Ako pitate one koji vole i poznaju luksuzne modne marke koju torbu bi želeli da imaju, sigurni smo da će 9 od 10 njih reći da se radi o Kelly ili Birkin modelu kuće Hermès.
I Kelly i Birkin torbe su sveti gral svih must have luksuznih šoping lista. One spadaju u Hermès Quota Bags, jer kao što i ovaj izraz sam govori – postoji količinska kvota koju možete da kupite u roku od godinu dana, odnosno u ovom slučaju maksimalno dve.
Obe su bezvremenski komadi za ceo život i statusni simboli, a ono što ih postavlja na sam tron najpoželjnijih jeste Hermès politika da su teško dostupne, a njihova proizvodnja zaista i jeste drugačija u odnosu na onu kakavu imaju Chanel, Dior i ostali brendovi. Malobrojne zanatlije prave ih ručno, a svaki korak zahteva vreme, te je svaki detalj doveden do savršenstva. Chanel, Dior, LV i ostale torbe sličnog cenovnog ranga jesu skupe i poželjne, ali ni jedna od tih kuća nema politiku kakvu ima Hermès. Na primer: da bi vam uopšte bila ponuđena Kelly ili Birkin torba morate da ispunite određene uslove. Praktično je nemoguće samo ušetati u butik, reći koji model/ veličinu/ kombinaciju boja kože i hardweara želite i dobiti je. Za početak, insajderke znaju da se ući u Hermès i ”s vrata” tražiti Kelly ili Birkin smatra drskošću i bezobrazlukom. Na modnim forumima ćete naći nebrojena iskustava klijentkinja koje toliko priželjkuju jednu od ovih torbi, koje se smatraju ”quota” torbama. Što ponekad zna da deluje neverovatno i apsurdno.
Kelly ili Birkin pak, s druge strane, na second hand tržištu, ukoliko su veličina i kombinacija boje i vrsta kože trenutno aktuelna i poželjne, dosežu i tri puta veću cenu od one u butiku i prodaju se momentalno. Jednom delu bogatih džetseterki ne da se igrati po Hermès pravilima i živeti u iščekivanju te poruke ”kad možete da dođete u butik”, jer garancije da će torbu dočekati u bilo kom roku nema, i ne da im se da kupuju stvari koje ne žele. Spremne su re-sellerima platiti isto onoliko koliko i butik očekuje od njih da potroše, ali da bi torbu dobile praktično odmah.