Da li ste znali da je moguće piti previše vode? Ovo su znaci na koje treba da obratite pažnju

    14.05.2021.
    RECOMMENDED

    https://buro247.rs/wp-content/uploads/2021/05/vodacover.gif

    Nedovoljan unos vode na dnevnom nivou jeste velik i realan problem, a njegove posledice – umor, loše varenje, zamagljena glava (i glavobolja) – i te kako osećamo. Sve, apsolutno sve u našem telu zavisi od njegove optimalne hidriranosti, od toga da vam „radi glava“ pa do toga da ne dobijete bespotrebne probleme sa leđima (da li ste znali da su diskovi između pršljenova neka vrsta sunđerastih amortizera koji usled dehidratacije postaju krti i gube svoju funkciju?), o lepoj koži i kosi da ni ne govorimo. 

    Ipak, ako ste zakleti pristalica principa “od viška glava ne boli”, razmislite još jednom. Previše bilo čega može da ostavi posledice, pa čak i nešto što naizgled deluje apsolutno nemoguće kao što je voda. Istina, intoksikacija vodom se dešava zaista retko u običnim okolnostima ali nije neophodno da se stigne do granice trovanja, zar ne?

    Voda je zdrava. Voda je neophodna za funkcionisanje našeg tela. Voda je, isto tako, u trendu, a svi znamo da je sa stvarima koje su u trendu (po)nekad lako zastraniti.

    Flaše vode eksplodirale su na društvenim mrežama. Počev od toga da je svaki dizajner kom je stalo do sopstvenog imidža izbacio neki model sa svojim potpisom pa do toga da se influenseri takmičke ko će popiti više vode – što zvuči super u teoriji ali je manje dobra ideja u praksi. Zašto? Zato što je preterana hidratacija takođe stvaran problem koji ostavlja potpuno realne posledice.

    Preterana hidratacija iliti overhydration predstavlja višak vode u telu, a u osnovi jeste stanje u kom unosimo više vode nego što je telo u stanju da izbaci. U zavisnosti od njenog stepena, preterana hidratacija može uticati na telo na različite načine. Početni simptomi su obično veoma blagi i često uključuju blagu glavobolju ili mučninu. Ukoliko se stepen preterane hidratacije poveća, ona može postati i uzrok napadima, grčevima u mišićima ili čestom padanju u nesvest. Ovo se dešava zbog preteranog razređivanja soli i elektrolita u telu.

    Dobre vesti jesu da je preterana hidratacija kod zdravih osoba izuzetno retka i da se obično javlja kod ljudi koji imaju neku vrstu poremećaja vezanu za izlučivanje/izbacivanje vode iz organizma. Jednostavno, preterano konzumiranje vode ne pravi problem zdravim osobama čiji bubrezi su u stanju da lako izbace veću količinu vode.

    A šta ako ste počeli da – zbog TikToka – pijete galon za galonom? Prvo, prestanite. Na taj način ne činite sebi nikakvu uslugu i ne, nećete biti ni mrvicu zdraviji, naprotiv. Sa druge strane, pošto se simptomi razvijaju postepeno vrlo je verovatno da nećete naneti sebi ni ozbiljnu štetu pre nego što primetite da nešto nije u redu. Ukoliko se baš trudite da pijete veće količine vode i nakon toga dobijete glavobolje, vrtoglavicu ili mučninu, ukoliko počne da vam se dešava da vam se misli zamute, onda bi preterana hidratacija svakako trebala da uđe u obzir kao dijagnoza.

    A ako se pitate koliko je to vode optimalno popiti u toku dana opšteprihvaćen stav jeste da je količina od 1.5 do 2 litre u toku dana dovoljna ali to zavisi od mnogih faktora, počevši od pola pa do godišnjeg doba i temperature. Na primer, tokom fizičkih aktivnosti i vrućina, pojačano je znojenje, disanje je dublje i brže, temperatura tela raste. Osobe izložene ovim faktorima trebaju uzimati i veće količine vode od optimalnih. Isto važi i u slučajevima povraćanja i dijareje, zatim ishrane bogate solima i dijetetskim vlaknima koja zahteva unosenje vode u većim količinama. Dobru meru nije komplikovano postići, a evo kako da budete optimalno hidrirani u toku dana.

    Saznaj više:
    Povezani članci: