Zašto ne sedimo u hotelskim restoranima?

17.09.2024.
RECOMMENDED

Da li su hotelski restorani luksuz ili linija manjeg otpora?

Kao neko ko piše o hrani, često putujem i susrećem se sa sličnim iskustvom. Svesno odaberem hotelski restoran zbog reputacije, popularnosti ili preporuke, ali ti obroci, koliko god bili tehnički savršeni, na kraju bi pali u zaborav. Šalila sam se da ću jednog dana napisati članak pod naslovom: Nemojte da jedete u hotelskim restoranima, ali ovo nije taj članak. 

Kad putujem, trudim se da pronađem autentična iskustva. Toliko da retko i odsedam u hotelima, već u lepo uređenim stanovima, ili kućama, onim sa dušom. Volim komunikaciju sa domaćinom i preporuke lokalaca, a još više volim da ih upoređujem sa svojim listama koje uvek pravim unapred. Na tim listama su uvek mesta gde treba jesti, piti, stati na trenutak i šta posetiti. 

Kao veliki ljubitelj gastronomije, na mojoj listi se često nađu i restorani nagrađivani raznim zvedicama, kapicama, detelinama i sličnim znakovima prepoznavanja, čak i oni u poznatim hotelskim lancima. Ali, da li oni zaista pružaju autentično iskustvo? Čak i kad sam u svom gradu, ponekad se zapitam, da li sam dovoljno kreativna ako jedem u hotelskom restoranu? Trudim se da budem inovativna i drugačija, a hotelski restorani često deluju kao basic izbor, kao neka prečica ili linija manjeg otpora, obično rezervisana za one koje mrzi da istražuju. 

Trudim se da budem inovativna i drugačija, a hotelski restorani često deluju kao basic izbor, kao neka prečica ili linija manjeg otpora, obično rezervisana za one koje mrzi da istražuju

Iako su hotelski restorani sinonim za luksuz, često mi deluju previše sigurno i sterilno. Ne kažem da hrana nije dobra, ali tražim više od toga. Želim atmosferu, autentičnost i priču. Želim da kroz hranu osetim mesto, jer je za mene to suština putovanja. A u hotelskim restoranima, ma koliko bili dobri, često nedostaje baš taj lokalni šarm.

Ne kažem da je hrana u hotelskim restoranima loša – daleko od toga. Oni su dizajnirani da nas umire, da nas razmaze poznatim i sigurnim. Međutim, u toj sigurnosti često nedostaje nešto bitno poput uzbuđenja, rizika ili prilike da doživimo taj grad na pravi način. 

hotelski restorani

Hotel de Russie – Rim

Foto: Pinterest

Da li su hotelski restorani preskupi?

Jedan od glavnih razloga zašto izbegavamo hotelske restorane jeste percepcija da su preskupi. I zaista, cene u hotelskim restoranima su često više nego u lokalnim restoranima. Kada već odlučimo da potrošimo više novca na obrok, želimo nešto što pruža jedinstveno, autentično iskustvo, a često osećamo da hotelski restoran ne može to da ponudi.

Međutim, treba uzeti u obzir da visoke cene u hotelskim restoranima nisu uvek neopravdane. Vrhunski hoteli često zapošljavaju šefove kuhinja svetskog kalibra i koriste najkvalitetnije namirnice, što utiče na cenu. Takođe, ambijent i posebna usluga su deo onoga što plaćate. U nekim slučajevima, plaćate i za istorijski značaj hotela ili restorana, koji može biti neprocenjiv za ljubitelje gastronomije.

Ako se pitate da li su hotelski restorani skupi – da, često jesu, ali to ne mora biti negativna stvar. Ključno je da se pre odlaska raspitate o meniju i šefu kuhinje kako biste procenili da li je iskustvo vredno tog novca.


hotelski restorani2

Badrutt’s Palace – St. Moritz

Foto: Pinterest

Da li smo dobrodošli u hotelskim restoranima?

Jedno od najčešćih pitanja koje se postavlja kada govorimo o hotelskim restoranima jeste: Da li smo zaista dobrodošli ako nismo gosti hotela? Mnogi veruju da su hotelski restorani namenjeni isključivo turistima ili gostima hotela, dok lokalci ili prolaznici osećaju neku vrstu distance. Ovaj osećaj može biti zastrašujuć, posebno u luksuznim hotelima gde se stvara utisak ekskluzivnosti.

Ipak, realnost je da su mnogi hotelski restorani otvoreni za sve posetioce, bez obzira na to da li ste gost hotela ili ne. Zapravo, hoteli često aktivno podstiču lokalne stanovnike da posete njihove restorane. Zato, ako se pitate da li ste dobrodošli – odgovor je najčešće da.

Da biste se osećali sigurnije, savetujem da odete u lobby bar hotela na koktel, čašu vina, čaj ili kolač. Ovo može da bude sjajan način da ispitate teren. Ovim putem možete da procenite atmosferu, pregledate meni i cene, i vidite da li se osećate prijatno.


hotelski restorani1

The Pinch hotel – Charleston

Foto – Pinterest

Da li možemo da se obučemo kako želimo?

Pitanje oblačenja je često prepreka za mnoge kada razmišljaju o odlasku u hotelski restoran. Mnogi od nas ne žele formalni dress code, posebno ako smo na putovanju i tražimo opušteniji način da provedemo veče.

Dok je tačno da mnogi luksuzni hotelski restorani imaju pravila oblačenja, to nije univerzalno pravilo. Sve manje hotela ima zahteve za formalnim oblačenjem, posebno u restoranima koji su otvoreni za širu publiku. Ipak, uvek je dobra ideja unapred proveriti kakva su pravila oblačenja u restoranu kako biste izbegli neprijatne situacije.

Na kraju, formalnije oblačenje može dodati poseban ton iskustvu, čineći ga elegantnijim i luksuznijim. Ali, to svakako zavisi od onoga što tražite i šta vam odgovara.


Hotelski restorani su rezervisani za turiste?

Jedna od uobičajenih zabluda je da su hotelski restorani rezervisani isključivo za turiste ili goste tog istog hotela. U ovoj percepciji leži verovanje da lokalci ne posećuju hotele jer oni kreiraju menije za širu, internacionalnu publiku, prilagođavajući jela globalnim standardima i ukusu. Na ovaj način, lokalni karakter hrane često može biti izgubljen, a ono što dobijamo je generička, hrana koja ne oslikava kulturu ili specifičnosti destinacije.

Međutim, mnogi hotelski restorani danas rade na tome da kombinuju globalnu sofisticiranost s lokalnim elementima. Na primer, restorani u luksuznim hotelima sve više koriste lokalne namirnice i poštuju regionalnu kuhinju, pružajući autentično iskustvo koje je prilagođeno sofisticiranom ukusu, ali ne gubi lokalni šarm.

hotelski restorani123

Hôtel De Paris – Monte-Carlo

Foto: Pinterest


Da li biramo liniju manjeg otpora kada jedemo u hotelskim restoranima?

Hotelski restorani često izgledaju kao sigurna opcija – bez iznenađenja, bez rizika. Kada smo umorni nakon dana provedenog u obilasku, jednostavnije je ostati u hotelu nego istraživati nepoznata lokalna mesta. Ovo može biti deo razloga zašto hotelske restorane često doživljavamo kao liniju manjeg otpora, zapravo izbor za one koje mrzi da istražuju ili koji nisu dovoljno avanturističkog duha da bi se upustili u potragu za autentičnim lokalnim iskustvima.

Međutim, ovo ne mora biti nužno loša stvar. Ponekad nam baš treba sigurna opcija, poput mesta gde znamo da ćemo dobiti vrhunsku uslugu, dobru hranu i opuštenu atmosferu bez stresa. Ključ je u ravnoteži. Možete istraživati lokalne opcije, ali i pružiti sebi luksuznu večeru u hotelskom restoranu kad vam je potrebno malo više udobnosti.


hotelski restorani8

Hôtel Plaza Athénée – Pariz

Foto: Pinterest

Da li imamo kulturu sedenja u hotelskim restoranima?

Hotelski restorani su često deo kulturne i istorijske baštine gradova u kojima se nalaze. Restorani u legendarnim hotelima poput Ritza u Parizu ili Savoya u Londonu nisu samo mesta za obedovanje, već su deo istorijskih priča koje su oblikovale kulturni identitet tih mesta. Kultura sedenja u ovim restoranima igra ključnu ulogu u tome mesto gde gosti dolaze ne samo zbog obroka, već da bi doživeli deo lokalne istorije i tradicije.

U mnogim gradovima, kultura sedenja u hotelskim restoranima je već duboko ukorenjena. Ovi prostori nisu isključivo mesta za turiste. Ovde lokalni stanovnici dolaze na poslovne sastanke, popodnevni čaj, ili jednostavno da bi uživali u atmosferi. Kultura sedenja se gradi kroz spoj prestiža, istorije i lokalnih navika, gde postaje društveno prihvaćeno da se deo dana provede u hotelu.

Kultura sedenja se gradi kroz spoj prestiža, istorije i lokalnih navika, gde postaje društveno prihvaćeno da se deo dana provede u hotelu

Određeni hoteli su poznati po tome što su njihovi restorani i lobi barovi postali prepoznatljivi brendovi sami za sebe. Stvaranje ove kulture sedenja podrazumeva ponudu jedinstvenih menija, posvećenost detaljima u dekoru, ali i pričanje priča o legendarnim gostima i istorijskim događajima. Na ovaj način, hotelski restorani postaju destinacije gde se osećate kao deo mnogo veće priče koja nadilazi uobičajeno iskustvo.

Sedenje u takvim restoranima daje osećaj povezanosti s bogatom prošlošću grada. U ovim restoranima jeli su umetnici, pisci, političari i slavne ličnosti. Razumevanje konteksta u kojem jedemo može dodati posebnu vrednost iskustvu.

Dakle, da bismo izgradili kulturu sedenja u hotelskim restoranima, važno je stvoriti naviku među lokalnim stanovništvom da ta mesta posmatraju kao deo svog svakodnevnog života, a ne samo kao turističke destinacije. Slobodno idite na čaj u pet, uživajte u kolaču ili organizujte poslovni sastanak.

Hoteli treba da promovišu svoju istoriju i jedinstvenu ponudu, a lokalno stanovništvo da vidi ove prostore kao prirodan deo svog svakodnevnog života i mesta za opuštanje i uživanje.


hotelski restorani9

Le Grand Véfour, Palais Royal – Paris

Foto – Pinterest

Bez predrasuda

Iako hoteli mogu da ostave utisak sterilnih i generičkih mesta, oni često kriju gastro bisere i autentična iskustva koja vredi istražiti. Prvi korak može da bude jednostavno odlazak u lobi bar kako biste osetili atmosferu. Hotelski restorani često čuvaju deo lokalne tradicije i kulture, a uz malo istraživanja, mogu postati vaša nova omiljena mesta. Evo nekoliko predloga beogradskih hotela sa restoranima i lobi barovima gde možete popiti čaj u pet. Za početak.

Saznaj više:
Povezani članci: