Preporučeno
Michelle Obama, Audrey Hepburn, Meghan Markle i Kate Moss su među mnogim ženama koje su prepoznale potencijal trench coata da momentalno unese sofisticiranost, stil i dozu autoriteta u svaku odevnu kombinaciju. Kroz mali vremeplov proći ćemo kroz vojne uniforme i glamur holivudskog zlatnog doba, kako bismo istražili značaj ovog rodno neutralnog odevnog komada, prvobitno osmišljenog za zaštitu od kiše.
Kako je sve počelo?
Iako se Burberryju često pripisuje zasluga za kreiranje trench coata za vojnike tokom Prvog svetskog rata, autor originalne verzije je zapravo brend Aquascutum, sa prvim iteracijama dizajna napravljenim za vojnike tokom Krimskog rata 1850-ih godina. Krojač Aquascutuma, John Emary je osmislio apgrejdovani kišni mantil u prestižnom Mejferu. Emaryjevi wrappersi (kako si ih tada zvali) bili su namenjeni gospodi koja je želela da ostane elegantno obučena i po lošem vremenu. Kralj Edvard VII bio je jedan od njih, a 1897. godine kompanija je dobila kraljevsku povelju. Tri godine kasnije, Aquascutum je počeo da proizvodi kapute za žene, koji su postali popularni među sufražetkinjama.
U međuvremenu, Thomas Burberry, kao 21-godišnji šegrt krojača, osnovao je svoju kompaniju Burberry 1856. godine i izumeo gabardin 1879. godine. Ova lakša i prozračnija tkanina nastala je premazivanjem pojedinačnih vlakana vodootpornim rastvorom pre nego što bi se tkanina tkala, za razliku od prethodnog postupka premazivanja gotove tkanine. Njegov patentirani Tielocken kaput iz 1912. godine imao je nekoliko karakteristika koje danas povezujemo sa kultnim trench coatom, kao što su reveri i pojas.
Funkcionalna ratna uniforma
Popularnost je eskalirala tokom Prvog svetskog rata, kada su britanski i francuski oficiri nosili ove kapute u rovovima (trenches). Dizajn je omogućavao zaštitu od vetra i kiše, a istovremeno je bio dovoljno lagan da ne ometa kretanje. Tradicionalni trench coat bio je dug do kolena, imao je dvoredo kopčanje, kaiš oko struka, kao i ventilacione otvore na leđima.
Dodatne modifikacije su pdrazumevale D-prstenove na pojasu- za kačenje dodataka i dugmadi na vratu kako bi se vojnik zaštitio od otrovnog gasa. Khaki boja je korišćena za bolju kamuflažu. Dizajn je maksimalno bio podređen funkcionalnosti, dok su epolete na ramenima označavale čin oficira.
Nakon Prvog svetskog rata, trench coat je postao popularan i među civilima. Tokom Drugog svetskog rata, njegov dizajn je ostao sličan, ali je usput postao i simbol elegancije i funkcionalnosti.
Glamurozna strana trencha
Dok su oba svetska rata definisala dominaciju trench coata kao praktičnog kaputa, potrebno je bilo da ga glamur filmskog platna pretvori u modni kult. Tridesetih godina, zvezde kao što su Katherine Hepburn i Marlene Dietrich nosile su trench u filmovima, podstičući Burberry i Mackintosh, među ostalima, da ciljaju na žensko tržište.
Trench coat je postao modni must have, popularizovan kroz filmove i televiziju. Poznati glumci poput Humphrey Bogarta u filmu „Casablanca“ i Audrey Hepburn u „Doručak kod Tifanija“ nosili su ovaj odevni komad, što je dodatno učvrstilo njegov status u popularnoj kulturi.
Evergreen
Ovaj odevni komad je i dalje sinonim za eleganciju i funkcionalnost. Iako je dizajn modernizovan i prilagođen savremenim modnim trendovima, osnovni elementi su ostali isti. I danas je prepoznatljiv po dvoredom kopčanju, kaišu i vodootpornom materijalu. Iz sezone u sezonu, luksuzni brendovi predstavljaju svoje interpretacije trencha.
Trench coat je evoluirao od praktičnog vojnog kaputa do sofisticiranog modnog komada, ostajući relevantan i bezvremen kroz decenije.
Foto: Pinterest