Povezano
Jutarnja otečenost je, nažalost, poznata mnogim ljudima, a prva linija odbrane su obično masaže (uvek dobrodošle), kreme i maske kao i izbacivanje soli iz ishrane (imamo vesti, za potpunim izbacivanjem soli realno ne da nema potrebe, nego može izazvati i suprotan efekat).
ZAŠTO SE JAVLJA OTEČENOST
Pre nego što se bacimo na „hranu od koje otičemo“ prvo treba razumeti da ona često nije glavni uzrok oticanja, te odrediti šta u konkretnom slučaju jeste. Glavni krivac za prekomerno zadržavanje vode nisu uvek so ili nepravilna ishrana – ma koliko mediji i društvene mreže insistirali na tome.
Uzroci jutarnje otečenosti su mnogi, a najčešći su:
· Hormonski disbalans
· Neodgovarajući lekovi za kontracepciju
· Alergije
· Povišen venski pritisak
· Avitaminoza, posebno nedostatak vitamina C i/ili D
· Upalni procesi i bakterijske infekcije
· Poremećaj ravnoteže odnosa vode i soli u organizmu izazvan velikim unosom ugljenih hidrata (kada unesemo ugljene hidrate, energija koju oni „daju“ se ne iskorištava odmah već se čuva u obliku molekula glikogena, a 1 g glikogena za sebe vezuje 3 g vode)
· Problemi sa radom bubrega
Ono što mnogi ne znaju jeste da generalni nedostatak soli može, takođe, da izazove oticanje. Stvar je u tome što je sodijum potreban telu, a ukoliko ga generalno ne dobija dovoljno, telo „se trudi“ da zadrži sav sodijum i kalijum iz sve hrane koju unesete.
Shema je jednostavna: zadržavanje soli vodi do zadržavanja vode, a ono do oticanja.
Kuhinjska so je sastavni deo zdrave ishrane, it o okvirno u količini od 5 g na dan. Pored toga, izuzetno je važno da unosite dovoljno tečnosti. Ponekad je upravo nedostatat tečnosti uzrok edema, a ukoliko je to slučaj i počnete da se optimalno hidrirate, možete se oticanja rešiti za jedan do dva meseca.