Povezano
Budite li se svako jutro umorni, kao da niste ni spavali? Ako je odgovor potvrdan, niste jedini. Ovaj problem muči sve veći broj ljudi, čak i one koji tvrde da spavaju dovoljno. U čemu je onda stvar?
Umor nakon buđenja može biti rezultat nekoliko uzroka, od loših navika do dubljih problema. Hajde da istražimo šta vas zaista drži u začaranom krugu jutarnjeg zamora.
Savršeno jutro bez umora mnogima zvuči kao mit, ali moguće je vratiti se u savršen ritam i približiti se tom idealu, nemojte se više buditi umorni. Fokusirajte se najpre na unapređenje navika, slušajte svoje telo i ne oklevajte da potražite pomoć kada je to potrebno.
Na kraju krajeva, kada se budimo umorni, to je više odraz načina na koji živimo. Možda je vreme da promenite pravila igre i konačno se probudite spremni za dan pred vama.
KVALITET SNA
Nije sve u kvantitetu, tj. koliko dugo sati ste spavali – kvalitet sna igra ključnu ulogu. Ukoliko se vaše telo ne opušta tokom noći, nema šanse da se probudite osveženi. Ovo je često posledica:
Previše ekrana pred spavanje: Plavo svetlo sa telefona ili laptopa ometa proizvodnju melatonina, hormona sna. Ovo je jedan od najčešćih razloga zbog čega se budimo umorni.
Neredovna rutina spavanja: Odlazak u krevet u različito vreme svakog dana zbunjuje vaš unutrašnji sat.
Neudoban krevet ili jastuk: Star madrac ili neadekvatan jastuk mogu sabotirati vašu udobnost.
Rešenje – Napravite “higijenu sna” – izbacite tehnologiju iz spavaće sobe, investirajte u kvalitetnu posteljinu i držite se rutine.
APNEJA
Možda niste svesni, ali ako hrčete u snu ili imate prekide u disanju tokom sna (poznato kao apneja), to može ozbiljno narušiti vašu energiju. Apneja u snu često dolazi s dodatnim simptomima poput suve usne duplje ili jutarnje glavobolje.
Rešenje – Ako sumnjate na apneju, obratite se lekaru. Moderni tretmani, poput CPAP uređaja, mogu vam drastično poboljšati kvalitet sna.
STRES
Čak i ako spavate osam sati, vaša psiha može ostati budna, boreći se s brigama i stresom. Ovo uzrokuje neprekidnu „bori se ili beži“ reakciju, koja vas iscrpljuje tokom noći. Ukoliko znate da ste pod stresom, fokusirajte se kako da regulišete stres, i nećete se više buditi umorni.
Rešenje – Isprobajte tehnike opuštanja, poput meditacije, vođenja dnevnika ili aromaterapije pre spavanja.
ISHRANA
Ako unosite previše kofeina, alkohola ili teške hrane kasno uveče, vaše telo neće imati priliku da se potpuno regeneriše. Takođe, nedostatak ključnih nutrijenata poput magnezijuma može doprineti lošem snu.
Rešenje – Prilagodite obroke i obratite pažnju na to šta jedete nekoliko sati pre spavanja.
ZDRAVLJE
Problemi poput anemije, hipotireoze, hroničnog umora ili depresije često se manifestuju kao konstantan jutarnji umor. Ako vam nedostatak energije postaje hroničan, vreme je za posetu lekaru. Život se ne može sastojati od niza umornih dana i neprospavanih noći.
Rešenje – Ne zanemarujte signale tela. Redovni zdravstveni pregledi mogu otkriti i rešiti probleme na vreme.
FIZIČKA AKTIVNOST
Iako zvuči paradoksalno, nedostatak kretanja može dovesti do povećanog osećaja umora. Fizička aktivnost ne samo da pomaže telu da se umori prirodno, već poboljšava cirkulaciju i kvalitet sna.
Rešenje – Uvedite lagane vežbe u dnevnu rutinu – čak i šetnja od 20 minuta može napraviti razliku.
Foto: Instagram – mityaaagin