nizak nivo insulina, anemija, impotencija, smanjen nivo testosterona, neregularan menstrualni ciklus, bolne menstruacije, gubitak libida
    • Previsok nivo: autoimune bolesti, osećaj težine u grudima i problemi sa disanjem, suv kašalj, bolovi u organima za varenje, povraćanje.
    Saznaj više:
    Povezani članci: