Beograd se sve češće nalazi na vrhu liste gradova sveta sa najzagađenijim vazduhom, a tokom zimskih meseci situacija postaje još alarmantnija. Trenutno, Beograd se popeo na drugo mesto najzagađenijih većih gradova na svetu.
Iako ne možemo odmah rešiti problem zagađenja na nivou grada, postoje načini na koje možemo zaštititi sebe i svoju porodicu od štetnih posledica zagađenog vazduha.
Za sam početak, kvalitet vazduha se menja iz sata u sat, te je važno redovno pratiti nivo zagađenja pomoću aplikacija kao što su AirVisual, IQAir ili lokalni sistemi monitoringa. Kada je indeks zagađenja visok (prelazi 100 AQI), treba preduzeti dodatne mere zaštite. Donosimo listu kratkih, ali ključnih koraka u prevenciji od zagađenog vazduha.

BORAVAK NA OTVORENOM
U danima sa visokim nivoom zagađenja, izbegavajte šetnje, trčanje ili vožnju bicikla na otvorenom, posebno u jutarnjim i večernjim satima kada je koncentracija čestica PM2.5 najviša. Deca, trudnice, stariji i osobe sa respiratornim problemima posebno su ugrožene i treba da ostanu u zatvorenom prostoru kada je zagađenje ekstremno.
NIJE MODERNO, ALI ĆE VAM SPASITI PLUĆA
Maske sa HEPA ili N95 filterima mogu pomoći da se smanji udisanje štetnih čestica posebno ukoliko se nalazite duže vremena napolju u momentu kada je zagađenje grada veliko, dakle ne razmišljajte puno o tome kako izgledate, već zaštitite svoje telo. Klasične hirurške maske nisu dovoljno efikasne protiv PM2.5 čestica, pa je bolje investirati u kvalitetniju zaštitu.
PROČIŠĆIVAČI VAZDUHA
Provodimo oko 90% vremena u zatvorenom, pa je kvalitet unutrašnjeg prostora od presudnog značaja. Investiranje u pročišćivač vazduha sa HEPA filterom može značajno smanjiti prisustvo čestica PM2.5, prašine, polena i drugih zagađivača. Takođe, redovno provetravanje prostorija treba obavljati samo kada je kvalitet vazduha dobar. Filteri su se već godinama unazad pokazali kao veoma efikasni, a kako su na tržištu već dosta dugo, verujemo da možete da priuštite sebi jednu ovakvu investiciju i pronađete onaj koji odgovara cenovno vašem rangu. Izbegavajte sveće i osveživače sa sintetičkim mirisima, jer oni mogu dodatno pogoršati kvalitet vazduha.

ČIST DOM
Prašina i čestice iz spoljašnjeg „sveta“ nakupljaju se i u domovima, pa je redovno brsanje vlažnom krpom, usisavanje sa HEPA filterom i pranje zavesa ne ključno, ali važno za smanjenje unutrašnjeg zagađenja.
JAČAJTE IMUNITET
Odbrana organizma od zagađenja počinje iznutra. Ishrana bogata antioksidansima, vitaminom C, vitaminom E i omega-3 masnim kiselinama može pomoći u zaštiti od štetnih efekata zagađenja. Namirnice poput brokolija, spanaća, narandži, oraha i maslinovog ulja pomažu telu da se izbori sa oksidativnim stresom izazvanim zagađenjem.
BILJKE
Biljke poput zelenog ljiljana, spatifiluma, fikusa i sanseverije mogu pomoći u filtriranju određenih toksina iz vazduha. Njihovo prisustvo u domu ne može eliminisati PM2.5 čestice, ali doprinosi poboljšanju kvaliteta unutrašnjeg vazduha.
Iako pojedinac ne može u potpunosti rešiti problem zagađenja, svako od nas može doprineti čistijem vazduhu smanjenjem korišćenja automobila, korišćenjem bicikla, šetnjom, vožnjom javnim prevozom koji je od sada besplatan u Beogradu. Takođe, prelazak na ekološki prihvatljive izvore grejanja može značajno smanjiti zagađenje tokom zime.
Zagađenje vazduha je s godinama preraslo ozbiljan problem koji zahteva sistemska rešenja, ali do tada možemo učiniti mnogo toga da zaštitimo svoje zdravlje. Pravilnim informisanjem, smanjenjem izloženosti i brigom o imunitetu možemo značajno smanjiti štetne efekte zagađenja i poboljšati kvalitet života u uslovima lošeg kvaliteta vazduha.
Foto: Pexels