Svako ko je iole upoznat sa pop kulturom i filmom zna za ime Wes Anderson, i za njegovu reputaciju kada je u pitanju estetski privlačna, savršeno obojena i simetrična kinematografija.
Kada je reč o vizuelnom identitetu, nema reditelja sa prepoznatljivijim stilom. On je neprikosnoveni kralj twee estetike, i njegove filmove možete prepoznati odmah po simetričnim kadrovima, urednim poglavljima, fantastičnim paletama boja i neobičnim detaljima. Ova estetika je laka za identifikaciju i lako se kopira – što će vam potvrditi TikTok korisnici koji, poslednjih godinu i po dana, slede viralan trend act like you’re in a Wes Anderson movie.
Neki od korisnika su savršeno rekreirali taj Andersonov identitet kroz niz video snimaka, koji su neverovatno prijatni za oko i predstavljaju savršeni vizuelni prikaz većeg trenda romantizovanja života.
Anderson-core
Andersonova lojalna saradnica u izgradnji kultne estetike je Oskarom nagrađivana kostimografkinja Milena Canonero. Ako ste ljubitelj ovako živopisnog modnog vajba, evo koje biste smersnice trebalo da sledite kako biste Anderson-core implementirali u svakodnevni outfit:
Twee style
Wes Anderson estetika zahteva dozu twee stila: bobby čarape, oksford cipele i karirani paterni. Iako se mnogi Andersonovi filmovi dešavaju u neodređenom vremenskom periodu, on crpi inspiraciju iz estetike 50-ih i 60-ih – zato će vam vintage prodavnice biti najbolji prijatelji. Bluze sa balon rukavima i dramatične kragne savršeni su načini da dodate dozu drame u outfit, dok aksesoari za kosu, poput trake ili šnale u stilu Tenenbauma, daju notu neodoljive slatkoće.
Paleta boja
Pastelne boje, kao što su nijanse ružičaste, žute, svetloplave, i zelene, često se koriste u modnim kolekcijama inspirisanim Andersonovim filmovima. Ove boje stvaraju osećaj nostalgije i topline, karakterističan za njegovu filmsku estetiku. Od bogatih ljubičastih i ružičastih nijansi u The Grand Budapest Hotel, do pastelno plavih i narandžastih tonova u Moonrise Kingdom, Anderson koristi boju kao ključni element. Njegovi filmovi su obavijeni nijansama koje podsećaju na sladolede, sa kremastim narandžastim i bubble gum ružičastim tonovima koje biste mogli pojesti, a kostimi igraju ključnu ulogu u stvaranju tih sanjarskih, živopisnih svetova.
Statement aksesoari
Još jedan Andersonov zaštitni znak je prepoznatljiv komad odeće ili aksesoar, poput znojnica i naočara Richie Tenenbauma, klasične trapper kape Sam Shakuskog ili prep-school blejzera i crvene beretke Max Fischera.
Ponekad aksesoar nije ni pravi aksesoar – likovi Wes Andersona češće koriste dvogled, stari kofer sa nalepnicama ili kameru da upotpune outfit. U sitnim detaljima vintage autentičnost dolazi do izražaja. Statement šeširi poput vunenih papaha i svetlih beretki daju svakom outfitu Andersonov šmek. Dodatni poeni idu za još neobičnije ili banalnije dodatke za glavu, poput trapper kape.
Uniformnost i stilizacija
Andersonovi filmovi često uključuju uniforme, što je inspirisalo modne dizajnere da kreiraju kolekcije ujednačenih stilova, kao što su školske uniforme, mornarske jakne, ili skrojeni blejzeri, često uz uniseks dizajn. Wes Andersonovi junaci nose ležernu, svakodnevnu odeću, ali takođe i bukvalne uniforme, od ljubičastih uniformi poslužitelja u The Grand Budapest Hotel, do bež odela izviđača u Khaki Scouts. Ako stvarno želite da izgledate kao lik iz filma Wesa Andersona, posvetite se prepoznatljivom izgledu ili inkorporirajte elemente radnih uniformi poput strukturiranih prsluka, šešira za poslugu ili marame vezane oko vrata.
Casualism
Iako Andersonovi filmovi obiluju preciznom estetikom, odeća i scenografija uvek izgledaju kao da su korišćeni i udobni. Izbegavajte tkanine koje deluju ukočeno i previše novo, i razmislite o dodavanju personalizovanih detalja poput veza ili zakrpa. Detalji poput predimenzioniranih kaputa, izlizana kolena ili ručno rađeni komadi čine prepoznatljiv Tenenbaum vajb.
Vintage/ retro/ sporty
Školski chic i preppy sportska odeća osnova su Andersonovih filmova. Najočigledniji primer je kultna crvena Adidas trenerka Chas Tenenbauma i znojnice Richie Tenenbauma, a tu su i neizostavne prugaste čarape. Suptilniji preppy komadi poput polo majica, Lacoste haljina i Izod-style džempera takođe imaju svoje mesto u Anderson-core estetici. Odeća i modni dodaci inspirisani 60-im i 70-im godinama su čest motiv u njegovim filmovima. Ovaj retro osećaj prenosi se u modne kolekcije, sa komadima poput vunenih džempera, suknji A kroja, beretki, i oversized naočara, što stvara vizuelni efekat starinskog šika.
Modne kuće kao što su Gucci, Miu Miu i Prada su primetno implementirale elemente Anderson estetike u svoje kampanje i kolekcije, dok su mnogi influenseri i stilisti na društvenim mrežama kreirali sadržaj koji oponaša njegov vizuelni jezik.
Foto: Pinterest