Povezano
Ljubavni odnosi često služe kao glavni zapleti na TV- ekranima i filmskom platnu. Iako su serije i filmovi, u svojoj osnovi, napravljeni da nas zabave i predstave fiktivni svet, oni neretko potpuno oblikuju naše percepcije ljubavi i ljubavnih odnosa na načine koje nismo ni svesni.
Kroz idealizovane likove, dramske zaplete i „šokantne“ preokrete, postajemo svedoci toksičnih obrazaca ponašanja koji se ponavljaju, a mnoge od njih nesvesno, a vrlo često i svesno usvajamo. Ovi obrasci postaju štetni u realnom životu jer formiraju nerealna očekivanja i normalizuju neprihvatljive norme u vezama. Hajde da prođemo kroz glavna toskična ponašanja u ljubavnim odnosima koje smo pokupili iz serija i filmova.

Ljubavni zanos
Jedan od najpoznatijih toksičnih obrazaca dolazi iz mnogih popularnih serija i filmova, gde je ljubavni odnos često prikazan kao trenutna, strastvena veza koja se razvija u samo nekoliko dana ili meseci. U stvarnom životu, ljubav se razvija dosta, dosta sporije, sa više nesigurnosti, izazova i svakodnevnih problema.
Serije kao što su Gossip Girl ili Sex And The City često prikazuju ljubavne odnose koji se temelje na drami i instant povezanosti, što nam može stvoriti nerealna očekivanja o tome kako treba izgledati prava veza. Jedan od primera: Blair koja je morala doslovno da uslovljava Chucka da joj kaže „Volim te“.

Ovakav obrazac može nas naterati da verujemo da prava ljubav mora biti uzbudljiva, da se strast mora odmah osetiti na samom početku i da je ljubav puna preokreta, dok ignorisemo stabilnost i tihe, svakodnevne trenutke koji zapravo grade dugoročne, zdrave odnose.
Manipulacija kroz iskaze ljubavi
U mnogim filmovima i serijama, emocionalna manipulacija postaje ključni element ljubavnih odnosa. Primeri su mnogobrojni: ljubavne drame u kojima likovi manipulišu emocijama svojih partnera kako bi ih zadržali ili kontrolisali. U Twilight seriji na kojoj su odrasli mnogi tinejdžeri, na primer, lik Edwarda Cullena često se ponaša preterano zaštitnički, sklon je kontroli, iako to može izgledati romantično, zapravo prikazuje toksičan obrazac.


Takvi obrasci, kada se prenesu u stvarni život, mogu dovesti do ozbiljnih problema u vezi jer, stvara iluziju ljubavi koja zapravo podrazumeva potpunu kontrolu. Umesto zdravih odnosa, poverenja i ravnoteže, ovakvi obrasci formiraju osnovu za toksičan odnos.
Mnogo je primera u kojima se upravo kontrola i opsednutost i preterana zavisnost od partnera tumače kao ljubav. To je podjednako slučaj i kod muških i kod ženskih likova.
Idealizacija partnera
U mnogim filmovima i serijama, likovi se zaljube u idealizovane verzije svojih partnera. Bez obzira na ozbiljne crvene zastave ili znakove koji upućuju na nezdrav odnos, ljubavnici i dalje ostaju zajedno zbog „neodoljive hemije” ili „sudbine”.
U seriji Sex and the City, Carrie Bradshaw često zanemaruje negativne osobine skoro svih svojih partnera, idealizujući ih do nivoa u kojim više ne može emotivno da podnese odnos, kada i dolazi do raskida. Ona, kao nosilac serije, ima poseban uticaj na gledaoce.

Iako je sve to često postavljeno kao narativ koji treba da bude inspiracija ženama i muškarcima, u stvarnom životu to može dovesti do toga da ljudi ostanu u vezi koja nije dobra za njih, čekajući „savršenog“ partnera i ne prepoznajući potencijalne probleme koji bi mogli nastati.
Da, ne možemo svu krivicu svaljivati na autore serija i filmova, s tim u vezi na nama samima ostaje da radimo na sebi i zaista likove tumačimo kao inspiraciju – ali najčešće kako ne bi trebalo.
„Love-hate“ obrasci
Mnoge serije i filmovi koriste koncept ljubavi koja je izuzetno komplikovana, često prikazujući odnose u kojima likovi neprestano ulaze u sukobe, pa se pomire, samo da bi se ponovo posvađali.
The Bold Type ili Grey’s Anatomy su odlični primeri serija koje popularizuju ovaj obrazac: stalno „pucanje“ i „popravljanje“ odnosa, često uz velike dramske usponima i padovima. U realnom životu, ovaj obrazac postavlja visoke barijere za komunikaciju i emocionalnu stabilnost u vezi. Iako dramski uzbudljiv, ovaj obrazac u stvarnom životu može dovesti do iscrpljujuće dinamike u kojoj oba partnera stalno testiraju granice, umesto da grade zdrav odnos temeljen na poverenju, komunikaciji i miru.

Serije nas neretko navode da razvijemo podsvesno uverenje da je ljubav haos, a ne mirna luka.
Samostalnost do ekstremnih granica
Serije kao što je Friends često prikazuju likove koji su u potpunosti samostalni, čak i kada su u vezi. Naizgled, to je prikazivanje modernog, nezavisnog identiteta, ali kada se analizira dublje, može se primetiti da likovi često previše forsiraju svoju nezavisnost, zanemarujući značaj zdrave povezanosti i kompromisa koji su nužni u svakom odnosu.
Dok nezavisnost može biti važna, preterana samostalnost može stvoriti zid između partnera i dovesti do hladnih ili distanciranih veza, gde oba partnera postaju emocionalno nedostupna.
Serije i filmovi su moćan alat za oblikovanje naših uverenja i ponašanja, ali važno je biti svestan njihovog uticaja na našu svakodnevnicu.
Mnoge od tih toksičnih obrazaca u dejtingu nisu realni niti održivi u stvarnom životu. Mi smo nabrojali samo neke primere, a primera je mogo. Ukoliko ste osoba koja radi na sebi, verovatno da ste i sami počeli da primećujete da neki od vaših omiljenih likova zapravo imaju ekstremno pogrešne životne i ljubavne odluke.
Možda ne možemo da živimo u svetu u kojem je svaki trenutak strastven kao u The Notebook, ali možemo da tražimo istinsku, zdravu ljubav koja se temelji na međusobnom poštovanju, poverenju i ravnoteži. Dramu ostavimo za serije, tamo joj je mesto.
Foto: Pinterest