Od platna do tanjira: Rekreirali smo recepte iz filma „Ukus ljubavi“ sa ovogodišnjeg FEST-a

    07.03.2024.
    RECOMMENDED

    Film „Ukus ljubavi“, Tran Anh Hunga, ne samo da je vizuelni spektakl bogate francuske kuhinje, već duboko zaranja u teme ljubavi, komunikacije i zajedništva. Sve izraženo kroz univerzalni jezik hrane. Centralne figure ove priče, Dodin Bouffant, izuzetno tumačenje Benoît Magimela i njegova kuvarica i povremena ljubavnica Eugénie, koju oživljava Juliette Binoche, svoju vezu grade i njeguju unutar kuhinje – prostora šuškanja začina i šištanja lonaca.

    Njihova veza, prožeta zajedničkom strašću prema kuvanju, postaje odraz duboke ljubavi koja se razvija kroz svaki zajednički pripremljeni obrok.

    ukus ljubavi

    Dodin, kao personifikacija gurmana i predstavnik buržoazije kasnog 19. veka, ne samo da vrednuje složenost i umetnički izraz koji stoji iza svakog jela, već hrani pripisuje i dublje značenje – kao sredstvo izražavanja emocija, povezivanje s drugima i slavljenje samog života.

    Il film piu radicale mai girato sulla cucina

    Njegova pasija prema gastronomiji transcendira obično uživanje u ukusima, postajući sredstvo za komunikaciju sa svetom, posebno sa Eugénie. Zajedno kreirajući obroke, oni uspostavljaju emocionalnu povezanost koja se teško može izraziti rečima.

    Ukus ljubavi: Hrana kao most između dva srca

    U ovom filmu, hrana služi kao most između dva srca, pokazujući svoju sposobnost da prenese kompleksne emocije i posluži kao intimni čin deljenja i razumevanja.

    „Ukus ljubavi“ nas podseća da je kuvanje mnogo više od pripreme hrane; to je čin ljubavi, pažnje i predanosti. Osim toga, film naglašava važnost zajedničkih obroka u jačanju međuljudskih veza, podstičući nas da usporimo i cenimo vreme provedeno zajedno u pripremi i deljenju obroka.

    Za stvaranje što autentičnijeg doživljaja, film se oslanja na stručnost poznatog francuskog šefa Pierre Gagnairea, koji nije samo konsultovan oko kreiranja menija, već je i lično učestvovao u snimanju, kuvajući kako bi se precizno uhvatili pokreti i tehnike prave francuske kuhinje.

    e4d6ff01bc259019805f02d5226ac703

    Gagnaireova uloga u filmu „Ukus ljubavi“ dodaje sloj stvarnosti i dubine, omogućavajući likovima da svoje kulinarske veštine prenesu sa autentičnošću i strašću. Njegova ekspertiza i posvećenost umetnosti kuvanja pružili su temelj na kojem se gradi jedinstvena atmosfera filma „Ukus ljubavi“, ističući kuvanje ne samo kao zanat, već kao formu umetnosti koja može izraziti duboke emocije i povezati ljude.

    Film „Ukus ljubavi“ nas inspiriše da i sami zaronimo u umetnost kuvanja. Zbog toga smo pripremili dva ključna recepta iz filma, koje možete rekreirati kod kuće kako biste sebi potpuno preneli osećaj ljubavi prema kulinarstvu.

    Norveški omlet

    Sastojci:

    Za biskvit

    4 jaja

    1 šolja prosejanog brašna

    ½ šolje šećera

    Za sladoled od vanile

    ¾ šolje slatke pavlake

    6 žumanaca

    2 šolje punomasnog mleka

    ⅔ šolje šećera

    1 štapić vanile

    Za sirup:

    ⅔ šolje vode

    3 kašike šećera

    2 kašike Grand Marniera

    Za mereng:

    4 belanca

    1¼ šolje šećera

    4 kapi sveže ceđenog limunovog soka (bez pulpe)

    Za flambiranje:

    ½ šolje Grand Marniera

    Biskvit:

    Zagrejte rernu na 180°C. Obložite pleh papirom za pečenje. Umutite jaja (bez razdvajanja) i sitni na pari dok smesa ne postane penasta i udvostruči volumen. Postepeno dodajte brašno, nežno ga dodavajući u umućena jaja. Sipajte ovu smesu na pleh i lagano ga lupkajte o radnu površinu da se testo izravna i izađu mehurići. Pecite 30 minuta. Izvadite iz rerne i ostavite da se ohladi 15 minuta.

    Sladoled od vanile:

    Zagrejte mleko u velikom tiganju koji se ne lepi. Presecite štapić vanile na pola i dodajte ga u vrelo mleko. U posudi umutite žumanca sa šećerom, a zatim polako dodajte vrelo mleko. Neprestano mutite. Sipajte ovu smesu nazad u tiganj i zgusnite na tihoj vatri, neprestano mešajući velikom drvenom kašikom. Kada krema počne da se zgušnjava na kašici, sklonite je sa vatre. Ohladite i na kraju dodajte slatku pavlaku. Sipajte smesu u hermetički zatvorenu staklenu posudu i stavite u zamrzivač. Posle 30 minuta, izvadite sladoled, promešajte ga viljuškom da izbegnete formiranje kristala. Ponovite ovu radnju 4 puta da dobijete kremasti sladoled. Stavite u zamrzivač na jedan sat.

    Sirup:

    Prokuvajte vodu i šećer. Kuvajte 10 minuta na tihoj do srednje jake vatre, zatim dodajte Grand Marnier.

    Mereng:

    Dan pre, razbijte jaja i odvojite belanca. Ostavite belanca u posudi prekrivenoj plastičnom folijom da odstoje van frižidera preko noći. Počnite da mutite belanca na srednjoj brzini dok ne postanu penasta. Zatim dodajte kašiku šećera i 4 kapi limunovog soka. Mutite oko 1 minut na maksimalnoj brzini da se šećer otopi u belancima. Postepeno dodajte preostali šećer dok se ne otopi. Kada je sav šećer dodat, mereng treba da bude veoma glatki, gust i sjajan. Sipajte umućena belanca u špric kesu sa izabranim nastavkom.

    Slaganje:

    Na dno pravougaonog kalupa za tortu (oko 25 cm dužine) stavite papir za pečenje. Isecite komad biskvita veličine kalupa i premažite ga sirupom. Zatim stavite sladoled od vanile. Pokrijte kalup plastičnom folijom i stavite u zamrzivač na najmanje 4 sata.

    Dekoracija:

    Zagrejte rernu na 220°C. Izvadite kalup iz zamrzivača 5 minuta pre. Prekrijte tortu merengom koristeći špric kesu. Stavite je u zamrzivač na 30 minuta.

    Prva opcija:

    Stavite rernu na gril opciju. Izvadite tortu iz zamrzivača i stavite u rernu u hladnom bain-marie, samo dovoljno dugo da se zarumeni (pažljivo pratite).

    Druga opcija:

    Zarumenite mereng plinskim brenerom.

    Flambiranje:

    Držite u zamrzivaču do serviranja. Zagrejte Grand Marnier u malom tiganju na jakoj vatri. Sklonite sa vatre i zapalite. Prelijte plamteći alkohol preko merenga. Odmah poslužite.

    Pot-au-feu

    Sastojci:

    Juneći but
    Teleća kolenica
    Goveđi rep
    Goveđa plećka
    2 goluba
    6 kostiju sa srži
    Klinčići (po ukusu)
    4 glavice luka
    2 glavice belog luka
    Izbor povrća, uključujući šargarepe, jedan, veliki koren celera, list celera i praziluk
    1 kelj
    Izbor bilja, uključujući timijan, lovorov list i peršun
    Tomme sir od ovčijeg mleka


    Za pire od luka:

    2kg luka
    Sveži puter
    Šampanjac
    Konsome od govedine i teletine
    Iseći but na šnicle
    Staviti meso u lonac i prekriti vodom, Posoliti
    Ne zaboraviti redovno skidanje pene sa površine
    Iseći četiri luka na pola i ispeći ih na podmazanom plehu za pečenje
    Oljuštiti povrće
    Nabosti dva oljuštena luka klinčićima
    Dodati bilje, beli luk i biber u lonac sa mesom
    Zatim dodati povrće i pečene polovine luka
    Dovesti lonac do ključanja i pokriti krpom
    Ostaviti da se kuva 3 sata
    Zatim dodati 2 goluba
    Kada je vreme za serviranje, kuvati kelj u loncu da zadrži svoju boju


    Za pire od luka: Iseći luk na kolutove. U vatrostalnoj posudi za pečenje, naizmenično ređati tri sloja luka i sloj svežeg putera dok posuda ne bude puna. Sipati pola činije konzome, a zatim čašu šampanjca. Kuvati trideset šest sati, na veoma niskoj temperaturi u rerni.


    Za serviranje: Staviti malo pirea od luka na tanjir za supu. Iseckati razne komade kuvanog mesa i staviti ih na pire od luka. Isto uraditi sa kuvanim povrćem. Iseckati sir na kockice i posuti preko povrća, a zatim staviti tanjir u rernu da omekša sir. Staviti koštanu srž na vrh. Pomešajte senf i seckani vlašac sa malo bujona od pot-au-feu da se dobije sos i preliti preko koštane srži.

    Foto: Pinterest

    Saznaj više:
    Povezani članci: