Povezano
Kosa, baš kao i koža, zahteva ravnotežu hranljivih sastojaka kako bi (p)ostala zdrava i otporna. Međutim, ključni sastojak, bez kojeg se struktura vlasi znatno narušava, jesu proteini.
Proteini su osnovni gradivni satsojci kose, čine 90% njene strukture i omogućavajući elastičnost i otpornost. Kada primetite da kosa postaje suva ili sklona pucanju, možda je došlo vreme da razmotrite uvođenje proteinskih tretmana, jer u tom slučaju samo hidratacija neće biti dovoljna.

Nedostatak proteina u kosi
Nedostatak proteina u kosi obično se manifestuje kroz određene promene u njenom izgledu i teksturi:
Suva, lomljiva kosa – Gubitak proteina slabi strukturu vlasi, te je kosa sklona lomljenju, posebno na krajevima. „Gumeni” osećaj kada je mokra – Ne poznajemo bolji način da opišemo ovo stanje. Kada kosi nedostaje protein ona pod rukom izgleda mrtvo i lako puca prilikom četkanja. Gubitak volumena – Kosa koja ne može da zadrži oblik i brzo gubi volumen nakon stilizovanja obično pati od nedostatka proteina.
TEST: Jednostavan test za proveru može biti povlačenje pramena iz četke – ako se lako rasteže i zatim puca, moguće je da je vaša kosa porozna i da joj nedostaje proteinska struktura.
Kosa se sastoji od proteina, konkretno keratina, koji je bogat aminokiselinama koji su zasluženi za čvrstoću i strukturu. Hemijski tretmani, toplota i nepravilna nega mogu oštetiti ovu proteinsku strukturu, stvarajući poroznost što čini kosu neukrotivom i osetljivom na lomljenje.

Loša vest je da – jednom kada prirodni keratin oštetimo, on se ne može obnoviti do kraja. Ipak, deo proteina možemo nadomestiti putem proizvoda koji imitiraju proteine i stvaraju zaštitni sloj oko svake vlasi.
Kako?
Postoji nekoliko načina da u rutinu uključite proteine:
- Dubinski regenerator jednom nedeljno: Ovi tretmani pomažu u obnavljanju strukture kose, prodirući duboko u koren.
- Profesionalni tretmani kod frizera: U mnogim salonima dostupni su intenzivni tretmani koji kombinuju keratin, kolagen i druge hranljive proteine.
- Šamponi i leave-in proizvodi s proteinima: Ovi proizvodi obično nisu toliko jaki i mogu se koristiti svakodnevno.
Uvođenje ovih proizvoda trebalo bi biti postepeno – počnite s nedeljnim tretmanom, a zatim, ukoliko je vaša kosa u lošem stanju, razmotrite proizvode za svakodnevnu upotrebu s manjim koncentracijama proteina. Za sam početak, evo predloga proizvoda:

KERATINE LIQUIDE sprej za kosu sa keratinom
Prekomerno korišćenje proteinskih proizvoda takođe može izazvati probleme – kosa može postati kruta i krhka, jer previše proteina može da „preoptereti“ njenu strukturu.
U ovom slučaju, kosa često izgleda suvo i beživotno, slično kao kada je samo oštećena, ali dosta izraženije. U takvim situacijama, kosa može zahtevati i dodatnu hidrataciju. Ako prepoznate ove simptome, privremeno obustavite korišćenje proteinskih tretmana i fokusirajte se na hidrataciju – kosa će se vratiti u ravnotežu nakon ispiranja viška proteina.

Zaključak: Ravnoteža?
Proteinska nega kose je neophodna, ali samo u kombinaciji sa hidratacijom. Tretmani s proteinima odličan su način da oporavite oštećenu i oslabljenu kosu, ali je važno koristiti ih umereno i u skladu sa specifičnim potrebama vašeg tipa kose. Dodavanje proteina može vratiti živost kosi i učiniti je jačom i sjajnijom, ali su hidratantni proizvodi i dalje ključni za održavanje optimalnog balansa. Takođe, preporučujemo da se posavetujete sa frizerom koji tačno može da odredi šta je potrebno vašoj kosi.
Foto: Instagram – @cindymello