Udruženje Ženski centar „Milica“ uz podršku lekara održalo je edukaciju novinara „Budućnost bez straha – razumevanje ranog raka dojke“, a u cilju širenja svesti o ovoj bolesti, uz poruku da najveću šansu za izlečenjem raka dojke donosi rano otkrivanje i dostupnost optimalne terapije.
Prema podacima Instituta za javno zdravlje Srbije „Dr Milan Jovanović Batut” u Srbiji se godišnje rak dojke otkrije kod 4.636 žena, a više od 1.700 žena umre od ove bolesti. Iako je rak dojke izlečiv skoro u potpunosti ako se otkrije i leči na vreme, naša zemlja je po broju umrlih žena od ove bolesti na vodećem mestu u Evropi.
Ženski centar Milica, kao udruženje koje radi na podršci, edukaciji i zastupanju onkoloških pacijentkinja sa bolešću raka dojke, u stalnom je kontaktu sa ženama koje prolaze kroz proces lečenja. Predsednica i osnivačica ovog udruženja Vesna Bondžić kaže da je njihova najmlađa korisnica imala samo 22 godine kada je otkrila karcinom, kao i da im se za podršku javlja najveći broj žena starosti od 40 do 50 godina.

„Iako je samo devet odsto naših korisnica koje su se javile lekaru imalo metastatski karcinom, kod 16 odsto njih razvio se recidiv (povratak bolesti) posle lečenja. To je ono što plaši žene – neizvesnost da li je njihovo lečenje zaista završeno. Čak 80 odsto njih nije upoznato sa svojom prognozom, što ih ostavlja u stalnom strahu od povratka bolesti“, poručila je Vesna Bondžić.
Ona dodaje da strah od povratka bolesti nije samo osećaj – to je breme koje nose svakodnevno i koje ih sprečava da se vrate u normalne tokove života, da ponovo rade, planiraju budućnost, posvete se porodici i sebi.
„Dodatni problem je stigmatizacija – za mnoge žene nakon dijagnoze ništa više nije isto. Često nailaze na nerazumevanje poslodavaca i okoline. Čak 3,5 odsto žena izgubilo je posao nakon bolesti, 5 odsto je ostalo bez partnera, dok su mnoge bile primorane da prihvate invalidsku penziju kao jedino rešenje“, rekla je osnivačica Ženskog centra Milica i istakla da se udruženje 2022. godine izborilo za adjuvantnu terapiju koja smanjuje rizik od povratka bolesti za žene sa ranim HER2+ rakom dojke.
Ipak, kako kaže, veliki broj pacijentkinja sa ranim HR+ HER2-negativnim rakom dojke i dalje nema pristup adjuvantnoj terapiji koja bi im donela sigurnost i smanjila verovatnoću da se bolest vrati.
„Nadu nam daje veliki napredak nauke u onkološkom lečenju koji je iznedrio terapije kojima možemo zaustaviti ili pretvoriti u hronične neke vrste karcinoma. Novitet u Srbiji je adjuvantna terapija za lečenje HR+HER2- karcinoma u široj populaciji pacijenata, koja daje nadu da smo učinili bližim konačno izlečenje ove podgrupe karcinoma“, naglasila je Vesna Bondžić.

U okviru stručnog predavanja, prof. dr Lazar Popović sa Instituta za onkologiju Vojvodine govorio je o značaju ranog otkrivanja karcinoma dojke, tipovima terapija i njihovoj dostupnosti u našoj zemlji, ali i ekonomskom i društvenom uticaju ovog oboljenja.
„Rak dojke je vodeći uzrok obolevanja i prevremenog umiranja žena u Srbiji u odnosu na sve karcinome, a naša zemlja i dalje ima najvišu stopu umiranja od ovog oboljenja u Evropi. Smanjenje stope smrtnosti, pored ranog otkrivanja raka dojke zahteva kontinuirano unapređenje lečenja i dostupnosti savremenih terapija, a sve žene sa ranim rakom dojke bez obzira na težinu bolesti, imaju mogućnost da postignu najbolje moguće ishode lečenja, i to kroz ranu dijagnozu i efikasnu perioperativnu terapiju“, izjavio je prof. dr Lazar Popović, onkolog na Institutu za onkologiju Vojvodine i zaključio da su inovativne terapijske opcije u perioperativnom lečenju trenutno dostupne samo za određenu populaciju pacijenata sa ranim karcinomom dojke, dok bi uvođenje inovativne terapije na listu lekova, obezbedilo adekvatno lečenje za još 35 odsto pacijenata koji trenutno nemaju adekvatnu terapijsku opciju, što bi doprinelo smanjenju smrtnosti, kao i kliničkog i finansijskog opterećenja za pacijente, društvo i celokupan zdravstveni sistem.

„Ukoliko se rani rak dojke ne leči adekvatno veći je rizik od povratka bolesti. Ponovna pojava raka (recidiv/relaps) nije dovoljno objašnjena ali se može javiti kada, nakon operacije tumora, ostanu ćelije koje cirkulišu u organizmu a cilj davanja postoperativne (adjuvantne) terapije je da se one eliminišu.
Da bi se smanjio rizik od ponovne pojave raka dojke važno je primenjivati kombinovanu ciljanu inovativnu terapiju u adjuvantnom lečenju a to podrazumeva dodatnu terapiju nakon primene početnih konvencionalnih terapija“, izjavila je doc. dr Ana Cvetanović, direktorka Klinike za onkologiju UKC Niš i dodala da inovativne terapijske opcije koje se u adjuvantnom lečenju mogu dodati endokrinoj terapiji, smanjuju rizik od povratka bolesti, i na taj način značajno većem broju pacijenata obezbeđuje duži život bez raka.
Tekst i fotografije: Promo