Hej, bindžovanje nam je omiljena stvar i ne stidimo se toga! Ipak kada se odlučujemo za nešto novo, priznajemo da se često, kao i svi vi, nađemo pred sledećom dilemom: šta gledati i kojim redom? Na svu sreću, za to postoji sasvim jednostavan trik: zapitate se “šta najviše volim?”. Da su serije recimo video klubovi na kojim policama biste se najduže zadržavali? Onima gde je sve pomalo strašno i misteriozno, ili ipak dajete prednost pričama koje vode veseli protagonisti i koje prati sjajna playlista u pozadini?
Kada imate odgovor na to pitanje možete da sa bilo kojeg aparata (mobilni, tablet, smart TV…) odete na HBO GO streaming servis. Tamo ćete pronaći preko 6.500 sati serija, filmova i sadržaja za decu (i svi imaju prevod na srpski, ako se pitate, neki sadržaj je i sinhronizovan). Iz iskustva znamo da nije lako navigirati kroz sve te naslove pa smo zato izdvojili one koji su zavredili svetsku pažnju i to vođeni upravo logikom koju smo malopre pomenuli. Od svetskih premijera, preko novih sezona, do kultnih filmova i serija koji možda nikako da stignu na red, izdvojili smo naslove najvrednije bindžovanja, i to prema klubovima kojima ste odlučili da pripadate. Ako želite da stvari podignete na novi nivo, imamo dodatnu ideju koju smo počeli da koristimo: da gledamo (sa dečkom, prijateljicom, sestrom) istu seriju ili film ali na dva različita uređaja, na različitim mestima u isto vreme, i da se zatim odmah čujemo i razmenimo utiske. Pa da počnemo:
Girls only
Ženska prijateljstva i ženske tematike su, neverovatno ali istinito, dugo bile ispod radara kada su filmovi i serije u pitanju. Kao što istoričarka filma Shelley Cobb ističe: bila ona eksplicitna ili ne, ženska prijateljstva su oduvek viđena kao pretnja patrijarhatu tako da strukture filmova rade na tome da se ona marginalizuju i oslabe. Međutim, u poslednjih nekoliko godina desio se potpuni zaokret i na ekranima je sve više sadržaja koji zaista verno i iskreno prenose šta znači žensko iskustvo, na svim planovima. Od emotivnog preko prijateljskog do poslovnog. Serije fokusirane na ženska prijateljstva, ili položaj i prava žena, savremene probleme i lična pitanja, sa sve junakinjama koje izmiču stereotipima i standardima.
„Devojke“
Serija koja je od pojavljivanja 2012. godine ostavila momentalan i dugotrajan utisak na sve jer je postala glas generacije koju, kao što je sama Lena Dunham rekla, ne viđamo na ekranima koliko bi trebalo. Pravi problemi, prave devojke, prave situacije koje nedostaju. O odrastanju, lošim odlukama i predivnim trenucima za pamćenje.
„Seks i grad“
Mora se odati priznanje seriji “Seks i grad” da je odigrala presudnu ulogu u televizijskoj emancipaciji i popularizaciji ideje da su prijateljstva ono što ostaje, a veze te koje dolaze i odlaze. Carry, Samantha, Charlotte i Miranda, štagod imali iz perspektive 20 godina kasnije da im možda i zamerimo, ostaju omiljena ženska četvorka sa malih ekrana.
„Nesigurna“
“Nesigurna” prati prijateljstvo dve Afroamerikanke koje se suočavaju sa problemima u stvarnom životu dok pokušavaju da balansiraju između različitih svetova i izlaze na kraj sa beskonačnim svakodnevnim neprijatnostima. Red smeha, red prijateljstva, red životnih slepih ulica, pa opet red smeha i tako ukrug.
„Gospođa Amerika“
Jedna od onih serija koja je tek doživela premijeru na HBO GO ali koju je već sasvim očigledno da ćemo obožavati. Istinita priča o pokretu za ratifikaciju Amandmana o jednakim pravima, borbi za prava žena tokom 70-ih i antikampanji koju je povela Phyllis Schlafly koju igra standardno maestralna Cate Blanchett.
„Moja genijalna prijateljica“
Elena Ferrante nas je toliko opčinila prvom knjigom “Napuljske tetralogije” da smo svaki nastavak želeli sve više, a serija je tome dala i zaključenje. Elena Greco posle svojevoljnog nestanka svoje prijateljice Lili pripoveda o njihovom prijateljstvu koje traje 60 godina.
Adrenaline junkies
Ukoliko su vaš izbor članska kartu za ovaj klub i pretplata na sve što on nudi, to znači da su ubrzano lupanje srca, nervoza, bindžovanje epizode za epizodom i sedenje na ivici kreveta vaše osnovne merne jedinice za određivanje kvaliteta serije. Vrlo je verovatno da biste u ovom trenutku pre voleli da skačete padobranom ili se upustite sami u neku novu avanturu, ali kako je trenutno sve na pauzi, avanture se nalaze na drugom mestu. Na ekranu! Srećom stvarno dobre, i stvarno opčinjujuće.
„Pravi detektiv“
Kultni naslov posle kog se sve nekako promenilo. Prva sezona i maestralni Woody Harrelson i Matthew McConaughey i njihovo traganje za serijskim ubicom u periodu od sedamnaest godina je nezaboravna trka kroz predele Luizijane. Treća sezona je na tom tragu, jednako dinamična i još razrađenija. Nemojte ništa da pretpostavljate, nagađate i očekujete – samo se prepustite vožnji.
„Autsajder“
Kada je neka serija ekranizacija romana Stevena Kinga znamo šta možemo da očekujemo. Jezu, misteriju, sumnjive okolnosti, ubistvo i još sumnjivije natprirodne sile. Da, da i da. Ima svega, i ozbiljno je kingovski.
„Žica“
Serija za one koji imaju malo više strpljenja i vremena na raspolaganju, jer broji pet sezona. Antologijsko štivo koje prati čitav tok istrage o narkoticima i ubistvima u Baltimoru, ispričana je iz vizure policije i njenih meta. U međuvremenu, razvija se u priču gde su sistem vrednosti i karakter svih likova stavljeni na probu, a razlika između ispravnog i pogrešnog je vrlo vrlo tanka.
„Oštri predmeti“
Ako „Pravi detektiv“ treba da ima naslednika, onda je to sigurno serija „Oštri predmeti.“ Amy Adams je reporterka koja prati ubistvo dve devojčice u njihovom rodnom gradu, dok se istovremeno bori i sa svim onim što prati nju samu. Psihološki triler na svom vrhuncu i zarazno u toj meri da se svih osam epizoda gledaju u jednom dahu.
„Nula nula nula“
Serija prati putovanje kokaina od utovara do istovara. Od momenta kada ga italijanski kartel kupi, preko pakovanja u Meksiku i slanja preko Atlantskog okeana, do finalne evropske destinacije. Pokazuje svaki aspekt trgovine narkoticima, upoznaje sa ljudima i pričama i razvija se na tri fronta: američka linija, meksička i italijanska.
True story fans
Svi oni koji daju prednost činjenicama i realnosti naspram fiktivnog sadržaja poslednjih godina mogu da se raduju sve češće jer je priča koje su zasnovane na stvarnim događajima sve više i više. Ovo je za one koji su pomalo istoričari, pomalo “štreberi” i kojima su dokumentarne serije ili priče zasnovane na stvarnim, istorijskim pričama najbliže srcu.
„Naši momci“
Ova serija ostavlja ozbiljno jak utisak već po gledanju prve epizode jer je nešto što se ne viđa svakodnevno ni u serijama, ni u politici – priča o sopstvenim greškama i istinitom događaju. Krimi-drama u deset epizoda koja nas vraća u leto 2014. godine kada su tri jevrejska tinejdžera kidnapovana, nakon čega je potvrđeno da su dečake ubili pripadnici Hamasa. Dan kasnije nestaje palestinski dečak iz Istočnog Jerusalima.
„Predstava“
Serija je zasnovana na istinitim događajima i čuvenom slučaju Gypsy Rose King i prati život majke i ćerke. Devojčica “boluje od kancera, astme, epilepsije i atrofije mišića” i zavisna je od majke koja boluje od uloge spasioca i želje da sve drži pod kontrolom. Istinito, prebizarno i prilično tragično za sve učesnike u ovoj predstavi.
„Fosi/Verdon“
Bob Fosse je legendarni koreograf i reditelj poznat po filmovima “Kabare” i “Sav taj džez” kao i nizu Brodvejskih hitova. Gwen Verdon je bila jedna od najpoznatijih brodvejskih plesačica i glumica, a serija istražuje jedinstveno romantično i kreativno partnerstvo između njih dvoje. Deo pozorišne i filmske istorije koji ne smete da propustite.
„Černobilj“
Ova serija je fenomen u pravom smislu te reči i „uletela je“ u naše živote odmah nakon završetka serije “Igra prestola” kada nismo znali šta dalje. Postala je nova opsesija preko noći i pokosila mnoge do tada postavljene rekorde. Dramatizacija nuklearne katastrofe u Černobilju – priča o lažima i nekompetentnosti, nemerljivoj katastrofi, hrabrim ljudima i velikim posledicama.
Music lovers
Serije i filmove gledamo zbog sjajnih radnji i likova sa kojima volimo da se identifikujemo (ili baš suprotno), ali gledamo ih i zbog mnogo toga “pratećeg”: sjajnih kostima, neverovatne scenografije, savršeno odabrane muzike. Ovaj klub igra za muzički tim, i predstavljamo serije u kojima je playlista jednako dobra kao i sama radnja.
„Euforija“
Kada je Drake jedan od producenata serije onda je prilično izvesno da će muzika biti jedan od važnijih faktora. Probleme tinejdžerskog života generacije Z prati dobar i promišljen odabir pesama kojim smo bili toliko opčinjeni da smo sastavili i plejlistu. Nema na čemu.
„Novi papa“
Papomanija je zavladala malim i velikim ekranima, ali za sve je kriv Lenny i njegova bezbožna šarmantnost. “Mladog papu” smo odgledali u dahu, i uživali u sorentinovskim scenografijama, britkim razgovorima i sjajnim, sjajnim pesmama. “Novi papa” se pojavio samo da nas ubedi da uvek i sve može još bolje.
„Vinil“
Teške droge, lake priče i Njujork 70-ih godina. Richie Finestra je direktor diskografske kuće koja propada i koju on, naravno, pokušava da spasi. Serija iz njegove perspektive istražuje muzički biznis prepun droge i seksa, ali i stvaranja pank, disko i hip-hop muzike. Vinil između ostalih potpisuju Mick Jagger i Martin Scorsese što je i više nego dovoljan razlog da se nađe na „obavezno pogledati“ listi. Jednostavno magičan i uspešan pokušaj da se prenese kako izgleda prepustiti se muzici, plutati i njihati se u ritmu, a soundtrack je fina, pažljivo odabrana mešavina starog R&R-a. Poslastica!
„Nevine laži“
Okej, ovo jeste serija u kojoj se radi o važnim i aktuelnim temama ali svako od tih događanja podvučeno je fenomenalnom muzikom. Ono što su producenti i kompozitor serije želeli da urade jeste da vas svaka numera asocira na neki od likova koji se u seriji pojavljuju. Upravo to jeste genijalna stvar kod ovog soundtracka: nemate osećaj da su muziku i pesme ubacivali ljudi koji su na seriji radili jer im se te pesme dopadaju, već imate osećaj da je svaka od tih pesama izbor lika u seriji koji je sluša ili koji se uz tu pesmu pojavljuje u sceni. Ideja koja se rodila nakon prve sezone gde je za muziku uglavnom bio zadužen lik Chloe. Genijalno, zar ne?