Preporučeno
Otkako je prvi put spomenut, retinol je bio i ostao, verovatno najspomenutija reč u beauty svetu. Status konzumenata retinola, sličan je odnosu onih koji su gledali „Game of Thrones“ i onih koji nisu. Devedeset odsto da, onih desetak i dalje nisu ni probali, mada lica koja je „milovao“, sa smeškom govore o njemu.
Osvrt na ogromno polje njegove primene nedvosmisleno potvrđuje da konstantan „trending“ koji ubedljivo drži, itekako je osnovan.
12 NAJBOLJIH RETINOL KREMA ZA PODRUČJE OKO OČIJU PRONAĐITE OVDE.
RETINOL i flekice; foto: Pinterest
Svi „fataliti“ ovog derivata vitamana A o kojem se toliko govori su sledeći:
• izuzetan anti age efekat
• poboljšava proizvodnju kolagena
• redukuje flekice
• redukuje hiperpigmentaciju
• obnavlja ćellije kože
• pomaže u lečenju akni
IDEALAN REDOSLED ZA NEGU LICA PRONAĐITE OVDE.
Međutim, kada je reč o retinolu, pravila primene su itekako važna. Prvo među njima jeste da se koristi kao deo noćne rutine, jer sunčeva svetlost poništava njegovo dejstvo. On ne daje brze rezutate već zahteva kontinuirano korišćenje kako bi se primetio pun učinak. Smatra se da su prvi efekti vidljivi tek posle 10 – 12 nedelja.
Retinol, kako je poznato, može da daje neželjene efekte u vidu crvenila, svraba ili osećaja preteranog zatezanja kože a sve usled neadekvatnog doziranja.
Izuzetno je važno ispoštovati dinamiku aplikovanja, kao i koncetraciju proizvoda: retinol se koristi najpre jednom nedeljno tokom prve dve nedelje (u malim koncentracijama od 0,1% do 0,5 %) a nakon dve nedelje moguće je korišćenje do dva puta nedeljno.
Kada se nanosi u vidu seruma dovoljna je količina od tri do četiri kapljice, dok je za kremu više nego dovoljno naneti količinu jednaku zrnu graška.
Retinol ili bakuchiol
Retinoična kiselina podstiče ubrzavanje procesa deljenja ćelija kože, odnosno stvaranja nove mlade kože što znači i njen brži oporavak. Retinol je oblik dostupan bez recepta, a retinoična kiselina (tretinoin) se kod nas može dobiti samo na recept. Kad retinol dospe u kožu, ona ga pretvara u retinoičnu kiselinu, tako da i on daje stvarne rezultate ali su oni sporiji nego oni koju dobijate uz oblik i koncentraciju koju može da prepiše samo lekar.
Ekstrakt ulja babchi, bakuchiol, poslednjih godina preuzima primat među sastojcima u beauty industriji. Ovaj prirodni retinoid, biljna alternativa retinolu, ima mnoštvo koristi u nezi kože i iako je blag, može postati vrlo efikasan deo svake beauty rutine. To je ekstrakt ulja babchi, koje se dobija iz biljke psoralea corylifolia ili „biljke babchi“ koja se već dugo koristi u tradicionalnoj ajurvedskoj medicini. Babchi se vekovima koristi u Indiji – za lečenje kožnih bolesti (kao što je vitiligo).
Bakuchiol i retinol se nadopunjuju i zato ih slobodno možete koristiti zajedno. Oba sastojka sami za sebe imaju svoje mesto u svetu nege kože, ali budite svesni onoga što jedan i drugi realno mogu da urade. I svakako ne zaboravite da ujutro stavite kremu sa zaštitnim faktorom.