Da je lako živeti u savremenom svetu, nije. Pogotovo nije lako živeti u ovoj godini, sa svim preprekama koje potura, ali kako samo ušli u osmi mesec 2020. reklo bi se da se nekako i navikavamo. I mora se priznati da koliko god nam nekada i odmaže, bez tehnologije teško da bismo sve ovo pregurali. Većina ljudi provodi zapanjujuće veliku količinu vremena na internetu svakog dana i totalno je jasno da živimo u svetu u kom računamo na ekran da nam ponudi sve što nam je potrebno. Preko njega radimo, komuniciramo, zaljubljujemo se, ostajemo u kontaktu sa prijateljima i porodicom, čitamo novine, idemo u radnju, idemo u bioskop, igramo igrice, i samo je bilo pitanje trenutka kada ćemo poželeti još nešto. Neka iskustva koja nam ovih dana najviše nedostaju, neke male velike radosti koje su nam već neko vreme uskraćene, neka neformalna okupljanja, neku muziku, neka događanja… šta kažete, koncerti?
Kreativna ekipa već neko vreme intenzivno deluje u online polju jer ako neko prvi oseća vibracije zajednice, promene i nove potrebe to su oni. Umetnici širom sveta već mesecima unazad otvaraju svoje studije za virtuelne posete, i na taj način pričaju o svojim radovima i predstavljaju nove projekte. Od Metropolitan muzeja do Louvrea i TATE-e, galerije i muzeji su se preselili online i otvorili svoja virtuelna vrata posetiocima sa svih meridijana, a čak su se i sajmovi pridružili ovoj igri shvativši da budućnost leži u novim iskustvima koja se nude preko ekrana. Virtuelne prostorije su privukle stotine hiljada posetilaca, i Art Basel Hong Kong je ove godine imao jedno od najposećenijih izdanja, jer su mnogi koji nikada u normalnim uslovima ne bi bili u mogućnosti da odu u Hong Kong i posete sajam, sada imali priliku da to učine. Nije tačno da nas ekran razdvaja, samo ako znamo kako da ga koristimo.
Nije ni tačno ni da je “video killed a radio star”. To smo svi do sada uvideli, a zapravo je i suprotno. Muzičke zvezde su postale jednake filmskim zvezdama od kada možemo da ih i gledamo i slušamo. Onoliko koliko pomeraju granice i definišu naš muzički ukus pomeraju i granice estetike, stila i nastupa. To je doduše i pitanje energije, i razlog zašto slušanje muzike na laptopu nikada neće moći da bude jednako slušanju koncerta uživo, što je ono za čime svi pate mesecima. Kako leto odmiče (još nekoliko nedelja i to nam je za ovu godinu prijatelji) sve smo sigurniji da ni jednom nećemo osetiti kako je to kada neko sa scene pošalje svu svoju energiju ka publici, a publika oduševljeno prihvati. Kada lelujaš u atmosferi nošen ritmom omiljene muzike i njišeš se u najboljim ritmovima na letnjem povetarcu. Ili možda hoćemo?
Jer, za pozitivnu promenu nije potrebna revolucija, već evolucija. Pametno i usavršeno prepakivanje poznatih formata kao što su online svet, i iskustvo koncerta, u jedinstveno iskustvo u kome zabava i dobar provod više ne zavise ni od čega. Jedino zavisi u kom pravcu mi želimo da idemo. Da li ćemo YouBox da koristimo da svoje trenutke mira upotpunimo plejlistom omiljenih pesama koju tu možemo sami da sastavimo, ili smo pre raspoloženi za iznenađenja i avanturu istraživanja novih izdanja i novih spotova, ili za dah prave letnje zabave uz koncerte pod zvezdama koji nas prate gde god da se nalazimo, ili pak da mi budemo u glavnoj ulozi, budući da se uskoro planira uvođenje opcije koja korisnicima pruža mogućnost da shareuju svoja izvođenja? Kako god bilo, jedno je sigurno, muzičko leto je spašeno!