Aktivni sastojci koje ne bi trebalo koristiti zajedno u skincare rutini

autor BURO.
1142

Ukoliko ste se već upustili u svet skincare-a, upućeni ste u to koliko su aktivni sastojci važni za postizanje zdrave, zategnute i čiste kože. Međutim, kako se broj proizvoda koje uključujemo u negu povećava, tako raste i šansa da nesvesno kombinujemo sastojke koji se ne slažu baš najbolje i mogu biti štetni. Koža tako može reagovati iritacijama, crvenilom, pa čak i pogoršavanjem pojave koju smo želeli da tretiramo. Otkrivamo koje kombinacije bi trebalo da izbegavate kako biste sačuvali zdravlje svoje kože i kako bi vam akitvi sastojci pružili svoj maksimum.

aktivni sastojci

Priručnik: Aktivni sastojci

Vitamin C i Niacinamid

Vitamin C je poznat po svojoj sposobnosti da ujednači ton kože i pruži blistavost, dok niacinamid smiruje upale i jača kožnu barijeru. Iako oba ova sastojka imaju brojne benefite, zajedno mogu izazvati iritacije. Vitamin C je visoko nestabilan i zahteva nisku pH vrednost, dok niacinamid funkcioniše na višoj pH vrednosti. Kada ih kombinujete, smanjuje se efikasnost oba sastojka, što znači da vaša rutina neće dati očekivane rezultate.

Rešenje? Koristite vitamin C ujutru, a niacinamid uveče, ili ih jednostavno koristite u različitim danima.

Retinol i AHA/BHA kiseline

Retinol je zvezda anti-age rutine jer ubrzava obnovu ćelija, ali je i poznat po tome što može da iritira kožu. Slično, AHA i BHA kiseline (kao što su glikolna ili salicilna kiselina) pilinguju kožu, ali potencijalno mogu izazvati iritacije. Kombinovanje ova dva sastojka može biti previše za kožnu barijeru, te može dovesti do crvenila, ljuštenja i osetljivosti.

Kako da ih koristite? Retinol rezervišite za noćnu negu, dok AHA ili BHA možete koristiti ujutru – naravno, obavezno nanositi SPF, jer kiseline povećavaju osetljivost na sunce.

Benzoyl Peroxide i Retinol

Ako se borite protiv akni, benzoyl peroxide je vaš saveznik. Ali, kombinovanje ovog sastojka sa retinolom nije baš dobitna kombinacija. Benzoyl peroxide može neutralisati retinol, smanjujući njegovu efikasnost. Štaviše, oba sastojka mogu izazvati suvoću i iritaciju, posebno kada se koriste zajedno.

Bolja taktika: Koristite benzoyl peroxide ujutru, a retinol uveče – tako ćete izvući maksimum iz oba.

Vitamin C i AHA/BHA kiseline

Vitamin C je kiselina (askorbinska kiselina), a kada ga kombinujete sa drugim kiselinama poput glikolne ili salicilne, možete preopteretiti kožu. Rezultat? Iritacija, suvoća i crvenilo. Ovo je posebno problematično za one sa osetljivom kožom.

Pametnije rešenje? Razdvojite ove sastojke – vitamin C ujutru, a kiseline uveče, i ne zaboravite SPF!

Salicilna kiselina i benzoil peroksid

Salicilna kiselina je kiselina koja prodire duboko u pore i pomaže u tretmanu akni, dok benzoil peroksid ubija bakterije koje izazivaju akne. Iako ovo zvuči kao da su odlični saveznici u borbi protiv bubuljica, njihovo kombinovanje može izazvati prekomernu suvoću i iritaciju, što može dodatno pogoršati stanje kože.

Kako da ih koristite? Birajte jedan od ovih sastojaka u svojoj rutini.

Retinol i Vitamin C

Iako su oba sastojka poznata po svojim anti-age efektima, kombinovanje retinola i vitamina C može biti previše intenzivno za kožu, posebno ako imate osetljivu kožu. Ovi sastojci funkcionišu na različitim pH nivoima, što znači da njihova kombinacija može smanjiti efikasnost oba.

Praktičan savet: Vitamin C nanosite ujutru, a retinol ostavite za večernju negu.

Prilagodite svoju rutinu potrebama kože

Skincare rutina je veoma, veoma delikatna stvar i zahteva promišljeno kombinovanje. Aktivni sastojci nisu šala. Iako su neki aktivni sastojci sami po sebi dovoljni, ukoliko se loše kombinuju mogu doneti više štete nego koristi. Uvek je najbolje pratiti pravilo “less is more” i ne pretrpavati kožu, aktivni sastojci mogu je dosta iritirati. A ako niste sigurni kako da kombinujete proizvode, konsultujte se sa dermatologom ili istražite jer – zdravlje vaše kože je na prvom mestu.

Foto: Pexels