Slobodne dane obično zamišljamo kao vreme u kom ćemo da odradimo sve ono što nismo u proteklom periodu. Da sredimo stan i pretresemo ormare, da popijemo sve one kafe koje stalno odlažemo, posetimo svu familiju i prijatelje koje nismo mesecima, i da završimo ono malo posla što je prekipelo iz prethodne godine… drugim rečima, sve. Ipak realnost bude daleko drugačija i svede se na to da jedino što zapravo želimo da radimo je da se uvučemo u najmekšu pidžamu, skuvamo litre toplog napitka po izboru i pročitamo sve knjige koje nagomilane na noćnom stočiću, stolici ili uglu kreveta strpljivo čekaju da stignu na red već nedeljama.
Ako slučajno nemate inspiraciju šta čitati kada mraz pukne a temperature se srozaju daleko ispod nultog podeoka, tu smo da pomognemo knjiškim vodičem za svako raspoloženje. Ako se pak pronalazite u gore pomenutoj situaciji pa vam se nepročitane knjige gomilaju i prete da se obruše, onda vam verovatno nećemo puno pomoći već pre otežati situaciju, ali ćemo ostaviti ove naslove tu a vi polako…stići će i oni na red.
Idealan scenario za čitanje: Omiljeno, ultimativno udobno mesto u stanu gde možete u jednom položaju da provedete sate i sate otkrivajući svu slojevitost ljudskih odnosa.
Nakon šoka zbog otkrića da je njena prva ljubav izvršila samoubistvo glavna junakinja romana postaje znatiželjna i počinje da se priseća svih svojih ljubavi, to jest svih muškaraca koji su joj na neki način obeležili život. Tako nastaje dvanaest genijalnih poglavlja ovog romana, od kojih je svaki posvećen po jednom od „apostola“ njenog ljubavnog života.
Kitamurin stil pisanja se često dovodi u vezu i sa Ferante i sa Hemingvejem a u knjizi “Razdvojenost” donosi napetu i ogoljenu priču o intimnosti i nevernosti, i svemu onome što nas zapravo uvek duboko deli od unutrašnjeg života drugih, ma koliko sa njima bili bliski.
Mađarska spisateljica poznata po svom eksperimentalnom stilu pisanja, koji je nešto između blogovskog i nadrealističkog romana toka svesti, a u ovom delu doživljava svoj vrhunac. Zbirka priča “Pušta da uđem” provodi kroz svakodnevne strahove glavne junakinje i donosi priče o običnom čoveku, zarobljenom u krugu svojih sopstvenih trauma.