Koliko puta vam se desilo da kijate, curi vam nos, osećate umor i ne možete da dišete kako treba, a niste sigurni da li vas je „pokosila“ sezonska prehlada ili je u pitanju alergija? S obzirom na to da oba stanja imaju slične simptome, nije ni čudo što ih mnogi brkaju. Ipak, postoji nekoliko ključnih razlika koje vam mogu pomoći da prepoznate s čime imate posla i, što je još važnije, kako da se što pre oporavite.

NAJVEĆA RAZLIKA
Jedna od najvećih razlika između prehlade i alergije jeste koliko dugo traju simptomi. Prehlada je virusna infekcija koja obično traje između 7 i 10 dana. Ako simptomi traju duže od dve nedelje, a pritom ne dolazi do pogoršanja, velika je verovatnoća da zapravo imate alergiju.
Alergije, s druge strane, mogu trajati mesecima, pogotovo ako ste izloženi alergenu (polenu, prašini, grinjama, dlakama kućnih ljubimaca) iz dana u dan. Dakle, ako u martu počnete da kijate i ne prestajete do juna, nije teško pogoditi šta je u pitanju.
SIMPTOMI: SLIČNI, ALI NE I ISTI
I prehlada i alergija izazivaju kijanje, zapušen nos i umor, ali tu sličnosti prestaju.
- Kašalj – Čest kod prehlade, ređi kod alergije.
- Groznica i bolovi u mišićima – Javljaju se samo kod prehlade. Ako imate temperaturu i osećate se „kao da vas je nešto pregazilo“, onda nije alergija.
- Svrab (oči, nos, grlo) – Karakterističan znak alergije. Ako vas svrbe oči do te mere da ih trljate dok ne pocrvene, gotovo sigurno se borite s alergijom.
- Sekret iz nosa – Kod prehlade je gust i žućkast, dok je kod alergije bistar i vodenast.

KADA SE SIMPTOMI JAVLJAJU?
Obratite pažnju na to kada tačno imate simptome. Ako se osećate loše samo u određeno doba godine (npr. na proleće kada cveta breza ili na jesen kada dominiraju ambrozija i buđ), verovatno imate sezonsku alergiju. Ako se razbolite usred zime, kada su svi oko vas prehlađeni, velika je verovatnoća da ste pokupili virus.
Takođe, ako simptomi krenu iznenada čim uđete u prostoriju punu prašine ili mačaka, nema dileme, u pitanju je alergijska reakcija.
LEK
Prehlada uzrokuje virus i za nju nema čarobnog leka, potrebno je vreme da organizam sam odradi posao. Najbolje što možete da uradite jeste da odmarate, pijete dosta tečnosti i koristite lekove za ublažavanje simptoma (antipiretike za temperaturu, sirupe za kašalj, sprejeve za nos).
Alergije se, s druge strane, mogu kontrolisati antihistaminicima, sprejevima za nos sa kortikosteroidima i izbegavanjem alergena. Ako su simptomi ozbiljni i ometaju vam život, možda je vreme da posetite alergologa i razmotrite opcije poput imunoterapije.
Iako su prehlada i alergija često zbunjujuće slične, suptilne razlike mogu vam pomoći da ih razlikujete. Obratite pažnju na trajanje simptoma, vrstu sekreta iz nosa i prisustvo svraba, to su ključni pokazatelji. A ako se i dalje ne snalazite, tu su lekari koji će vam razjasniti dilemu i pomoći da se što pre osećate bolje.
Foto: Instagram – nikki.cruz