How it started, how it’s going: Korset

autor Dubravka Kovačević
1 2024 07 19T144524.446

Korset ima dugu i složenu istoriju, a ujedno je i savršena metafora za konstantne promene u društvenim normama, modnim trendovima i tehnološkim naprecima.

Vekovima je ideal ženske lepote podrazumevao drastično isticanje struka. Korset – strukturni odevni predmet koji oblikuje torzo – omogućavao je ženama da postignu karakterističnu, zakrivljenu siluetu.

Renesansni korset 

Poreklo korseta uglavnom se vezuje za renesansu iako je odeća slične strukture – modna zaostavština još iz minojske civilizacije u staroj Grčkoj. Caterina de’ Medici je uticala na modu nametnuvši korset kao imperativ dvorskih žena pod nepopularnom parolom da zabranjuje „debeli struk“ na svom dvoru.

Renesansnu modu obeležili su ovakvi strukturirani detalji, koji su stezali figure žena, sa namerno istaknutim šniranjima i vezenim detaljima. Ovo doba preporoda definisalo je stalnu želju za vitkijom figurom, evoluirajući u siluetu peščanog sata na početku 19. i nešto kasnije, na početku 20. veka u „S“ figuru. 

742e8e1c8c5630f8a549f7fcf08dd0fd
457d4ea240e5a923925f674be24b1270 1

Korseti su postali vrlo restriktivni, sa čvrstim vezivanjem, pojavio se čelični korset, nudeći više strukture i stvarajući još naglašeniji odnos struka i kukova. Čvrsto vezivanje dovodilo je do zdravstvenih problema, pokrećući rasprave o njegovoj štetnosti. Pokreti za reformu su se pojavili, zalažući se za udobnije i manje restriktivno donje rublje. Uprkos kontroverznoj istoriji redukcije ženskog tela, ovo ostaje istaknuti odevni predmet. Korseti Edvardijanskog doba formirali su „S-savijenu“ ili popularno nazvanu „Porter Pigeon“ figuru. Utegnuta prednja strana i zakrivljena zadnja strana dugih i kratkih korseta naglašavale su proporcije ženskog tela, stvarajući izvijena leđa i naglašene grudi.

Tokom Prvog svetskog rata žene iz radničke klase promenile su modni trend oblikovanja ženske figure, fokusirajući se na karakter podrške aktivnom telu. Ovaj najnoviji napredak u ženskoj modi ostao je omiljeni dizajn ulaskom u dvadesete godine XX veka, signalizirajući promenu ka aktivnijem načinu života. Uz uvođenje elastičnih materijala, sportski korseti su pružali ženama mobilnost kroz labaviju konstrukciju i fleksibilnost. Era flappera favorizovala je dečačku siluetu, pa su ih zamenili girdle i grudnjaci, bar na neko vreme, pružajući podršku bez toliko restrikcije.

korset

Želja za prilagođenom, vitkom siluetom pojavila se tokom 1930-ih. dok su žene još uvek pokazivale vitke le garçonne siluete. Sa Velikom depresijom i Drugim svetskim ratom, utilitarna odeća je naglasila potrebu za kvadratnim krojevima i visećim siluetama. Međutim, oni koji su odbacili ovaj modernistički stil okrenuli su se ka neo-viktorijanskoj estetici, koja je favorizovala ukrase i ekstravaganciju, kao svojevrsni oblik eskapizma. Filmovi iz ’30-ih kao što su Prohujalo s vihorom i Male žene prikazivali su elegantne haljine i korsete, dok su dizajneri kao Norman Hartnell stvarali komplete sa tankim, modeliranim strukovima.

Nakon Drugog svetskog rata, utilitarno donje rublje je postepeno zamenjeno delikatnim ženstvenim dizajnom. Ovo je posebno istaknuto u kolekciji Christiana Diora iz 1947. Nabrana suknja i stegnut struk su naglašeni u njegovoj haute couture kolekciji, vraćajući se periodu smernosti.

Uvođenje najlona u modu donelo je lakši, konstruisani bodi poznat kao steznik. Steznik je često bio napravljen od najlona i lateksa, i pružao je ženama spljošteniju zadnjicu. Zašiljene korpice za grudi su bile dodatna karakteristika trenda 50-ih godina, koja je posebno inspirisala Jean Paul Gaultiera da kreira čuveni korset za Madonnu tokom turneje Blond Ambition.

d501b0f20d0e7f3af5ae2d2de0a3d78b
a6694ccb3c066a9ccc3b0cf86fd980c8

Kako su sportski, zdraviji načini života postali prominentni tokom 1960-ih i 1970-ih, umesto da ograničavaju svoje figure ispod tesno pripijenih odevnih predmeta, žene su se fokusirale na svoju ishranu i režime vežbanja da bi postigle ovu siluetu. Tako je na neko vreme, ovaj odevni predmet bio zapostavljen, a zasluge se mogu pripisati i feminističkom pokretu koji je korset definisao kao simbol ženskog ugnjetavanja. Međutim, sa pojavom punk estetike, dizajneri su ga oživeli tokom ove savremene obnove viktorijanskog stila.

korseti

Renomirani dizajneri kao Vivienne Westwood i već pomenuti Jean Paul Gaultier eksperimentisali su sa korsetnim siluetama tokom 1970-ih i 1980-ih. Kao ljubiteljka istorije i punka, Westwood je reinterpretirala ovaj odevni predmet i pretvorila ga u simbol osnaživanja žena. Yves Saint Laurant, Tom Ford i Thierry Mugler su ga takođe integrisali u više kolekcija tokom poslednjih decenija. 

Poznate ličnosti i modni influenseri su integrisali korsete u street style, te je ovaj kultni komad i danas atraktivan highlighter ženske seksualnosti.

Fotografije: Pinterest