Kada raditi sve dobro postaje loša stvar? Evo kako da stanete na put perfekcionizmu

    19.04.2023.
    RECOMMENDED

    https://buro247.rs/wp-content/uploads/2023/04/Cover_perfekcionizam.jpg

    Perfekcionizam na prvi pogled može da izgleda kao dobra stvar ali, zapravo, može biti pravi otrov. Perfekcionisti su često u neprestanoj potrazi za savršenstvom što za posledicu ima hroničan stres, anskioznost i nedostatak samopouzdanja. Ukoliko ova osobina ima velik uticaj na vaš život i remeti ravnotežu između težnje za odličnim rezultatima i prepoznavanja sopstvenih dostignuća, vreme je da se pozabavite ovim problemom. 


    DA LI JE PERFEKCIONIZAM POREMEĆAJ ILI KARAKTERNA OSOBINA?

    Perfekcionizam nije poremećaj ličnosti već karakterna osobina koja ljude tera da vijaju izuzetno visoke standarde u raznim aspektima života. Ove zahteve perfekcionisti postavljaju sami sebi, bliskim osobama ali i strancima. Potrebno je napravite razliku između zdravog i patološkog perfekcionizma.

    Zdrav perfekcionizam podrazumeva da osoba postavlja visoke ali realne ciljeve samom sebi, pristupa im sa optimizmom i sve to zajedno pomaže ličnom napretku i razvoju.

    Nezdravi perfekcionizam sa sobom donosi anksioznost, neraealno visoke zahteve, stalno nezadovoljstvo porignutim rezultatima i nemogućnost da se osoba opusti.


    ZAŠTO NASTAJE PERFEKCIONIZAM

    Da li će neko postati perfekcionista ili ne, ne zavisi od pola, godina ili toga čime se osoba bavi, već najviše od iskustva iz detinjstva. Perfekcionisti u detinjstvu obično ne dobijaju dovoljno podrške, pohvale i bezuslovno prihvatanje od strane svojih roditelja. Njihovi roditelji često imaju velike zahteve i skloni su kritikovanju što čini da dete nauči da ako želi da zasluži ljubav, mora da daje izvanredne rezultate. Ovakva deca veruju da nemaju pravo na grešku i da moraju da ispune očekivanja svojih roditelja.  

    Postoji još jedan mogući scenario – kada je dete zasipano pohvalama i u svojoj glavi razvije ideju da „valjam samo kada me hvale“. 


    kako se PERFEkcionizam MANIFESTuje u poslu i načinu rada

    Perfekcionista je pod stalnim pritiskom – čini mu se da nije dovoljno dobro uradio nešto, stalno pravi izmene i ispravke i zato retko kad ispunjava rokove. Perfekcionisti imaju „sve ili ništa“ kognitivni pistup i zbog toga žive u strahu od greške i (čak i malog) neuspeha, što vodi u burnout

    https://buro247.rs/wp-content/uploads/2023/04/1681905223466529.jpg



    Saznaj više:
    Povezani članci: