Povezano
Šolja toplog čaja ili kafe, zatim uzimanje suplemenata predstavlja jutarnji ritual za većinu nas. To je takođe zgodan trenutak da uzmemo dnevne vitaminske suplemente. Međutim, ispostavlja se da napitak kojim ih uzimate ima veliki uticaj na to koliko vaš organizam zaista može da iskoristi od tih nutrijenata.
Nažalost, moramo vam reći, vaša jutarnja kafa možda nije najbolja opcija. Iako se oslanjamo na kofein da nas razbudi, on može da ometa apsorpciju nekih vitamina i minerala i generalno suplemenata.

Gvožđe
Gvožđe je ključno za formiranje hemoglobina, proteina u crvenim krvnim zrncima koji prenosi kiseonik iz pluća do ostatka tela. Učestvuje u stvaranju energije, sintezi hormona, jačanju imuniteta i razvoju nervnog sistema.
Prema NHS-u, žene koje gube mnogo krvi tokom menstruacije su u većem riziku od anemije i često im je potreban dodatak gvožđa. Međutim, kofein može da ometa apsorpciju suplemenata gvožđa, kao i gvožđa iz hrane.
Polifenoli, naročito tanini u čaju i kafi, vezuju se za gvožđe tokom varenja i smanjuju njegovu apsorpciju. I prebacivanje na bezkofeinske varijante ne pomaže mnogo, jer polifenoli i dalje ostaju prisutni.
Ovo se naročito odnosi na ne-hem gvožđe iz biljnih izvora poput orašastih plodova, integralnih žitarica i zelenog lisnatog povrća. Zbog sadržaja polifenola, ne-hem gvožđe se pretvara u oblik koji telo ne može da apsorbuje.
Vitamin D
Naučnici su otkrili da vitamin D utiče na više od 200 gena u organizmu. Pomaže imunitetu, reguliše polne hormone i omogućava apsorpciju kalcijuma – neophodnog za jake kosti i zube.
Takođe igra važnu ulogu u regulaciji sna. Nizak nivo vitamina D povećava rizik od problema sa snom – kraće trajanje, češća buđenja i otežano uspavljivanje.
Pojedine studije ukazuju da kofein može da smanji ekspresiju receptora za vitamin D, naročito na osteoblastima, ćelijama koje proizvode kost. To znači da osobe koje piju više kofeina mogu imati niži nivo vitamina D.
Vitamin C, B-kompleks, magnezijum i kalijum
Vitamin C od svih suplemenata stimuliše proizvodnju kolagena, neophodnog za kožu, hrskavicu, krvne sudove i zaceljivanje rana. On je i moćan antioksidans koji štiti DNK ćelija od oštećenja.
Vitamini B kompleksa (B1, B2, B3, B5, B6, B7, B9 i B12) pomažu rast i razvoj ćelija kože, krvi i mozga i pretvaraju hranu u energiju.
Ovi vitamini su rastvorljivi u vodi, što znači da se ne skladište u telu, već se lako gube putem urina. Budući da kofein stimuliše mokrenje, povećava se gubitak ovih vitamina pre nego što ih telo uopšte apsorbuje.
Kofein ima sličan efekat, pored suplemenata, i na elektrolite poput magnezijuma i kalijuma, minerale ključne za san, metabolizam, rad srca i hidrataciju.
Pravilna konzumacija suplemenata
Idealno je uzimanje suplemenata sa čašom vode. Ako ne možete bez jutarnje kafe sačekajte 30 minuta pre ili posle unosa kofeina pre nego što uzmete suplement.
Za gvožđe, preporuka je još stroža. Najbolje je ostaviti razmak od jedan do dva sata između gvožđa i kafe ili čaja. Takođe, pokušajte da uzmete gvožđe uz čašu soka od pomorandže, vitamin C pomaže njegovu apsorpciju.
Za nadoknadu magnezijuma i kalijuma, možete dodati elektrolite u vodu. Dobri proizvodi uključuju Artah Cellular Hydration i Ancient + Brave True Hydration Jar.
Napomena: Suplementi nisu zamena za raznovrsnu i izbalansiranu ishranu. Pre nego što počnete sa suplementacijom, posavetujte se sa svojim lekarom.
Foto: Pinterest