Povezano
Preporučeno
Muzički mainstream je oduvek diktirao masovne trendove. Na uzorku epohe devedesetih jasno se vidi ogroman uticaj MTV prenaglašenog maksimalizma, sve do trenutka kada je nekoliko grunge bendova dobilo deo ovog javnog prostora. Tada se sve promenilo. Devedesete su dobile rockersku distorziju koja je od postojeće pop estetike preuzela statement printove i aksesoare, i nadogradila ih na postojeći bunt. Ako bi se ovaj stil mogao opisati u jednoj slici, bila bi to fotografija Kurt Cobaina u leopard bundi i sa oversized naočarima za sunce.
Sve je počelo ovako..
Mnogo pre nego što je postao modni fenomen, grunge je bio kontrakultura i životna filozofija, podstaknuta novim indie muzičkim žanrom, koji je punk i rock učinio još grubljim i sirovijim. Na isti način se može opisati i estetika grunge odevanja.
Pokret se inspirisao muzikom i modom iz Seattlea, popularizovan od strane bendova kao što su Nirvana, Pearl Jam, i Soundgarden. Kultna prekretnica je bio spot Smells Like Teen Spirit, kao potpuna multimedijalna atrakcija od emotivnog vokala i agresivnog nastupa sa razbijanjem instrumenata, do ležernog outfita i neuredne frizure kao primarne osnove ovog stila. Cobain je preuzeo ulogu apsolutne antiteze američkog mačo muškarca. On naprosto nije mario za rodne stereotipe i društvene normative, tako da je bez problema kombinovao ženske odevne komade u svojim kultnim stajlinzima. Ovaj trend je ubrzo počeo da liči na poročnu cross dressersku žurku, gde su se vadile haljine iz bakinog ormana, i gde nikome nije bilo važno da kosa bude čista i očešljana.
Grunge orman
Karakteristike ovog stila je lako prepoznati po opuštenim krojevima (Široke, prevelike majice, flanelske košulje, i poderane farmerke), neutralnoj paleti boja (crna, siva, tamnoplava i zemljani tonovi su dominantni, s namerom da izgledaju „neuredno“ i nespretno), slojevitosti (košulje preko majica i dukseva) i martinke, vansice i starke- kao ultimativna obuća.
Post- grunge
Post-grunge moda, koja je usledila kasnih devedesetih i ranih dvehiljaditih, slična je po estetici, ali je sofisticiranija i ima elemente minimalističkog dizajna. Takođe, post-grunge moda prihvata kvalitetnije materijale i modernije krojeve, zadržavajući „opušten“ izgled.
Grunge haute couture
Ova sintagma je na toliko nivoa kontradiktorna, ali su modni inovatori uspeli u svom dizajnerskom radu da spoje nespojivo. Grunge stil je tokom godina uticao i na visoku modu, naročito kroz rad dizajnera kao što su Marc Jacobs i Alexander McQueen. Oni su početkom 1990-ih prepoznali buntovnički duh grunge pokreta i uneli ga u luksuzne kolekcije, što je na neki način osvežilo modnu scenu i promenilo percepciju elegancije. Na proleće 1993, Anna Sui predstavila je svoj romantični i sanjarski pogled na pokret, dok se Christian Francis Roth odlučio za razigran pristup sa zvonastim nogavicama, šarenim čarapama i prugama. Grunge estetika čak je prodrla i u kolekcije Calvina Kleina, Donne Karan, Karla Lagerfelda i Christiana LaCroixa.
Od devedesetih godina, dizajneri neprestano traže inspiraciju u grunge-u. Hedi Slimaneova kolekcija jesen/zima ’13/’14 za Saint Laurent bila je tematski zasnovana na kalifornijskom grunge-u, konceptu koji se proširio i na njegovu kolekciju muške mode za proleće/leto 2016.
Nedavno, na reviji Bottega Veneta za proleće/leto 2023, Matthieu Blazy je ponovo obukao Kate Moss u flanel i široke farmerke, simboličan trenutak koji je označio povratak grunge-a.
Marc Jacobs rekonstrukcija grunge-a
Marc Jacobs je poznat po tome što je uveo grunge u visoku modu kroz kolekciju za Perry Ellis 1993. godine. Iako je ta kolekcija bila kontroverzna, ona je zacementirala njegov status inovativnog dizajnera i učinila grunge stil prihvatljivim za visoku modu.Kolekcija je uzdrmala tada još uvek tradicionalnu modnu industriju, i na kraju je povučena.
Takođe je to bio jedan od prvih trenutaka kada se streetwear pojavio na modnoj pisti, kao primer upliva jednog underground pokreta u mainstream. Inspirisan scenom u Seattleu, Jacobs je plasirao supermodele Naomi Campbell, Kate Moss i Tyru Banks na pistu u luksuznim verzijama second-hand klasika uz prateću muziku Sonic Youth-a i Nirvane. Nosile su haljine od šifona, crno-bele flanelske košulje i čizme, mešavinu koju je Jacobs tada opisao kao „hipi-romantičnu verziju punka“. Kritičari nisu bili impresionirani.
Ironija je da ni kraljica grunge-a Courtney Love, takođe nije bila impresionirana. Navodno je cela kolekcija završila u njenom i Cobainovom domu, ali im se naprosto nije dopala.
Grunge i Gen Z
Generacija Z ima neverovatnu sposobnost da uzme omiljene elemente subkultura i estetike, a zatim ih spoji kako bi stvorila nešto sasvim novo što izaziva nostalgiju kod milenijalaca. Ona daje novi šmek delovima milenijalske prošlosti .
Današnji grunge vajb ima blagu dozu fetišizma, romantičan je, ali melaholičan: kombinovanje lepršavih haljina od žozržeta, širokih bluza i maksi suknji sa ukrasnim porubima, kopčama i detaljima inspirisanim donjim vešom. Ipak, buntovni koreni originalne estetike i dalje su prisutni. Istrošeni materijali , napadni šavovi i naizgled nasumični prorezi vizuelno dočaravaju osećanja frustracije i otpora mladih prema sistemu.
Više od 3 dekade ovaj stil se ispoljava kroz najrazličitije metamorfoze, ali jedno je sigurno: održava suštinu koja u sebi nosi bunt.
Foto: Pinterest