Skrovište za dušu: Grčko ostrvo koje hedonisti nazivaju rajem

ko želi doći ovde, mora biti voljan da putuje polako

autor BURO.
1537

U moru popularnih destinacija koje su već odavno iscrtane na turističkim mapama, postoji jedno malo ostrvo koje je i dalje tajna među onima koji znaju da uživanje nije u masi, nego u posebnosti. Njegovo ime je Paxos, i ako ikada odlučite da mu poklonite svoje vreme, shvatićete zašto ga istinski hedonisti nazivaju rajem.

Paxos se nalazi u Jonskom moru, južno od Krfa, i deo je Jonskih ostrva. Dugačak je svega 10 kilometara, širok 4 kilometra, a ima oko 2.500 stanovnika. Ne možete doći avionom, najbliži aerodrom je na Krfu, a odatle se brodom za 1 do 1,5 sati stiže na Paxos. I ta mala „potraga“ da se do njega stigne već je prvi filter: ko želi doći ovde, mora biti voljan da putuje polako.

Paxos

Legenda kaže da je ostrvo nastalo kada je Posejdon kopljem odlomio deo Krfa kako bi stvorio skriveno ljubavno utočište za sebe i Amfitritu. Danas, vekovima kasnije, Paxos još uvek odiše tom istom atmosferom tajanstvene intime.

d539bd4ab3f3483bd23e94bfdc414605

Grad koji liči na razglednicu

Paxos ima tri glavna mesta. Gaios, glavni i najveći gradić, šarmantna luka okružena ostrvcima koje stvaraju prirodnu marinu. Male uličice, kafići sa pogledom na more, radnje sa umetničkim radovima i maslinovim uljem domaće proizvodnje, sve odiše opuštenošću.

Loggos, najmanje selo, možda najšarmantnije, idealno za večere uz obalu i upoznavanje sa lokalnim stanovništvom. Oni koji žude za autentičnim fotografijama mogu se posebno duševiti estetikom sela. I na kraju Lakka, na severu ostrva, sa prirodnom lukom koja skriva tirkizne vode i male taverne.

Svako mesto ima svoj ritam. U Gaiosu možete sedeti satima na rivi posmatrajući kako brodići pristaju, u Lacci plivati do kasnih sati, a u Loggosu večerati najbolju svežu hobotnicu dok slušate zvuke autentične žive grčke muzike.

fc9331dcfc745cc926bd3ae5a073a8b3
1ae340b4dfaf1820b12e8b440bfb30d7

Plaže: Prava skrivena blaga

Paxos ne nudi peščane, već prelepe šljunkovite i stenske plaže sa vodom koja toliko blista da vam se čini kao da ste ušli u svetlost. Najpoznatije plaže su: Vrika i Voutoumi (na Anti-Paxosu), beli pesak i more u nijansama plave koje teško da postoje igde drugde. Marmari, mala, divlja plaža sa tirkiznim morem, idealna za one koji vole mir. Kipiadi, prostrana i netaknuta, često poluprazna čak i u jeku sezone. Levrechio i Kakia Lagada, savršene za mirno plivanje i uživanje u suncu.

Ovde dani prolaze tiho, uronite u more, ručajte u taverni, popijte kafu sa pogledom, pročitajte knjigu… A onda? Onda sve ispočetka.

Anti-Paxos: Još jedan korak ka raju

Na samo 15 minuta brodom od Gaiosa nalazi se Anti-Paxos, još manje, gotovo nenaseljeno ostrvo sa svega nekoliko taverni i nepreglednim maslinjacima. Ovde nema automobila, gotovo ni asfalta, samo nekoliko kuća, par čamaca i najlepše plaže koje ste ikada videli. Anti-Paxos je savršen za jednodnevni izlet, ali pravi hedonisti ovde ostanu i duže, iznajme vilu sa bazenom i uživaju u apsolutnoj tišini, uz svežu ribu koju sami ulove ili kupe od lokalnih ribara.

924878d17c986b5e87b1596dab4ad32d
9e4752dcac3663b7dd0884e61d74b973
dimitris kiriakakis T716Naz4TMA unsplash

Gozba za sva čula

Gastronomija na Paxosu je jednostavna, autentična i bazirana na svežim, lokalnim namirnicama. Šta obavezno probati? Za sam početak, definitivno Grilovana hobotnica, spremljena uz malo maslinovog ulja i limuna. Saganaki (prženi sir) i gavros (marinirane srdele). Tu je i maslinovo ulje iz domaće proizvodnje, ostrvo ima više od 200.000 maslina, od kojih su neke stare preko 300 godina. Lokalna vina, posebno ona sa Anti-Paxosa, iz vinograda koji se nalaze tik uz more. Baklava i galaktoboureko, slatkiši koji ovde imaju posebno pun ukus zbog kvaliteta meda. Večere na Paxosu su ritual, duge, bez žurbe, uz sveće, zvuke cikada i čaše hladnog belog vina.

a800b98c57668293eb069f4a32a6e864

Kada (i ako) poželite nešto više

Za one koji vole istraživanja, Paxos nudi:

  • Plovidbu oko ostrva, otkrijte skrivene pećine kao što su Modre pećine na zapadnoj obali.
  • Planinarenje kroz maslinjake i borove šume do vidikovaca sa kojih se pruža spektakularan pogled na more.
  • Ronjenje i snorkeling u kristalno čistoj vodi.
  • Posete seoskim crkvama i starim kamenim kućama koje pričaju priče o vremenima kada je život ovde tekao još sporije.

Ko dolazi na Paxos?

Paxos nije mesto za one koji traže noćne klubove i lude žurke. Ovde dolaze umetnici, pisci, glumci, ljudi koji žele da se odmore od sveta. Nije neuobičajeno da u Loggosu za susednim stolom večera poznati reditelj, ili da na Anti-Paxosu kampuju multimilioneri jer ovde status nije bitan, važan je osećaj mira.

Sezona traje od maja do oktobra, ali najbolji meseci su jun i septembar. Tada je ostrvo najlepše, dovoljno toplo za kupanje, a bez gužvi koje ponekad donosi avgust.

danielle suijkerbuijk UKNPF N4qOU unsplash

Ako želite Paxos u njegovom najtišem, najautentičnijem izdanju dođite u maju ili ranu jesen. Osetićete ostrvo onako kako ga doživljavaju i sami stanovnici. Paxos je mesto koje vas uči da usporite, da cenite trenutke, da uživate u prirodi, hrani, ljudima i jednostavnim zadovoljstvima.

Foto: Unsplash, Instagrampaxos_island_greece