A i oni koji to nisu, lako bi mogli da postanu
Ako ne možete trenutno da skoknete do Pariza u fondaciju koja čuva sve što je Yves Saint Laurent ikada napravio ili do Montreala gde je u toku izložba posvećena trenutno najpopularnijem novom-starom (i zauvek genijalnom) Mugleru, ne očajavajte. Na Instagram, pored raznih stvari kojima ponekad baš i ne razumemo svrhu, sada možete da odete kao da je muzej. Ako znate koje naloge treba da pratite, razume se. Otkrivamo vam sedam fascinantnih modnih arhiva.
Ovo nije, koliko znamo, zvaničan nalog iako nosi ime ime fondacije koja postoji od 2008. godine i posvećena je dizajnu i filozofiji italijanskog kreatora Gianfranco Ferréa koji je pored svoje modne kuće bio i kreativan direktor brenda Dior pre dolaska Galliana. Posebno volimo fotke njegovog omiljenog komada – bele košulje.
Ko bolje može da ispriča priču o jednoj modnoj kući od čoveka koji je stajao iza ideje o njoj? Manfred Thierry Mugler pretvorio je svoj privatni Instagram u svojevrstan timeline svojih najizuzetnijih kreacija (a njima nema kraja). Od korseta inspirisanog motorom (koji se pojavljuje u legendarnom spotu Georgea Michaela), do metalnog odela za robote koje se na svakih desetak godina iznova pojavi na nekoj novoj ikoni pop kulture, sve je tu (uključujući i haljinu u obliku školjke poslednji put viđenu na Cardi B).
Zvaničan Instagram nalog fondacije u Parizu (druga ispostava je u Marakešu, od kada je otvoren novi muzej) na kom ćete pronaći sve što je u vezi sa velikim Yves Saint Laurentom, od fotografija skica, do gotovih komada koji se rotiraju u postavci muzeja, pa do njegove radne sobe i ateljea.
Ako još uvek niste prežalili Gallianovu teatralnost i (ništa manje teatralan) odlazak iz pariske modne kuće, ovaj nalog je krojen po meri baš za vas. Dokumentuje period u kom je britanski dizajner bio na čelu kuće Dior, od 1996. do 2010, godine, i postuje fotografije najvećih hitova sa revija visoke mode i konfekcije. Ovde je predstavljeno sve ono što smo voleli o Gallianovom Dioru.
Nalog koji slavi britanskog dizajnera Leeja McQueena i detaljno opisuje njegov složen rad, podseća nas na nejgove najpoznatije kreacije i pametno nazvanim serijalom postova „storied codes“ dokumentuje na koje načine je vizija koju ima Sarah Burton, današnja glavna dizajnerka, formirana pod uticajem oštrih silueta i preciznih krojeva samog McQueena.
Martin Margiela je poslednju kolekciju za istoimenu kuću predstavio u jesen 2008. godine ali njegov rad danas nije ništa izgubio na važnosti. Jednako je poželjan i u ormaru i u muzeju. Ovaj nalog je posvećen njegovoj avangardnoj analitičkoj modi: haljinama od vintage šalova i izvrnutim šavovima, kao i revijama koje su bile skandalozne zato što manekenke nekad nisu bile profesionalni modeli, nego žene starije od 40 godina. Čini se da bi i današnjoj modi dobro došlo da se vrati.
7. @oldceline
Ovo je nalog koji nema nikakve veze sa samim brendom, kako je i naglašeno u opisu profila, već se isključivo bavi periodom u kom je Phoebe Philo bila na njegovom čelu. Otvoren svega nekoliko dana nakon što je najavljen njen odlazak, nalog je toliko dobio na popularnosti da je prerastao u pravi sajt. Nekom fali Phoebe?