Moguće je da vam već mesecima unazad mnogo toga nije jasno počevši sa požarima u Australiji preko pandemije i BLM protesta, do nedavnog novog zakona u Poljskoj u vezi sa abortusom. Deluje da svet u kom živimo danas uopšte nije onaj u kom smo živeli recimo dve godine unazad i postaje sve čudnije i teže pratiti šta se događa i zašto se stvarno događa? Dokumentarni filmovi uvek mogu da pomognu da nam rasvetle neke probleme, pozicije i moguća rešenja, i odlično su oruđe za kompresovano sticanje novog znanja. Međutim, ako želite neku temu da dodatno produbite i bolje razumete šta su izazovi i opasnosti ali i rešenja sa kojima dolazi, onda naravno da okrećemo glavu ka policama. Zato, donosimo nekoliko naslova koji vam lako mogu postati najbolji prijatelji u potrazi za odgovorima zašto pobogu i odakle ovakav uspon desničarskih i populističkih ideja svuda, kako da zaustavimo propast planete, i hoće li ova pandemija ikada prestati? Ukoliko ste se išta od ovoga u skorije vreme zapitali skrolujte za svoj „help“ naslov.
„šta je populizam?“
Jan-Werner Müller
Tema: politika
Populisti kako Müller objašnjava, tvrde da oni sami predstavljaju narod, naciju, da su njihovi politički protivnici izdajice, strani plaćenici, nepatriotska elita, da ne mogu da postoje nezavisne, neutralne političke institucije. Populista je neko ko kada preuzme poziciju moći, postaje autoritaran u svom vladanju, i veoma lako zaboravlja na demokratske norme i ostale institucije sa kojima treba da sarađuje i od kojih da zavisi, već postaje ubeđujući narod da je sve drugo bezvredno bez njega. Populista je na predsedničkim pozicijama širom sveta sve više, i veoma je važno razumeti kako se nositi sa tim i boriti protiv toga, a Müller kao vrsni filozof potanko objašnjava dinamike ovakvog profila što ličnosti što upravljanja.
„Losing Earth: The Decade We Could Have Stopped Climate Change“
Nathaniel Rich
Tema: ekologija, životna sredina, zagađenje
Pre nego što se pojavio film „Social Dilemma“ profesorka Shoshana Zuboff (koja se naravno i očekivano i pojavljuje u filmu), je među prvima počela da priča o novim opasnostima koje tehnologija donosi i „prodaji“ podataka. Zapravo, da priča o tome kako se kapitalizam transformisao i naučio da eksploatiše sve što može zahvaljujući prednostima digitalnog doba. U pitanju je „novi ekonomski poredak koji koristi ljudsko postojanje kao sirov materijal za komercijalne prakse, predikcije, prodaju“. Njena knjiga donosi ultimativnu spoznaju o tome kako je kapitalizam pronašao nove načine da sve i svakoga pretvori u korisnike od kojih ima koristi, i kako smo mi sami naši umovi, razmšljanje, ponašanje, potrebe postali najvredniji izvor profita.