Popodnevna dremka koja ne umara: Koliko minuta je taman?

koliko je dovoljno, a koliko previše

autor BURO.
1522

Zvuči poznato: legnemo da „samo na tren odmorimo oči“ i probudimo se pospani, tromi, možda čak i nervozni. Umesto da budemo osveženi, kao da nam je energija još više isparila. Niste jedini. Ovo je klasičan primer inercije sna, fenomena koji nastaje kada se probudimo iz dubokih faza sna, a ne iz lakših, osvežavajućih.

Ali, koliko je onda dovoljno, a koliko previše?

san

Zlatna mera

Stručnjaci se slažu: najefikasnije popodnevne dremke traju između 10 i 20 minuta. Ovo su takozvane power naps, odnosno kratke dremke koje ne ulaze u dublje faze sna. Nakon njih se budimo sa više energije, fokusom i boljim raspoloženjem, bez onog poznatog osećaja “kao da nas je pregazio voz”.

Zašto baš 20 minuta? Zato što u tom vremenskom okviru mozak prolazi kroz prve faze sna, ali se ne zadržava dovoljno dugo da uđe u duboki san (faza 3 i 4), iz kojih se buđenje čini kao izlazak iz teške magle.

Ako dremka traje između 30 i 60 minuta, velika je verovatnoća da ćete se probuditi upravo u najdubljoj fazi sna. Rezultat? Inercija sna – osećaj konfuzije, usporenosti i dodatne pospanosti koji može potrajati i do sat vremena nakon buđenja.

Ironično, san koji bi trebalo da nam “dopuni baterije”, u ovom slučaju nas još više iscrpljuje.

fb8da69040b4c9d52917480a31348c32

Šta ako vam treba više odmora?

Ukoliko imate vremena i stvarno vam je potreban kvalitetan odmor, dremka od 90 minuta može biti odlična. Toliko traje jedan pun ciklus sna, što znači da ćete se probuditi iz REM faze. One u kojoj sanjamo, ali mozak ostaje relativno aktivan. Buđenje u ovoj fazi je najprirodnije, pa se često budimo sveži i mentalno resetovani.

Saveti za idealnu dremku

  • Postavite alarm na 20 minuta (i pridržavajte ga se!)
  • Dremkajte ranije popodne, najbolje između 13 i 15h, kako ne biste poremetili noćni san.
  • Pronađite miran, mračan kutak – čak i ako samo zatvorite oči u tišini, to pomaže.
  • Ako ste jako umorni, razmislite o tzv. kafa-dremci: popijte espreso pa odremajte 15 minuta. Kofein će početi da deluje baš kada se probudite.

Kada je u pitanju dnevno dremanje, ključ leži u preciznosti. Umesto da se prepuštamo spontanom „padanju u san“, mnogo više koristi ćemo imati ako planiramo kratku, osvežavajuću pauzu. Jer dremka ne treba da bude beg od umora, već vaš mali dnevni restart.

Foto: Pinterest