Nova godina – novi list. Proleće – novi list. Stiže leto – novi list… Niz novih listova nastavite sami. A zatim zastanite i zapitajte se zbog čega nam se, na svakih nekoliko meseci, servira nova prilika za novi list i šta to govori o načinu života na koji živimo. Nećemo da se lažemo, najčešće se ova novi list odnosi na neku temu koja ima veze sa zdravljem (u popularnoj kulturi, čitaj: izgledom, ishranom i vežbanjem) i isto tak često, taj novi list brzo prevrćemo na naredni kojim se vraćamo 2 koraka unazad. Prave kvalitatitvne promene se ne dešavaju preko noći, teško se postižu crno-belim odnosom prema životu (ovo ne znači da su suštinski prekomplikovane) i potrebno je biti realan i dosledan. Na tom polju nam je svima potrebna mala pomoć i zato smo se obratili Eli Grego da nam pomogne da definišemo koje su to stvari potrebne na putu pravljenja prave fitnes rutine koja će dati rezulatate i – još važnije – biti dugoročno održiva.
Jedno od najvećih razočarenja kod osoba koje počinju da treniraju jeste nastupa kada shvate da, ukoliko žele da održe svoju teško zarađenu liniju i kondiciju, moraju da nastave da treniraju i ispravno se hrane i nakon što ostvare svoj cilj. Nekako se svima čini da to jednostavno nije fer.
Ako ste do svog cilja došli na način koji je na duge staze neodrživ, kao na primer, beskrajnim kardio treninzima i životom na salati, velika je šansa da će se svi ti izgubljeni kilogrami vratiti kada taj stil života prestane.
Pitanje: Koliko puta ste u životu došli do željene kilaže ili oblika tela, samo da bi se nakon procesa „opustili“ i vratili na staro?
Nastavite sa čitanjem ukoliko se mučite sa yo-yo dijetama i neodrživim stilom treninga, imamo rešenje.
4
PRESTANITE DA DEMONIZUJETE HRANU I STALNO SEBI NEŠTO USKRAĆUJETE
Ni jedna namirnica sama po sebi nije glavni krivac za višak kilograma, kao što ni jedna salata nije zaslužna za mršavljenje. Ljudi se goje od generalno velikih količina hrane odnosno viška unešenihkalorija, a mršave kad jedu manje kalorija nego što potroše. Vrlo je jednostavno.
Kod ishrane treba gledati na široku sliku. Ako 80 % vašeg jelovnika čine minimalno prerađene, hranljive namirnice, jedna čokolada ili hamburger neće vam naneti nikakvu štetu. Zato povremeno dopustite sebi da pojedete nešto što će vas usrećiti – kao i sa treninizima, održivost je moguća samo ako u uživate u svom načinu ishrane.
5
NE OČEKUJTE SAVRŠENSTVO
Ovo je možda teško za prihvatiti, ali niko od nas nije savršen 24 sata, svakog dan u godini. Poslovne obaveze, stres, obitelj, pandemija… Sve ovo ima uticaja na nas i naše telo. Bitno je i ovde sagledati široku sliku i znati da je fitnes nešto što je tu uz nas za ceo život i de ćemo ponekadbiti na vrhu igre, a ponekad ćemo jedva odrađivati treninge. I to je sasvim u redu. Sve u životu dolazi u amplitudama pa tako i ovo.
Nadam se da vas ovaj tekst inspirisati da u sebi pronađete disiciplinu, a ne motivaciju.