Kultne knjige za decu koje čitamo kao odrasli: Zbog čega se vraćamo ovim pričama?

autor Ivana Kordić
1228

Dok su naslovi poput Malog princa i Alise u zemlji čuda već obavezni u bibliotekama svih generacija, postoji niz manje poznatih knjiga za decu koje pružaju isto toliko autentičnih i značajnih životnih poruka, ako ne i više slojeva značenja kada ih čitamo kao odrasli.

Ovo su priče koje, možda nepravedno, nisu dobile jednaku pažnju, ali zaslužuju posebno mesto jer nude dragocene uvide u prirodu čoveka, filozofske dileme i univerzalne teme.

Kultne dečije knjige funkcionišu na dva nivoa: kao jednostavne priče koje bude maštu i kao duboke alegorije koje dotiču univerzalna pitanja identiteta, ljubavi, gubitka i nade. Kada ih ponovo čitamo sa iskustvom odraslih, otkrivamo ne samo priče, već i sopstvenu transformaciju kroz koju smo prošli još kao deca.

knjige za decu

Knjige koje smo izdvojili nisu samo za decu – one su i za nas, odrasle, koji se još uvek borimo da pronađemo svoje mesto u svetu. U njima ne pronalazimo samo utehu, već i podsećanje da je magija uvek bila tu – u našim rukama, stranicama.

MOST ZA TERABITIJU – KETRIN PETERSON

Na površini, ovo je priča o prijateljstvu između dvoje dece koja kroz maštu stvaraju sopstveni svet – Terabitiju. Ipak, odrasli čitaoci uviđaju složenost ove knjige, posebno u načinu na koji se bavi gubitkom, tugom i načinima na koje umetnost i mašta pomažu u suočavanju sa traumom. Most za Terabitiju nije samo priča o magiji – to je priča o gubitku detinjstva i nužnosti prihvatanja promena koje nas oblikuju. Ukoliko ne možete da dođete do romana, savetujemo vam da pogledate i istoimeni film u režiji Gábora Csupóa.

Screenshot 2024 11 29 at 11 59 53 Мост за Терабитију 2007

POSLEDNJI JEDNOROG – PITER S. BIGL

Biglove knjige na prvi pogled deluju kao fantazija o potragi za neuhvatljivim mitološkim bićem. Ali, dublje čitanje otkriva melanholičnu alegoriju o prolaznosti lepote, smrtnosti i težnji da očuvamo ono što nas definiše. Odrasli čitaoci mogu prepoznati u ovoj knjizi meditaciju o nestajanju nevinosti i potrazi za svrhom u svetu koji često deluje surovo i hladno. Lično sam ovo delo čitala kao odrasla, i zaljubila sam se u sve skrivene poruke koje se kriju u ovom delu. Topla preporuka i za one koji možda ne vole knjige fantastike.

poslednji jednorog piter s bigl v

Poslednji jednorog

KORALINA – NIL GEJMEN

Iako je Koralina možda poznata ljubiteljima fantastike, njena prava snaga postaje jasna kada je čitamo kao odrasli. Ispod horor priče o paralelnom svetu koji na prvi pogled deluje savršeno, kriju se slojevi o prepoznavanju istinske ljubavi, vrednosti nesavršenih odnosa i opasnosti eskapizma. Gejman koristi motive iz bajki da bi stvorio duboko uznemirujuću, ali istovremeno umirujuću priču o prihvatanju stvarnosti. Uživaćete u jednostavnom stilu koji je ujedno i maštovit.

koralina i tajanstveni svet nil gejmen v

Koralina i tajanstveni svet

DIVLJI LABUDOVI – HANS CHRISTIAN ANDERSEN

Iako su Andersenove knjige poznate širom sveta, Divlji labudovi ostaju manje popularna, a ipak fascinantna priča o požrtvovanju i iskupljenju. Priča prati devojku koja mora da spasi svoju braću pretvorenu u labudove, trpeći nepravdu i predrasude. Kao odrasli, prepoznajemo dublje teme – borbu sa društvenim očekivanjima, snagu tihe otpornosti i cenu koju nosi istinska ljubav.

fac2684063851c6bd23170d78e97fdc4

KNJIGA O DŽUNGLI – RUDYARD KIPLING

Dok su mnogi upoznati sa Diznijevom adaptacijom, originalna priča o Mogliju je daleko složenija. Kipling kroz priče o životinjama istražuje teme pripadnosti, ljudske prirode i granica između civilizacije i divljine. Kao odrasli, možemo videti Knjige o džungli kao metaforu za pronalaženje identiteta u svetu koji nas često tera da biramo između dve suprotne strane sopstvene prirode.

knjiga o dzungli v

Knjiga o džungli

TAJNA NAPUŠTENOG VRTA – F. H. BERNET

Kao deca, uživamo u priči o deci koja otkrivaju tajni vrt prepun čuda i mogućnosti. Međutim, kao odrasli, shvatamo koliko je ova priča slojevita – vrt postaje simbol ponovnog rođenja, prevazilaženja traume i moći prirode da izleči emocionalne rane. Skriveni vrt je knjiga koja podseća odrasle na lepotu transformacije i koliko je važno negovati sopstvene skrivene vrtove – fizičke i emotivne. Ukoliko želite nekom detetu da poklonite knjigu, ovo takođe može biti idealan izbor zbog toga što se lako čita, razumljiva je, a poruke su uvek direktne i jasne. Knjige poput ove definitivno ostaju urezane u sećanju.

tajna napustenog vrta v

Tajna napuštenog vrta

VETAR U VRBAKU – KENNETH GRAHAME

Na prvi pogled, avanture Kreka, Pacova i Žabe su topla, zabavna priča o prijateljstvu i životu uz reku. Ali, odrasli čitaoci u Vetru u vrbaku pronalaze nostalgiju za jednostavnijim vremenima, meditaciju o zajednici i prirodi, kao i blag humor koji kritikuje ljudske slabosti. Grahamenova proza puna je mirnih trenutaka koji podsećaju na vrednost usporavanja i uživanja u sadašnjem trenutku. Idealna za one koji vole da čitaju bajke, koji generalno vole decu i dečije priče, uz mnogo mudrosti i skrivenih poruka i za nas odrasle koji možemo da razumemo i imamo nešto širu sliku o životu.

vetar u vrbaku tp vv

Vetar u vrbaku

Foto: Promo