Girja, rusko zvono, kettlebell…
Sve su to različiti nazivi koji vode do istog proizvoda. Za fitness laike to je naizgled obična kugla sa izlivenom ručkom, najčešće oblikovanom od gvožđa. Ipak, zbog specifičnog oblika i pomerenog težišta ima nebrojene prednosti u odnosu na klasične bučice. I već to je dovoljno za hype i planetarnu popularnost! Ali nije uvek bilo tako…
Girja je decenijama bila dobro čuvana ruska tajna, sve dok ovaj neobični fitness rekvizit nije populariziran u Americi. Revoluciju je 2001. započela knjiga “The Russian Kettlebell Challenge”
Istina je, girja nam stiže iz zemlje AK-47 i nezaustavljive Lade. Poput čuvenog “kalaša” i četvrtastog terenca reč je o rekvizitu koji je svet sa strahopoštovanjem prihvatio. Pojedini tragovi dokumentuju da tradicionalni rekvizit za vežbanje datira još iz carske Rusije, iako se njeni prapočeci vezuju za antičku Grčku, kolevku fiskulture… Oblici istina nisu isti, ali je namena bila gotovo identična.
A onda, Kopernikanski obrt; u 18. i 19. veku girja je počela da se masovnije koristi u Rusiji, pre svega na okupljanjima i vašarima kao alat za pokazivanje nezvanične nacionalne discipline – sirove snage. Slovenski gen za nadmetanjem doveo je nakon WWII girju do izuzetne popularnosti među lokalnim snagatorima. Nije prošlo mnogo vode pre nego što su girje preuzele štafetu u kondicionoj pripremi profesionalnih atleta. Fizički dominantni sportisti SSSR-a, kasnije i Rusije, decenijama su saveznika imali upravo u ovom jednostavnom i po svemu nepretencioznom rekvizitu. Čarima efikasnog treninga nisu odolele ni oružane snage Rusije…pametnom dosta!
Za worldwide status krivac je beloruski imigrant i bivši specijalac Pavel Caculin (Pavel Tsatsouline), koji je krajem XX veka započeo popularizaciju u SAD. Pragmatični Caculin je preko noći zainteresovao fitness javnost u Americi, naravno uz malu pomoć efikasnog marketinga i evidentne fotogeničnosti. Danas se njegove knjige smatraju osnovama u korišćenju ruskog zvona i nezaobilazno su štivo za unapređenje fizičke kulture. Potrebna vam je inspiracija? Izdanje “Enter the Kettlebell” smatra se svojevrsnom biblijom koja se ne sme propustiti…
Zašto baš girja?
Pre svega girja iznenađujuće efikasno topi masne naslage! Vežbanje sa girjama troši mnogo kalorija, jer rusko zvono budi i one uspavane mišiće koje ste zapostavili tokom svakodnevnog rada na kompjuteru. Tajna se ogleda u balističkom svojstvu, kada su trbušni i leđni mišići u konstantnoj kontrakciji, jer moraju da stabilizuju težinu i kretnju dobrim balansom. Sihronizacija je neophodna, pa se skladom pokreta dolazi do maksimalnog efekta. Nije lako, ali je tako!
Drugi plus se vezuje za činjenicu da je girja poput kafe, 2 u 1: za trening sa girjama karakteristično je da istovremeno budi aerobni i anaerobni proces, tako da ćete pored mišića aktivirati i srce i pluća, popularni kardio. Treći bonus je aktivacija različitih grupa mišića! Za razliku od klasičnih bučica i prevaziđenih tegova, koji po pravilu aktiviraju svaki mišić posebno girja pokreće celokupan sklop mišića. Naime, girja je dizajnirana drugačije jer je namenjena dinamičnoj upotrebi. Upravo zbog toga ona predstavlja prečicu do pravih leđa i održavanja dobrog držanja. IT stručnjaci, ka vama gledamo…
Girje se najčešće koriste pojedinačno, a ne u paru. Međutim, postoji i nekoliko izuzetaka, poput popularnih Renegade Row i Sots Press vežbi!
Četvrta prednost odnosi se na kućni budžet, čiji je girja tradicionalni prijatelj. Jezikom brojeva, za jednu mesečnu članarinu u popularnoj, vrlo verovatno izvikanoj gradskoj teretani možete da nabavite set kvalitetnih girji. One su po mnogo čemu kao Golf “dvojka”, praktično su neuništive i jedanput kada ih kupite, imate ih doživotno. Kao da to već nije dovoljno za repetiranje platne kartice, reč je o rekvizitu koja ne zauzima previše mesta pa ni život u garsonjeri neće biti prepreka do savršene beach body linije.
Peti argument je vezan za prenosivost, jer se girje praktično mogu koristiti uvek i svuda. To znači da se osim stana setovi vežbi mogu obavljati u prirodi, pa čak i na godišnjem odmoru.
Najpoznatiji promoter girji na sportskoj sceni je bez dileme Aleksandar Kareljin aka Aleksandar Veliki. Mrga iz Novosibirska i legenda svetskog rvanja je svoju spremu i snagu neretko pripisivao upravo radu sa girjama, uz ogradu da je on radio sa 2 x 60 kilograma…
Koja girja je dobra za početnike?
Pre svega, strpljenje je vaš prijatelj. Ako ste „gušter“ započnite lagano i postepeno podižite težinu. U suprotnom vrlo verovatno prizivate neugodnu povredu i istegnuće mišića. Iskusniji instruktori savetuju da se za dame preporučuje girja od 4 do 6 kilograma. Roze boja se podrazumeva. S druge strane, za hrabrije momke stručnjaci preporučuju probijanje leda girjom od 10 kilograma. Nakon toga, samo nebo je granica.
Pravilna tehnika izuzetno je bitna iz očiglednog i poprilično praktičnog razloga: mnoge vežbe se izvode s girjom iznad glave. Upravo zbog toga ovaj oblik vežbanja zahteva apsolutnu prisutnost, može se reći čak i jedinstvo tela i duha. Savet iskusnog trenera svakako neće biti naodmet.
Prema teoriji, tri kettlebella različite težine idealna su osnova jer omogućuju izvođenje više desetina vežbi: jedan lagani kettlebell idealan je za vežbe ravnoteže, druga girja je tu za izvođenje složenih pokreta i razvijanje gornjeg dela tela. Na kraju, najmasivnije rusko zvono biće partner pri izvođenju složenih pokreta celog tela kao što su čučnjevi i popularno mrtvo dizanje koje koriste i izvajani Holivudski glumci!
Probajte, vaše telo će vam biti zahvalno!
Foto: Instagram