Ako imate osetljivu kožu, ovo je 5 sastojaka koje treba da izbegavate

    31.08.2024.
    RECOMMENDED

    Iako se sa nama ne bi složile naše bake, koje su negu lica zasnivale na sapunu i kremi, danas kupovina skincare proizvoda može biti zastrašujuća i posebno izazovna za one koji imaju osetljivu kožu. Svakako je najbolje da otkrijete svoj tip kože i onda u dogovoru sa dermatologom koristite preporučene proizvode, ali ako ste za to lenji ili se još uvek niste odlučili za taj korak – nije na odmet da pogledate listu sastojaka za koje većina dermatologa smatra da ne treba da ih koriste oni sa osetljivom kožom.

    Kako da znate da li imate osetljivu kožu?

    Proverite sa dermatologom, a i „osluškujte“ svoju kožu. Osetljiva koža je pojam koji se koristi za tipove kože koji su reaktivniji i podložniji spoljnim iritantima iz proizvoda za negu, ishrane i načina života. Ako imate osetljivu kožu, vrlo je verovatno da ste skloniji atopijskom dermatitisu, iritacijama, bržem narušavanju zaštitne barijere. Ako je tako, fokus bi trebalo da stavite na njeno obnavljanje, umirivanje iritacija i izbegavanje svega onoga što može potencijalno da ih izazove. Treba napomenuti da postoji razlika između osetljive kože i one koja je akutno iritirana ili upaljena jer je trenutno reagovala na stres iz okoline, na neki agresivniji proizvod, piling ili  abrazivni tretman. 

    ako imate osetljivu kozu

    Sastojci koje ne bi trebalo da upotrebljavate ukoliko imate osetljivu kožu, posebno trenutno upaljenu 

    Mirisi 

    Mirisi su veliko ne, za osetljivu kožu. Naravno da ih obožavamo jer pojačavaju celo iskustvo nege, ali kada na umu imamo da su često upravo oni krivci za iritaciju kože, uključujući alergijski kontaktni dermatitis, trebalo bi da biramo proizvode bez parfema. Trebalo bi da znamo i to da proizvodi bez mirisa samo nemaju primetan miris, ali da mogu da sadrže sastojke koji maskiraju neprijatne mirise, i zato – pažljivo čitajte etikete na pakovanju. 

    Parabeni 

    Parabeni produžavaju rok trajanja naših omiljenih proizvoda i pomažu u sprečavanju bakterija i buđi, no ponekad nisu prijateljski nastrojeni prema koži. Ako ste skloni atopijskom dermatitisu ili imate ekcem,  parabeni će za vas u najvećem broju slučajeva biti iritantni. Klasifikovani kao endokrini disruptori, jer imitiraju estrogen i utiču na hormonsku ravnotežu u telu, bolje ih je izbegavati i potražiti proizvode sa oznakom „bez parabena“. 

    Sulfati 

    Uz parabene, nekako uvek pod ruku dolaze i sulfati. Sulfate ćete pronaći u proizvodima za čišćenje jer stvaraju efekat pene. Naravo da nam je to privlačno, iako sulfati često nanose više štete nego koristi. Efikasni u uklanjanju prljavštine i masnoća, ako imate osetljivu kožu, mogu biti previše agresivni, uzrokujući suvoću i iritaciju i narušavajući prirodni zaštitni sloj. Najčešći sulfati u proizvodima su natrijum lauril sulfat i natrijum lauret sulfat. Tu su blaži sulfati poput natrijum lauroil glutamata i natrijum lauril sulfoacetata koji nisu samo blagi, već su i biološki razgradivi. Ipak, ako imate osetljivu kožu, valjalo bi da se okrenete blagim sredstavima za čišćenje – bez sulfata, možda sa blagim surfaktantima kao što je kokamidopropil betain.

    Esencijalna ulja 

    Esencijalna ulja mogu biti umirujuća u mnogim slučajevima, ali često se desi upravo suprotno – ulje čajevca i lavandino ulje su, na primer, prirodna ulja ekstrahovana iz biljaka, koja se često koriste zbog svojih aromatičnih svojstava ili benefita za kožu i, iako, pružaju antiinflamatorne i antimikrobne benefite, u većini slučajeva njihov prečišćeni oblik može biti snažan i izazvati iritaciju, alergijske reakcije ili pogoršati osetljivost kod nekih osoba. Ako želite da ih koristite zbog njihovih karakteristika, uradite obavezno mali test pre upotrebe.  

    Akohol 

    Ovo sigurno nije iznenađenje, ali ono što bi moglo iznenaditi jeste to koliko proizvoda za negu kože zapravo sadrži alkohol. Iako neki alkoholi u nezi mogu biti korisni—poput masnih alkohola koji potiču od kokosovog ili palminog ulja —češće se događa da alkoholi prisutni u proizvodima za negu imaju suprotan efekat. Alkoholi koji se koriste u tonerima, recimo, najčešće su rastvarači i pomažu u stvaranju efekta brzog sušenja, te omogućavaju drugim sastojcima da prodru u kožu.  Alkohol može ukloniti prirodna ulja sa kože i poremetiti njenu zaštitnu barijeru, što može dovesti do suvoće i iritacije. Umesto toga, razmislite o upotrebi hidrirajućih tonera sa sastojcima kao što su glicerin ili hijaluronska kiselina.

    Akoimate osetljivu kožu, vrlo verovatno treba da izbegavate i retinol, kao i retinoide, benzil peroksid, ali i AHA i BHA kiseline, ali zlata vredno pravilo u svakom slučaju je – ništa ne pokušavajte sami kod kuće, već isključivo uz preporuke i savete svog dermatologa.

    Fotografije: Pinterest/Nicola Vikander

    Saznaj više:
    Povezani članci: