Eko-utopija: Zakon o odgovornoj reciklaži tekstila

    03.10.2024.
    RECOMMENDED

    Van svetla reflektora glamuroznih modnih pista, šira slika fashion industrije u globalnom kontekstu izgleda zabrinjavajuće. Eko-društvena inicijativa zaista postoji, ali potrebne su i konkretne mere, pravne regulative, pa i zakon, kako bi se potencijalni zagađivači pozvali na odgovornost. Do sada smo istraživali šta mi, kao pojedinci- potrošači, možemo da uradimo korisno za našu planetu i sebe, a sada je red da se i proizvođači brze mode motivišu da iskoriste svoj maksimum ekoloških kapaciteta.

    d83db4369bb19ac4199828447970e35a

    Kalifornijska vlada priprema baš jedan takav zakon

    Zakon koji bi učinio brendove odgovornim da neiskorišćena odeća ne završi na deponijama sada samo čeka potpis guvernera Kalifornije kako bi postao zakon, što bi moglo otvoriti put za druge države da preduzmu ovakve mere, kada je reč o reciklaži tekstila.

    8b334c6ea0a7ce6c07fad77b1578598f

    Gomila odeće u magacinima i deponijama

    Kalifornija planira da obaveže modne brendove da plate za prikupljanje i reciklažu stare odeće, kako bi sprečili da stara odeća završi na deponijama, uspostavljanjem i finansiranjem programa za prikupljanje i reciklažu. Ovaj potez je najnoviji u nizu regulatornih napora da se suzbije rastuća količina neželjenih farmerki, majica i druge stare odeće koju stvara brza moda. U Kaliforniji je 2021. godine odbačeno oko 1,2 miliona tona tekstila. Skoro sav taj obim je bio ponovo upotrebljiv ili reciklabilan, ali je samo 15 procenata vraćeno na tržište. Zakon o odgovornom oporavku tekstila ima za cilj da promeni ovaj obrazac.

    Neke evropske zemlje već su uvele slične programe, poznate kao šeme proširene odgovornosti proizvođača, ali Kalifornija bi bila prva koja bi ih primenila u SAD. Kompanijama koje se ne budu pridržavale zakona neće biti dozvoljeno da prodaju u ovoj državi.

    Kalifornija je odavno predvodnik u naporima da se uspostave zelenije politike u SAD, i ako bude uspešna, njeni potezi na polju reciklaže tekstila mogli bi otvoriti vrata i za druge države da slede njen primer.

    6d9262e13595118628a8df399030c862

    Šta će zakon učiniti?

    Prema predloženom zakonu, brendovi sa globalnim prometom većim od milion dolara moraće da učestvuju i finansiraju program koji omogućava ponovnu upotrebu, popravku i reciklažu odeće i tkanina prodatih u Kaliforniji.

    Očekuje se da će proći nekoliko godina pre nego što bilo koji državni program za reciklažu tekstila stupi na snagu. U međuvremenu, brendovi će morati da formiraju i pridruže se organizaciji odgovornosti proizvođača kako bi koordinisali i nadgledali operacije do 2026. godine. Kada se formira, regulatorno telo mora imati odobren plan za upravljanje odbačenim tekstilom do jula 2030. godine.

    0f984533e01615a09646f1bb7002e37f

    Koliko će koštati brendove?

    Brendovi će snositi troškove vođenja programa reciklaže, ali tačni iznosi još nisu definisani i biće jasniji kada industrijska organizacija odgovornosti proizvođača iznese svoj plan za program reciklaže.

    Inicijativa će biti finansirana putem naknada koje plaćaju brendovi konstituisanoj organizaciji. Ove naknade će se razlikovati u zavisnosti od ekološkog uticaja proizvoda koji se prodaju.

    Cilj je podstaći kompanije da proizvode sa nižim ekološkim otiskom i kazniti najveće zagađivače.

    zakon

    Kakva je reakcija industrije?

    Organizacija American Apparel and Fashion Association (AAFA), ključna industrijska lobistička grupa, zatražila je nekoliko promena zakona pre nego što se usvoji. Dakle, može se reći da je podržala konačnu verziju, uz zadrške.

    Iako je nekoliko promena koje je industrija želela usvojeno, AAFA je saopštila da i dalje ima zabrinutosti u vezi sa vremenskim rokovima predviđenim zakonom, rupama u zakonu koje se odnose na prodavce na onlajn tržištima i potencijalnim sukobima sa propisima u drugim jurisdikcijama.

    Naposletku, i ako bude potpisan u zakon, mnogo toga će zavisiti od njegove primene i sprovođenja. Slični napori usmereni na druge materijale suočili su se sa velikim izazovima, posebno jer su državni pristupi rezultirali sistemima sa niskom stopom reciklaže.

    0f574de4e7c8afd78262ebb38f5a5d0d

    U svakom slučaju, ono što Kalifornija učini sledeće moglo bi postaviti važan presedan za šeme reciklaže tekstila u SAD.

    Foto: Pinterest

    Saznaj više:
    Povezani članci: