Povezano
Nakon praznika i gotovo mesečnog uživanja u svim mogućim poslasticama i alkoholu, dođe dan kada se probudimo i potreban nam je reset.
Dan kada odlučimo da je vreme za novi početak i želimo naglu promenu, dan kada okrećemo novi list jer osećamo da „ovako više ne ide“.
Godinama sam i sama, prateći ovaj unutrašnji osećaj i želju da dam telu odmora, ali prateći i trendove koji su se tada pojavljivali, isprobala sve moguće vrste detoksa. Neke su bile blaže verzije (čišćenje salatama), neke teže (čišćenje sokovima), i ako sam potpuna iskrena, ni jedna od tih opcija mi uopšte nije prijala.
Svaki detoks ovakvog tipa bazira se na hladnim namirnicama, koje nam ni malo ne prijaju tokom zime i dodatno hlade naše telo i želudac, koji su već dovoljno izmučeni i istrošeni. Oni koji se baziraju na sokovima sadrže previše šećera, pa nas ostavljaju gladnim i naduvenim gde ili odlučimo u jednom trenutku da prekinemo ili izguramo hrabro do kraja i onda se brzo vratimo na stari put, pitajući se kako je moguće da samo nama ovaj detoks nije prijao.
Istina je da nam je posle perioda kada opteretimo stomak, želudac i jetru potrebna hrana koja će biti blaga, što lakša za varenje, a koja će nam obezbediti sve neophodne nutrijente kako bi naše telo moglo da se oporavi i samo izbaci višak toksina.
Šta je kičari čišćenje?
Kičari čišćenje je ayurvedski princip čišćenja koji podrazumeva konzumiranje ovog jela tokom određenog vremenskog perioda, a najčešće od 3 do 21 dan za redom.
Kičari je tradicionalno indijsko jelo koje se sastoji od pirinča, zelenog mungo sočiva (ili crvenog sočiva), povrća i začina koji podržavaju bolje varenje, kao što su kurkuma, korijander, kumin, semenke senfa i biber. Ideja je da se ovo jelo jede po principu mono-ishrane, što znači da se konzumira u 3-4 manja obroka u toku dana, a ako vam je prvi put, preporučuje se da vam dva glavna obroka budu kitčari i da za doručak pojedete jednostavnu ovsenu kašu.
Čišćenje kičarijem bi trebalo da bude uživanje. Poenta je da telo nahranite najboljim namirnicama, dok mu istovremeno dajete vreme da predahne. Sve namirnice koje se koriste su lako varive, a to dodatno dostižete potapanjem pirinča i sočiva u vodu na 2-3 sata pre kuvanja.
Lično, od povrća uvek biram šargarepu i slatki krompir, koji po tradicionalnoj kineskoj medicini pospešuju rad slezine, a njoj je takođe neophodan reset. Ovo je jedno od mojih omiljenih jela koje pravim i van detoks plana jer osim što je zdravo, jako je ukusno. Idealno je da se jede kada se vratite sa puta, ili se osecate umorno i iscrpljeno. Lako se pravi i možete napraviti veliku količinu unapred, pa podeliti u posude i jesti po par dana.
KIČARI
- 1 šolja basmati pirinča
- 2 šolje crvenog sočiva ili mungo pasulja
- 2 šargarepe
- 1 srednji batat
- ¼ šolje praziluka
- 6 šolja vode
- 2 kašike ghee putera (ili kokos ulja)
- 1 kašičica kumina
- 1 kašičica korijandera
- 2 kašičice kurkume
- 1 kašičica semena senfa
- 1 kašičica semena komorača
- 1 kašičica himalajske soli
- 1 kašičica bibera
Operite basmati pirinač i crveno sočivo (ili mungo pasulj) pod hladnom vodom. Ostavite ih u čistoj vodi par sati da dodatno omekšaju.
U velikom loncu, zagrijte ghee puter ili kokos ulje na srednje jakoj vatri.
Dodajte kumin, korijander, kurkumu, seme senfa i seme komorača. Zatim pržite dok ne oslobode arome.
Dodajte praziluk u lonac i pržite ga dok ne omekša. Onda dodajte naseckanu šargarepu i batat pa promešajte sa začinima i prazilukom.
Ocedite pirinač i sočivo pa dodajte i njih. Promešajte sve sastojke dok se dobro ne sjedine, nalijte vodom, dodajte so i biber po ukusu i pustite da provri.
Smanjite vatru, pokrijte lonac i kuvajte kitčari oko 30-40 minuta, ili dok pirinač i sočivo ne omekšaju, a voda ne ispari. Po potrebi dodajte više vode ako je smesa previše gusta.
Kad je kičari gotov, poslužite ga sa još malo ghee putera i pospite svežim peršunom ili korijanderom.
Fotografije: Ksenija Jaredić