Februar na prvi pogled ne deluje kao neki interesantan mesec: kratak, siv i ispunjen padavinama. Šta tu ima da se voli? Ipak, ako ste u modnoj industriji drugi mesec godine ima potpuno drugačije značenje, tada kreće modno ludilo od Njujorka, preko Londona i Milana, sve do Pariza. Uzbuđenje je veliko, elektricitet je na maksmumu – šta li će najveći dizajneri današnjice sada prikazati?!
No, te četiri nedelje mode imaju i vrlo izraženu komercijalnu stranu, dok bajkovitu verziju modne kreativnosti možemo videti na haute couture Nedelji mode u Parizu. Tada se stvaran život i aktuelni trendovi stavljaju na stranu i publika uživa u grandioznim bravurama najvećih dizajnera i njihovih veštih timova. Sačekali smo da se utisci malo slegnu i porazgovali smo sa našim omiljenim modnim insajderima iz regiona koji su bili na licu mesta.
U narednim nedeljama na ovoj adresi očekuje vas dosta mode, a sada reč prepuštamo Tamari, Luki i Mariji.
Tamara Kalinić
Modna blogerka

Koja revija je na tebe ostavila najjači utisak i zašto?
Najviše me je impresionirala Dior revija, i to ne ne samo zbog kolekcije, koja sama po sebi jeste jaka, već mi se posebno dopala zbog saradnje umetnice Judy Chicago sa kreativnom direktoricom Diora. Maria Grazia Chiuri i Judy Chicago radile su na interpretaciji vizije žene svega šest meseci i mislim da su rezultati koje su smislile i prikazale bili fantastični. Osim toga mi se dopao i gest kuće Ralph&Russo koji su donirali za rodnu Australiju prihode od akcije koju su pokrenuli na Facebooku, i tako uticali na trenutnu situaciju tamo i dali svoj doprinos.

Šta bi istakla kao ključni momenat ove nedelje mode za tebe?
Na poslovnom planu, za mene je ovo bila uspešna nedelja mode, jer sam bila ambasador najprestižnije modne institucije Federation de la Haute Couture et de la Mode. Ipak ključni trenuci koji su je obeležili na modni način su poslednja revija Jean Paul Gaultiera koji je priredio pravi spektakl, kao i drugi najveći dijamant na svetu koji nam je predstavila modna kuća Louis Vuitton. Ima 1758 karata i nazvali su ga „Sewelo“ što znači „prava retkost“.

Koji model od prikazanih bi volela da vidiš i u svom garderoberu?
S obzirom da se haute couture ne proizvodi i da je to zapravo svojevrsna izložba za klijente koji kupuju takve komade nisam maštala o nošenju istih. Najjeftiniji komad pravljen po haute couture standardima je oko 20.000 evra, a doseže cene i do 100.000 evra. Plus, modeli u stvarnom životu nikada ne izgledaju kao na pisti, već klijenti odrede da li žele nešto duže, kraće, menjaju rukave, boje i slično. Sebe nikada nisam uhvatila da uzdišem za ovim komadima, ali sam pre nedelje mode posetila i mušku nedelju mode, gde mi se izuzetno dopala revija brenda Jacquemus. On praktikuje dve revije godišnje koje se uglavnom odvijaju u vreme nedelje muške mode i tada izlaže kolekcije za muškarce i žene. Imam mnogo njegovih komada i jako se radujem sledećoj sezoni.