Kako da pripremite kožu za leto

autor Manda Javorina
sunce koza square 1

https://buro247.rs/wp-content/uploads/2020/05/sunce-koza-cover.gif

U 9 jednostavnih koraka

Leto je praktično tu, pomolili smo noseve, žmirkamo na suncu i uživamo. Ali, sa svakom promenom godišnjeg doba menjaju se i potrebe naše kože, a kao da to nije dovoljno, nakon meseci slojeva odeće i dugih rukava, potreban nam je i mali boot camp nege da se pojavimo u punom sjaju. Evo kako:

1. Eksfolijacija

Vreme hibernacije ispod dukseva i pidžama dugih rukava (ma koliko kul bile) je k.o.n.a.č.n.o. prošlo, nestali su i poslednji tragovi zbunjenosti koju su donele nedelje kiše i krajnje je vreme da kožu tela vratite u optimalno stanje. Ukoliko ste zabušavali sa negom – ne krivimo vas ako jeste čak iako znate da koža tela zaslužuje negu isto koliko i ona na licu – prvi korak za vraćanje u rutinu jeste piling. Za početak ne više od tri puta nedeljno, kasnije dva puta nedeljno tokom celog leta. Na ovaj način ćete se rešiti suve kože ali i temeljno očistiti ulja i kreme sa zaštitnim faktorom koja mogu začepiti pore i dovesti do stvaranja sitnih bubuljica ili neravnomerne boje ukoliko volite sredstva za samopotamnjivanje.

Suvo četkanje je idealan korak nege kao dopuna za piling. Nakon četkanja se istuširajte mlakom vodom – ne vrućom pošto visoka temperatura može da iritira kožu – a zatim rukavicom za masažu nanesite i utrljajte piling. Ukoliko imate zaista osetljivu kožu, umesto pilinga sa kuglicama uzmite neki blaži hemijski eksfolijant i nemojte ga utrljavati.

https://buro247.rs/wp-content/uploads/2020/05/1588949686252543.jpg

2. Osvežite proizvode za negu kože

Kao što pravite rotaciju kada počnu hladno vreme, vetar i centralno grejanje, potrebno je da je napravite i za leto. Preparati za negu treba da budu prilagođeni višim temperaturama i jačem suncu. Ukoliko sada koristite kremaste ili uljane čistače, pređite na na nešto lakše teksture ili probajte sredstvo sa glikolnom kiselinom koja će temeljno očistiti znoj, kremu sa SPF-om i ostatke šminke. Kada je hidratacija u pitanju, prebacite se sa težih krema na lakše losione i teksture gela i nemojte preskakati serum ili dnevni booster hidratacija – nekima će samo i on biti dovoljan.

3. Tretirajte pigmentacijske fleke od sunca

Nećete ih dobiti od jednog sunčanja (ili jednog odlaska na more) – one su rezultat stalnog i dugotrajnog izlaganja suncu. Možete ih ukloniti na vrlo efikasan način kod dermatologa laserima ili hemijskim pilinzima, a kod kuće bi bilo dobro da korisitite tečni eksfolijator koji sadrži blagu glikolnu ili salicilnu kiselinu i zatim naneste serum koji posvetljuje kožu – na primer sa vitaminom C. Ukoliko se odlučite na ovaj korak, obavezno koristite visok zaštitni faktor. Ukoliko sa njim budete zabušavali, em nećete dobiti dobre rezultate em možete lako pogoršati situaciju.

4. Pojačajte zaštitu od sunca

Zimi, pogotovo kad smo u zatvorenom prostoru (a to smo svi sada bili), možemo se lepo izvući i samo sa običnim hidratantnim kremama kojima je dodat SPF. U ovo doba godine, one više nisu dovoljne pa je potrebno koristiti posebnu kremu sa zaštitnim faktorom, idealno 30 i preko. Realno, mnogi dermatolozi tvrde da je SPF 30 dovoljan iz razloga što već sam blokira oko 97% sunčevih zraka. Bitno je da se radi o zaštitnom faktoru širokog spektra koji će blokirati i UVA i UVB zrake, a detaljniji vodič pronađite ovde.

https://buro247.rs/wp-content/uploads/2020/05/1588949664386916.jpg
https://buro247.rs/wp-content/uploads/2020/05/1588949777672639.jpg

5. Pazite kako se truširate i depilirate

Pogotovo ako vam ovo predstavlja “spojene radnje” i ako se depilirate brijačem. Kao prvo, vruća voda isušuje kožu i zato ne preterujte ni sa temperaturom ni sa dužinom, a na kraju se uvek isperite hladnijom vodom. Osim što ovaj korak umiruje kožu, on zatvara i pore (što je posebno važno posle brijanja) i poboljšava cirkulaciju.

6. Obračunajte se sa bubuljicama po telu

Ne želite bubuljice po ramenima, leđima i rukama? Najbolje je da se obratite dermatologu ali i da kod kuće koristite medicinska sredstva na bazi salicilne kiseline koja možete kupiti u apoteci. Prevencija je najbolji lek i zato posebno obratite pažnju na to da se često presvlačite nakon znojenja – bilo u gradu ili na treningu – i temeljno čistite kožu na kojoj se sada zadržavaju i sredstva sa SPF-om. Ako mislite da će vam pomoći ukoliko ih preskočite, niste u pravu zato što tretmani za bubuljice uglavnom povećavaju fotosenzitivnost kože pa ju je neophodno zaštititi.

7. Obratite pažnju na stopala

Ne morate trčati u salon – mnoge stvari možete da uradite i sami. Koristan trik je i da na stopalima koristite turpiju za pete dok je koža još suva, pre potapanja. Na taj način ćete najveći deo naslaga skinuti pre nego što se koža jako omekša u vodi. Ovo je i pravi trenutak da primenite neki od pilinga za stopala sa kiselinom.

https://buro247.rs/wp-content/uploads/2020/05/158894981611963.jpg

8. Počnite sa sredstvima za samopotamnjivanje – ukoliko ih volite

Priprema kože je važna, ako ne i važnija, od samog nanošenja, Depilirajte se, sredite nokte na rukama kao i stopala, ofarbajte kosu… Sve ovo treba obavite pre nanošenja sredstva za samopotamnjivanje bilo da idete u salon ili ih koristite sami. Na sam dan, uradite piling ali nikako sredstvima koja sadrže ulja pošto mogu uzrokovati mestičavu boju tako što će sprečiti da boja prodre u kožu.

9. Vratite se bronzeru – ukoliko ga volite

Sa bronzerom je najbitniji faktor: suptilnost. Odaberite nijansu koja vam odgovara (ukoliko vam je ten hladnog podtona, većina nijansi će izgledati naranžasto) i odlučite se za teksturu koja vam najviše odgovara, a detaljno ih proučite ovde. Ne zaboravite da se bronzer ne nanosi kao boja za konturiranje već tamo gde bi vas sunce inače “uhvatilo”. Dakle, nos, jagodice, čelo i vrh brade i ne zaboravite vrat (koji je ionako kod velikog broja ljudi svetliji od lica). Savetujemo vam da ne pokušavate da se potamnite tečnim puderom po celom licu, već da izaberete bronzer i koristite ga onako kao je predviđeno.