Povezano
Preporučeno
Društvena očekivanja i konstantne borbe za status, očuvanje unutrašnjeg mira – zvuči kao da je luksuz rezervisan za budističke monahe (ne šalimo se) ili one koji prate #mindfulness trendove na Instagramu – realno.
Ali, šta zapravo znači postići taj često idealizovani mir u sebi?
Iako ga društvene mreže prodaju unutrašnji mir kao lifestyle trend koji dolazi u paketu sa joga prostirkom i matcha latte šoljom, unutrašnji mir je daleko od nekog trenda.
On zahteva stalni rad na sebi – nešto što ne može stati u Instagram story.
To je veština koja se gradi iznutra, kao mentalni imunitet, i često dolazi sa visokim ličnim troškovima: napuštanjem toksičnih odnosa, suočavanjem sa sopstvenim slabostima i učenjem da ne kontrolišemo ono što nije u našim rukama.
KONTROLA EMOCIJA: NAJTEŽI DEO SLAGALICE
Jedna od najvećih zabluda o unutrašnjem balansu jeste ideja i kultura koja kaže da je to stanje potpune odsutnosti stresa ili negativnih emocija.
Međutim, psiholozi tvrde da je pravi ključ u veštini prepoznavanja emocija i kontrole, a ne potiskivanja osećanja i misli. Nije poenta da „pobegnemo“ od anksioznosti ili besa, već da ih razumemo i naučimo kako da ih transformišemo u motivaciju ili mirno prihvatanje.
Za one koji se bore sa prekomernim očekivanjima okoline, postavljanje granica je ključni deo očuvanja unutrašnjeg mira.
Naučiti reći „ne“ bez osećaja krivice je pravo umetničko delo. Na kraju dana, ne možete svima ugoditi, a pokušaj da to uradite često rezultira iscrpljenošću i frustracijom.
Dok neki pronalaze utehu u duhovnim praksama poput meditacije, molitve ili reiki sesija, drugi biraju praktične strategije poput vođenja dnevnika, terapije ili redovnog vežbanja.
Umetnost unutrašnjeg mira nije univerzalna; ona je jedinstvena za svakoga od nas – ono što je zajedničko svim metodama jeste da se zahtevaju posvećenost i doslednost.
DRUŠTVO KAO PREPREKA
Jedna od velikih ironija našeg društva je to što nas stalno poziva na akciju, čak i kada propagira balans. Od aplikacija za meditaciju do kurseva samopomoći, čini se da nam se mir često predstavlja kao još jedan cilj koji treba „postići“ – još jedan zadatak na beskrajnoj to-do listi.
Ali, unutrašnji balans je stanje koje zahteva proces. Nije ga moguće kupiti niti završiti na kursu meditacije; on je kontinuirani rad na sebi koji traje, pa, razočaraćemo vas ali – doživotno.
U suštini, umetnost očuvanja unutrašnjeg mira svodi se na donošenje svesne odluke da ne želite da tolerišete i živite stvari koje vas uznemiravaju.
Da birate sebe iznad drame.
Da ostanete tihi dok drugi viču.
Da prihvatite sopstvenu nesavršenost dok se svet utrkuje za perfekcijom.
Unutrašnji balans i kontrola emocija nisu samo stanje – već izbor koji moramo svakodnevno da pravimo kako bismo ostali dosledni.
A umetnost? Ona je u tome da prepoznamo suštinu mira i sačuvamo se od stvari koje ga narušavaju, čak i kada nam svet (čitaj: ljudi) nudi sve razloge da to ne uradimo.
Foto: Instagram – lanaleroy