Šta su “zvučne kupke” i zašto su nam neophodne?

    01.06.2021.
    RECOMMENDED

    https://buro247.rs/wp-content/uploads/2021/06/kupkeCOVER.jpg

    Do sad smo već shvatili da koje god da je pitanje ili problem postavljeno pred nas kao ljude 21. veka, gotovo svi se slažu da je rešenje “majndfulnes”. Tumačenja ove reči su različita a u zavisnosti od toga koga pitate možda će čak i sama reč biti različita, ali manje više se svi slažu da briga o sebi, fokus, posvećenosti i prisutnost u trenutku treba da budu visoko na listi prioriteta. Sve to ako postignemo bi idealno trebalo da dovede do sabiranja a ne rasipanja energije, kvalitetnijeg i zadovoljnijeg života, što razume se, svi želimo. U skladu sa tim, očekivano je da je savremeni svet pun saveta i predloga kako da se postigne stadijum u kom postajemo viša bića koja nemaju gotovo nijednu brigu.

    Iako postoje različite opcije kako da budemo u skladu sami sa sobom, kako da izbalansiramo i otvorimo čakre, i koje terapijske tehnike meditacije treba koristiti, balansiranje i lečenje zvukom je postalo izuzetno popularno tokom prethodne i ove godine. Istina jeste da je ova praksa prisutna na sceni mnogo duže od toga, ali smo izgleda tek u vreme karantina posebno obratili pažnju na nju. Ova praksa, ili bolje reći oblik terapije se zove “zvučna kupka”, a kupanje zvukom je postalo toliko popularno da ga praktikuje čak i Kendall Jenner i druge poznate ličnosti. Upravo zato smo odlučili da analiziramo ovaj wellness trend i otkrijemo u čemu je njegova privlačnost i da li je baš toliko blagodetan.

    O čemu se ovde radi?

    Svi znamo da muzika može da utiče blagotvorno na nas i da postoje oni užasni dani, koji na neki čudan način postanu lakši za podneti čim pustimo prvi takt pesme koja nas uvek “podigne” i oraspoloži. Međutim, nije samo do kompozicije i aranžmana, već i sam zvuk kako god jednostavan bio ima umirujuća i lekovita dejstva, a to zapravo i nije nikakvo novo otkriće. Kako se ispostavlja ljudi su se vekovima okretali zvuku i i njegovoj lekovitosti, ali je ova praksa dugo bila nepoznata zapadnoj kulturi. Popularizacijom joge, meditiranja, vežbi disanja, reikija, došlo je vreme da otkrijemo i da zvuk čini neizostavni deo celokupnog iskustva. Kao univerzalan jezik koji prevazilazi granice kulture, prostora i vremena, zvuk je od antičkog doba korišćen kao oruđe koje može da nas vrati u balans. I fizički i emotivno. Tibetanske zvučne činije, kristalne činije, gongovi, zvončići, činele i ostalo zvučno “oruđe” koriste se za uvođenje u meditativno stanje a “zvučne kupke” koje se stvaraju korišćenjem ovih elemenata funkcionišu kao zvučna aura koja pročisti i ispere svu nagomilanu negativnu energiju. S obzirom na to da ovi zvuci umanjuju stres i tenziju nije neobično zaključiti zašto je ovaj wellness trend eksplodirao.

    Kako zapravo funckioniše?

    Zvučne meditacije deluju kroz proces u kom se vibracije i talasi koje proizvodi naš um sinhronizuju sa zvučnim talasima koje proizvode instrumenti koji se koriste. Jednostavnije rečeno, balansiranjem spoljašnjih i unutrašnjih vibracija, ulazim u dublje nivoe svesti, moždani procesi se usporavaju, što nam omogućava da poniremo u sebe, u dublju meditaciju, u kojoj se aktivira prirodna sposobnost tela da se samozaleči. Kroz zvuk i njegovo lekovito dejstvo, ovakva praksa omogućava da i telo i um uđu u opušteno stanje, što posledično popravlja raspoloženje, i celokupno stanje organizma. To je poznata i prilično stara takoreći antička praksa koja ima neverovatne benefite i idealno je dugme za reset i osveženje duha. Nešto kao power-nap, samo produhovljen. 

    Benefiti

    Cilj „sound bath“ seansi je da stvori promenu u umu i omogući da se prirodno započnu oporavak i lečenje. Ideja je da nas ovaj specifičan zvuk diskonektuje od svakodnevice i dovede u meditativno stanje čime nam pomaže da se opustimo, osvežimo i napunimo pozitivnom energijom. Oni koji se bave ovom praksom tvrde da su zvučne kupke izuzetno korisne i u otklanjaju fizičkog bola. Prema kvantnoj fizici, svaka ćelija ima svoju vibraciju koju bilo kakva oboljenja narušavaju ili menjanju prirodnu frekvenciju ćelija. Upravo tu stupaju na snagu isceljujući zvuci. Svakako da nisu čudotvorni u svim situacijama, ali otklanjaju izvesne tegobe kao migrene, visok pritisak itd.

    Kako početi sa praktikovanjem?

    Metalne činije, poznate kao „singing bowls“ su najpoznatiji instrumenti a samim tim i najčešće korišćeni. Da biste počeli sa svojim zvučnim iskustvom, pod jedan (i sasvim logično) treba da nabavite neku opremu, i jedna činija je sasvim dovoljna za početak. Zatim, pre nego što proizvedete bilo kakav zvuk, treba se fokusirati i kratko meditirati bez njega. Treći korak je lagano kruženje po ivici činije. Fokusirajte se na zvuk koji nastaje, i svoju nameru s kojom meditirate, dok zvuk lagano bledi. Tokom meditacije možete da menjate zvuke kako vam prija, ali sporiji i laganiji ritmovi su preporučljivi za početnike, a i dokazano najviše smiruju. Ako nemate pojma šta da radite, nikada nije loša ideja konsultovati eksperte. Yami, neretko ima vođene meditacije na svojim lavovima, Sdar Lotus se bavi lečenjem čakri zvukom i kristalima a sa Sarom Amy je moguće imati privatne vođene seanse. Ili početi sa nekom dobrom plejlistom, a onda se baciti u reprodukciju istog. Ili barem pokušaj. 

    Saznaj više:
    Povezani članci: