Povezano
Preporučeno
Kako oterati nesanicu? Ukoliko uveče imate problem da zaspite, verovatno da ste u tom mračnom trenutku pomislili: „Sigurno je sve kriv ekran telefona.“
Dok ležite u krevetu, telefon deluje kao najveći neprijatelj kog ne možete da se rešite – vaši prsti neumorno skroluju kroz bezdan vesti i meme-ova, a vi samo odlažete momenat kada ćete započeti san. Međutim, koliko je zaista kriv telefon? I, da li se ispod površine, kao krivac za nesanicu, krije nešto mnogo mračnije?
Plava svetlost: Mit ili stvarnost?
Kao prvo, hajde da razgovaramo o plavoj svetlosti. Da, ta opštepoznata plava svetlost koju svi krivimo za naše probleme sa snom. Istina je da plava svetlost iz elektronskih uređaja utiče na naš cirkadijalni ritam. Ali, pre nego što odete da kupite naočare koje će vas zaštititi od plavog svetla, pogledajmo konkretnije ovu situaciju.
Šta kaže nauka?
Stuart Peirson, profesor cirkadijalne neuroznanosti na Oksfordu, objašnjava da je san složen proces, sličan slaganju Rubikovih kockica – ako jedan deo ne štima, sve se raspada. On navodi da receptori u našim očima koji šalju signal našem mozgu kada je vreme da budemo budni ne reaguju samo na plavu svetlost, već i na svetlost dužih talasnih dužina, kao što je crvena. Tako da nije samo plava svetlost ta koja nam pravi haos pri padanju u san – može to biti i vaša omiljena romantična komedija koja se gleda u 2 ujutro, a koja bi navodno trebala da spreči nesanicu.
U suštini, sve se svodi na to koliko svetlosti primamo i koliko dugo smo izloženi toj svetlosti. Naši telefoni zapravo su prilično slabi kada je reč o jačini svetlosti.
Da vas podsetimo, dnevna svetlost je oko 1.000 puta svetlija od prosečnog telefona, a osvetljenje u prostoriji je, u proseku, 10 puta jače. Dakle, sledeći put kada pokušate da zaspite, možda da se prvo zapitate da li je zapravo svetlost koja dolazi od vašeg telefona kriva, ili je to možda vaša neuspešna potraga za meme-om koji će vas nasmejati do suza.
„Tehnički, plava svetlost sa pametnih telefona može uticati na nesanicu“, kaže Peirson. „Ali, ti efekti su mali osim ako ne koristite telefon satima sa jakim svetlom“ Tako da, ako vam nedostaje sna jer ste proveli tri sata gledajući video klipove mačaka koje plešu, možda biste trebali da preispitate svoje životne izbore.
Brojke najbolje opisuju nesanicu
U laboratorijskim istraživanjima na Univerzitetu Harvard, otkrili su da čak i četiri sata izlaganja plavoj svetlosti na punoj snazi ima relativno mali efekat – desetominutno kašnjenje u uspavljivanju još manje. Deset minuta? Naravučenije – ono što je mnogo verovatnije da će uticati na vaš san je sadržaj koji konzumirate.
Ukoliko mislite da svetlost utiče na vaš san, savetuje se da ne trošite novac na posebne „naočare za suzbijanje plave svetlosti“. Umesto toga, preporučuje se smanjenje vremena provedenog pred ekranom i sadržajem koji nas otupljuje.
Put ka zdravijem snu
Možda je zapravo konačno vreme da se suočite sa svojim strahovima – i ne, ne mislimo na plavu svetlost, već na onu hrpu nepročitanih knjiga koje čekaju da im posvetite malo pažnje pre nego što se prepustite snu. Jer, na kraju dana, san je složen proces, a ne samo pitanje plave svetlosti. Reel je tu da vas drži budnim, njega okrivite za nesanicu kaže nauka, a mi se slažemo.
U eri digitalne zavisnosti, važno je prepoznati uzroke problema sa nesanicom i pronaći načine da se izborimo sa njima. Jer, na kraju dana, san je složen proces, a ne samo pitanje svetlosti.
Foto: Instagram – alessawinter