Uživali smo u letu i dobili preplanulu boju u kojoj uživamo, ali da li je naša koža zaista srećna koliko i mi sami? Verujemo da znate (nemili) odgovor na ovo pitanje: pa, i ne baš. Ma koliko da ste je štitili i o njoj vodili računa – zato što svi znamo da je to zaista neophodno – vašoj koži je sasvim sigurno neophodno malo intenizivne nege i ljubavi. Zbog čega je to tako, ali i šta tačno treba da pružite svojoj koži nakon leta, razgovarali smo sa Dr Marijom Grujić iz Bolnice Colić. Bookmarkujte ovaj tekst.
Zbog čega su koži potrebni posebni tretmani za oporavak nakon leta
Sunce blagotvorno deluje na ceo naš organizam: ono nam podiže raspoloženje, čini da se osećamo bolje ali i ima bitnu metaboličku ulogu u sintezi vitamina D. Umereno izlaganje sunčevoj svetlosti je dragoceno, ali ukoliko se pretera, ono će oštetiti kožu kako na površinskom tako i na ćelijskom nivou. Vidljivi i nevidljivi spektar (UVA, UVB, IR) sunčevog zračenja može izazvati opekotine na koži, ubrzati fotostarenje, povećati mogućnost za nastanak hiperpigmentacija i alergija na sunce.
Sunčevi zraci prodiru u dublje slojeve kože i indukuju stvaranje slobodnih radikala koji ometaju normalnu funkciju kože, razgrašuju kolagen i elastin i deluju na DNK kože dovodeći do njenog isušivanja i posledičnog zadebljanja. Ako tome dodamo i dejstvo vetra, soli i drugih mehaničkih iritansa kojima smo izloženu u toku i nakon leta, našoj koži je suštinski potrebno dodatno je negovati i povratiti izgubljenu vlagu – čak i ako nam se na prvi pogled ona čini vidljivo lepšom kada je preplanula.
Sa kojim problemima kože se srećemo nakon leta
Najčešći problemi kože nakon leta jesu isušenost i dehidriranost pojedinih delova lica i tela, hiperpigmentacije (fleke) koje se najčešće javljaju kod osoba svetlije puti na koži lica i neki inflamatorni oblici akni kod muškaraca i žena sa mešovitim i masnim tipom kože.
Na koje načine se mogu rešiti ovi problemi
Svi eventualni problemi koji se javljaju na koži nakon leta – i kao njegova posledica – su apsolutno rešivi adekvatnom negom po tipu kože koja obuhvata redovnu higijenu i pravilno čišćenje lica, zatim hidrataciju i ishranu kože.
Neophodni saveznici u nezi kože su i razne dermatološke i anti-age procedure: različite vrste mezoterapije, hemijskih pilinga, PRP tretmana, dermalnih filera različite reologije i koncentracije kao i primena botulinum toxina.
Šta podrazumevaju ove procedure:
Mezoterapija
Ovo je metoda aplikovanja različitih koktela, koji sadrže vitamine, peptide, aminokiseline i hijaluron u dermis na čiju dubinu inače na drugi način, ove neophodne supstance ne mogu dospeti. Efekat je momentalno vidljiv, a nakon tretmana znakovi iritacije su minimalni ili nikakvi. Mezoterapija stimuliše ćelije kože aktiviranjem njihovog metabolizma i stimuliše fibroblaste, koji povećavaju produkciju kolagena i hijalurona. Tretman se izvodi jednom nedeljno ili jednom u 14 dana, u zavisnosti od stanja kože, a potrebna je serija od okvirno 4-6 tretmana.
Efekti mezoterapije su: poboljšanje tonusa, jedrine i elastičnosti kože, smanjenje dubokih bora i manja vidljivost srednjih i sitnih bora, kao i hidratacija kože i uklanjanje tamnih kolutova oko očiju.
Hemijski pilinzi
Radi se o tretmanima aplikovanja različitih vrsta kiselina na kožu lica pod strogo kontrolisanim uslovima sa ciljem poboljšanja kvaliteta kože. Oni mogu biti površinski, srednje duboki i duboki, a po vrsti kiselina mogu biti na bazi alfa-hidroksi (AHA), beta-hidroksi kiselina (BHA) ili kombinacije istih u zavisnosti od stanja kože svakog pacijenta. Pilinzi zauzimaju dominantno mesto u lečenju i tretiranju hiperpigmentacija (fleka), akni ali i osetljive i dehidrirane koze. Tretmani se izvode u seriji 3-5 tretmana, u razmaku od 2-3 nedelje.