Razumemo svoje telo uz GLUCOSE GODDESS
Ko je Glucose Goddess?
Jessie Inchauspé, danas poznata kao Glucose Goddess, nije počela svoje putovanje kao tipičan nutricionista ili ekspert za ishranu. Pre nego što je postala Instagram senzacija koja govori o regulisanju šećera u krvi, Jessie je prolazila kroz vrlo ozbiljan period u svom životu. Nakon što je preživela traumatičnu povredu kičme, tokom koje se suočila s mogućnošću da ostane paralizovana, njena perspektiva o zdravlju se drastično promenila.
Taj trenutak je bio ključan za njenu odluku da istraži kako naše telo funkcioniše na dubljem nivou. Oporavak je bio dug, ali ono što ju je posebno zainteresovalo bila je uloga ishrane u fizičkom i mentalnom zdravlju. Jessie je shvatila da se njeno raspoloženje, energija, pa čak i san poboljšavaju kada bolje razume kako nivo glukoze utiče na svakodnevne funkcije tela.
Njen veliki preokret desio se kad je počela da koristi uređaj za praćenje nivoa glukoze u realnom vremenu, i shvatila je kako male promene u ishrani mogu imati ogroman uticaj na stabilnost šećera u krvi — a samim tim i na celokupno zdravlje. Kroz te uvide, rodila se ideja da podeli svoja iskustva sa drugima, što je postalo osnova njenog popularnog Glucose Goddess profila.
Za Jessie, ovo nije bila samo priča o ishrani, već o kontroli sopstvenog tela na način koji je dostupan svima. Nema rigoroznih dijeta ni strogih pravila – samo jednostavni trikovi koji pomažu ljudima da stabilizuju energiju i osećaju se bolje.
Njen savet je jednostavan: ne treba vam snaga volje, jedite isti obrok, ali počnite sa povrćem, tj. vlaknima. Iako neki njeni saveti iznenađuju, poput konzumiranja sirćeta pre jela koje smanjuje krivu glukoze za 45%, najvažnija poruka jeste da ne morate da izbacujete hranu poput hleba, testenine ili kolača. „Nijedna hrana nije ni dobra ni loša,“ kaže ona. Najvažnija promena koju možete napraviti jeste da jedete svaki obrok u sledećem redosledu: povrće i biljke prvo, zatim proteini i masti, a na kraju skrob i šećeri, uključujući voće. Na primer, prvo biste pojeli salatu, zatim meso, a na kraju krompir..
Nije uvek bitno šta jedemo već KAKO jedemo
Osećate se umorno? Nervozni zbog gladi? Pad energije u 11h? Želja za keksom u 15h? Možda je uzrok u nivou šećera u krvi. Tako barem tvrdi Jessie Inchauspé, poznata kao Glucose Goddess na Instagramu, koja je u misiji da nas nauči da pravilnim načinom ishrane možemo da održimo ravnomeran nivo glukoze u krvi, što može transformisati naše zdravlje, energiju i raspoloženje.
Možda povezujete praćenje nivoa glukoze sa dijabetesom, ali ona kaže da ne bi trebalo samo ljudi sa dijabetesom da brinu o glukozi. „Svi bi trebalo,“ rekla mi je kad smo se srele u Londonu.
Doputovala je iz rodne Francuske kako bi lansirala svoju prvu knjigu, Glucose Revolution, sa ciljem da svoje životno promenljive savete o ishrani podeli van svojih miliona pratilaca na Instagramu.
Šta je glukoza?
Glukoza je, jednostavno, gorivo našeg tela, osnovni molekul energije. Pa, kako onda može da postane problematična? Naše telo razgrađuje sve šećere i skrob u glukozu. Hrana u svom izvornom obliku (biljke), bogata je vlaknima, koja usporavaju oslobađanje glukoze u krv. Ali kada jedemo slatku i prerađenu hranu sa malo vlakana, naš sistem se preopterećuje glukozom.
Ovo postaje problem jer, kada nivo glukoze poraste, telo reaguje ispuštanjem insulina kako bi apsorbovalo višak glukoze, što dovodi do naglog pada šećera u krvi, poznatog kao skok glukoze.
Jasno je da to nije dobro za nas. Ako stalno izazivamo ovakve skokove šećera u krvi, svakodnevno, povećavamo rizik od insulinske rezistencije, dijabetesa i sindroma policističnih jajnika (PCOS).
Kako znate da li vam skače nivo šećera?
Simptomi su pad energije u 11h ili 15h, loš san, konstantna glad, problemi sa gubitkom težine, i bilo koja vidljiva upala poput otoka, akni ili crvenila.
Takođe, gojaznost može biti znak, jer veliki nalet insulina skladište višak glukoze, često u obliku masti. Osim toga, skokovi šećera narušavaju hormone gladi, tako da brzo prelazimo iz stanja sitosti u stanje gladi.
Mnogi simptomi koje tretiramo kao normalne, poput pada energije, potrebe da često jedemo, maglovitog uma – mogu biti posledica problema sa glukozom. Uzmimo za primer food cravings. Naučeni smo da im ili podlegnemo ili ih suzbijamo snagom volje, ali oni nisu nešto što treba suzbijati. To su signali koje vam telo šalje.
Poruka je sledeća: ne hranite se pravilno.
Naravno, uvek jedemo dezert na kraju, ali je bolje napomenuti da treba da se izbegavaju slatkiši poput čokolade između obroka.
Dakle, ako želite slatkiše možete da ih jedete! Nije bitno šta jedete, već kako jedete. Promena navika je veoma teška, ali na ovaj način rešavate problem motivacije. Ne treba vam snaga volje – samo jedete isti obrok, ali počnite s povrćem.“
Glucose Goddess trikovi
- Jedite salatu kao predjelo
Započnite obrok povrćem bogatim vlaknima kako biste usporili apsorpciju glukoze. To mogu biti špargle, tikvice, paprike, brokoli, zelena salata, baby spanać. Omiljena kombinacija Glucose Goddess uključuje spanać, artičoke iz tegle, sirće i maslinovo ulje. - Popijte sirće pre jela
Konzumiranje jabukovog sirćeta pre obroka može značajno smanjiti skok šećera u krvi. Preporučuje se jedna kašika sirćeta u čaši vode, nekoliko minuta pre jela. - Počnite dan slanim obrokom
Započnite dan slanim doručkom kako biste izbegli nagli porast šećera u krvi. Idealno bi bilo da jedete grčki jogurt, tofu, meso, ribu, jaja, semenke i orašaste plodove. - Krećite se posle obroka
Hodanje ili bilo koja druga aktivnost 10 do 20 minuta nakon obroka, može pomoći u smanjenju skoka šećera u krvi. Na primer, 30 čučnjeva je jedan od njenih saveta.
Saveti za užine uključuju slane opcije poput šargarepe sa humusom, jaja sa ljutim sosom ili orašaste plodova.
Glucose Goddess knjiga
je dostupna i kod nas!
Fotografije: Instagram @glucossegoddess