Jedno od pisama Franza Kafkae, upućeno austrijskom pesniku Albertu Einsteinu, prodaje se na aukciji za sumu koja doseže do 114.000 dolara. Pismo, koje je napisano između aprila i juna 1920. godine, prikazuje svo osećanje nemoći i frustracije zbog nemogućnosti stvaranja usled bolesti, nešto što je Kafku pratilo tokom njegove borbe sa tuberkulozom.
Kafkino pismo, koje je deo aukcijskog ciklusa „Knjige, rukopisi i muzika od srednjovekovlja do moderne“ u organizaciji Sotheby’s-a, predstavlja dirljiv uvid u život čoveka čiji su radovi ostavili neizbrisiv trag u literaturi. U pismu, Kafka priznaje da tri godine nije ništa napisao, opisujući stanje u kojem se nalazi kao neprobojno i onesposobljavajuće.
„Izrazi očaj i osećaj spisateljske blokade prožimaju svaki redak ovog pisma,“ rekao je Gabriel Heaton, stručnjak za knjige i rukopise u Sotheby’s-u.
Kafkino pismo: Spisateljska blokada
Dok je Kafka bio poznat po svojim slojevitim i često mučnim delima, njegova borba sa spisateljskom blokadom nije bila ništa manje dramatična. Ovo pismo, napisano u sanatorijumu u Meranu na severu Italije, otkriva dubinu Kafkine borbe sa kreativnim zamorom i fizičkim bolestima.
Kafkina dijagnoza tuberkuloze iz 1917. godine značila je da će njegovo zdravlje biti narušeno, što je dodatno otežavalo njegov rad.
„Kad brige prodru u određene slojeve unutarašnje egzistencije, pisanje i prigovaranje očigledno prestaju, zaista moj otpor nije bio prejak,“ piše Kafka u pismu.
Cena tišine
Vrednost ovog pisma leži ne samo u njegovoj retkosti, već i u emotivnoj težini koju nosi. Cena od 114.000 dolara odražava ne samo kolekcionarsku vrednost Kafkinog rukopisa, već i duboku povezanost sa stvaralačkom krizom kroz koju je prolazio. Ovo pismo je svedočanstvo o trenutku u kojem je jedan od najvažnijih književnika 20. veka bio na ivici da se potpuno povuče iz sveta pisanja.
Foto: Pinterest, Instagram, Screenshot