Šta o seksu sa bivšim partnerom kaže nauka?

autor BURO.
1191

Seks s bivšim partnerom – tema koja redovno izaziva podjednako uzdahe i podignute obrve.

Da li je to korak unazad u emocionalni haos ili prečica do ugodne, poznate intimnosti? Danas se ljubavne veze sve češće razvijaju i okončavaju ubrzano, ideja o povratku bivšima, makar i samo u krevetu, postaje sve češća. Nauka je, kao i obično, rešila da ponudi neke odgovore. Da vidimo koje…

Snapinsta.app 461758869 1569742923621958 2324184301302131722 n 10801

SIGURNA ZONA

Za mnoge ljude, ideja o seksu s bivšim nije samo čist impuls. Reč je o osećau sigurnosti i, često, načinu da se izbegne potencijalna neprijatnost novih intimnih susreta. Studije pokazuju da povratak bivšim partnerima može biti utkan u psihološku želju za stabilnošću, naročito u fazama života kada osećamo pritisak promene ili stres. Neki naučnici tvrde da naš mozak naginje povratku bivšima jer se tada oslobađa manje stresnih hormona nego kada ulazimo u sasvim novu vezu.

NAČIN DA PREBOLIMO

Ipak, psiholozi koji se bave temom ljubavnih odnosa, pa i raskida i oporavka od veze veruju da seks s bivšim može otežati emocionalno distanciranje. Istraživanja sugerišu da svaki intimni susret s bivšim partnerom može reaktivirati staru vezanost i emocije, podsećajući nas na ono što smo možda već zaboravili zašto smo raskinuli. Pokušaj da „prebolimo“ bivšeg na ovaj način često rezultira začaranim krugom emocionalne nesigurnosti i nerazrešenih osećanja. Dok mnogi ubeđuju sebe da je ovo način da prebole partnera, psiholozi tvrde da je to daleko od istine.

seks sa bivsim

ZAŠTO SMO SKLONI SEKSU S BIVŠIM

Psihološki gledano, vraćanje bivšima može biti manifestacija tzv. „emocionalnog izbegavanja“.

Kada želimo da izbegnemo tugu ili usamljenost, povratak u poznato okrilje intimnosti s bivšim može se činiti kao brzo rešenje.

Emocionalna praznina i želja za potvrdom motivišu nas da se vratimo nečemu poznatom – čak i ako znamo da nas neće dugoročno ispuniti.

DRUGA STRANA MEDALJE

Nedavna istraživanja koja su pratila parove koji se ponovo upuštaju u seksualne odnose nakon raskida otkrila su da u mnogim slučajevima povratak bivšima nema ni izrazito negativan ni izrazito pozitivan efekat na opšte emocionalno stanje.

U studiji iz 2018. godine, popularna psihološkinja Stephanie Spielmann otkrila je da većina učesnika nije prijavila dugoročne negativne efekte povremenog seksa s bivšim partnerom, već su uglavnom ocenili iskustvo kao – emocionalno neutralno. To sugeriše da – iako povratak bivšima nije zlatni put ka sreći, možda nije ni najopasniji put ka ponovnom srčanom lomu.

Snapinsta.app 461532565 525671226718113 677346880852433535 n 1080

OČEKIVANJA

Stručnjaci se slažu da je motivacija ključna. Da li je reč o usamljenosti ili o nameri da se ponovo pokušaju rešiti stare nesuglasice? Kada je želja za intimnošću jasna i bez pritiska obnavljanja romantične veze, seks s bivšim može biti – manje emotivno rizičan.

S druge strane – ako jedno od vas i dalje gaji romantične nade, šanse za emotivne komplikacije značajno rastu. Ovo već i sami znate, nije vam bila potrebna nauka.

KADA JE VREME

Ako osetite da seks sa bivšem, pa makar i fizički, otežava vaše emotivno zaceljivanje, možda je vreme da se fokusirate na stvaranje novih kontakata i emocija. Na kraju, nauka naglašava da „povratak na staro“ nije uvek loš – ali za mnoge ljude ipak predstavlja zamku.

Zaključak?

Nauka pokazuje da ovo iskustvo može biti delikatna ravnoteža između povratka starim osećajima i zaštite emotivnog integriteta.

Za one koji su dovoljno samosvesni da se sa situacijom nose bez emocionalnih repova, seks sa bivšim može biti običan susret. Za sve ostale, možda je ipak bolje da se okrenu prema novim horizontima – ili barem sebi. Verujemo da znate kojoj grupi pripadate.

Foto: Instagram