Donosimo vam i najbolje recepte
Kada uzmemo u obzir koliko su dani kratki, a temperature niske ne čudi što zimi imamo mnogo manje energije i što se mnogi hvataju „lakih boostera raspoloženja“ u obliku slatkiša, kao i mesne prerađevine za održavanje snage. Ali ishrana koji se sastoji (samo) od ovakvih namirnica nije baš najbolje rešenje. Šta jeste?
Činjenica jeste da je beli šećer loš za nas, ali naše telo i pored toga traži slatko. Zdraviji način da zadovoljite potrebu za slatkim jeste kroz voće – ovaj put predlažemo da to upravo bude narandžasto voće – zatim kroz žitarice, crnu čokoladu, med i malo mlečnih proizvoda, rečju uz pomoć zdravih namirnica koje odražavaju i stabilan nivo energije u telu.
Citrusi, japanska jabuka, šargarepa, bundeva, slatki krompir, žuta paprika i banana – dakle, narandžasti plodovi sadrže fitonutrijent beta-karoten, pektin, antioksidanse i dosta vitamina C. Ovo ih čini važnim za održavanje zdravlja očiju, kardiovaskularnog sistema, organa za varenje, imuniteta, jetre i limfnog sistema, a sprečavaju i isušivanje kože. Evo detalja o svojstvima narandžastog povrća, voća i bobica koji će vam pomoći da postignete sklad, i dovoljnu količinu energije.
bundeva
Iako je većina smatra povrćem, bundeva je – stručno gledano – voće, a u praksi ima osobine i voća i povrća što je čini jedinstvenom. Apsolutno svaki njen deo i/ili prerađevina je koristan: pulpa, seme, ulje i sok. Kuvana bundeva, budući da je slatka i puna skroba, nije pogodna za dijabetičare, ali je za zdrave osobe odličan izvor ugljenih hidrata. Zbog toga što sadrži beta-karoten bundeva je pun pogodak ako brinete o stanju kose i kože. Beta-karoten se najbolje apsorbuje nakon termičke obrade (dakle, ona omiljena čorba od bundeve je dobitna kombinacija).
Bundevu možete peći ili od nje napraviti pire krompir, kao i čorbe, čak i kolače. Ako je dodajete u smoothie, ne zaboravite da su cink i vitamin E neophodni telu za asorpciju vitamina A, drugim rečima – dodajte susam ili druge semenke, orašastih plodova i/ili kašiku nerafinisanog maslinovog ulja u napitak.
Sveža bundeva se kombinuje sa gotovo svim proizvodima i dobro ide uz sva jela ali pri kombinovanje imajte na umu da je termički obrađena bundeva skrobni proizvod, odnosno složeni ugljeni hidrat. Možete je mešati sa slatkim i kiselim voćem, kao i sa začinima. Koristi se i kao prilog uz proizvode životinjskog porekla (osim sa crvenim mesom), a u maloj količini, bundeva se može dodati u žitarice.
Ukoliko imate problema sa gastrointestinalnim traktom, kiselinu, gastritis, čirem ili nadimanjem, trebalo bi da je izbegavate. Dijabetičarima se nikako ne preporučuje da konzumiraju kuvanu bundevu.
BANANA JE SLATKA NAMIRNICA I ZATO JE NE TREBA ZLOUPOTREBLJAVATI. OPTIMALNA KOLIČINA JESTE DVE DO TRI BANANE NEDELJNO, A NABOLJE JE JESTI IH PRE 17:00.