Povezano
Ako se nađete u blizini ovih robnih kuća, vreme je da window shopping ostavite u prošlost i da zapravo uđete unutra. Na ovim prelepim lokacijama, arhitektura i dizajn se takmiče sa samim proizvodima. Pet robnih kuća na ovom spisku postale su kultne lokacije za šoping zahvaljujući neverovatnim elementima kao što su prostrani prozori sa vitražama i ogromnim kristalnim lusterima.
U nastavku, vodimo vas u put oko sveta.
Le Bon Marché (Pariz)
Le Bon Marché je otvoren 1838. godine, ali su ga francuski preduzetnik Aristide Boucicaut i njegova supruga Marguerite transformisali 1852. godine. Za dizajn su zaduženi arhitekta Louis-Charles Boileau i inženjer Gustave Eiffel. Ako već nista čuli za Le Bon Marché, smatra se prvom robnom kućom na svetu.
El Corte Inglés (Madrid)
Na početku svoje priče El Corte Inglés je bila skromna krojačka radnja, a danas je jedan od vodećih brendova robnih kuća u Španiji. Sada se ne nalazi samo u Madridu, već se može pronaći u Barseloni, Sevilji i Bilbao, kao i u Lisabonu.
Galleria Vittorio Emmanuele II (Milano)
Smešteno između dva milanska spomenika – Duoma i Teatro alla Scala – Galleria Vittorio Emanuele je impozantno koliko i spomenici koji ga okružuju. Dizajnirano sa staklenim i gvozdenim krovom, šoping centar je kreiran u obliku krsta, a za njegov izgled je zadužen Giuseppe Mengoni.
Galleries Lafayette (Pariz)
Luksuzne robne kući Galeries Lafayette se mogu pronaći širom Evrope. Međutim, najpoznatija lokacija je glavna prodavnica u Parizu. Na samoj zgradi, poznata po staklenom plafonu i stepeništu u Art Nouveau stilu, su radili mnogi poznati umetnici i dizajneri, uključujući Ferdinanda Chanuta. Sa površinom od 750.000 kvadratnih metara, ova robna kuća je druga najposećeniji lokacija u Parizu, posle Ajfelove kule.
Harrods (London)
Iako je danas jedna od najpoznatijih robnih kuća, Harrods je nekada bila prodavnica za namirnice. Smešteno u blizini Hyde parka, robna kuća sada ima 300 odeljenja, 20 restorana, salon lepote i banku. Pored toga, prve pokretne stepenice u Londonu su mogle da se pronađu u Harrodsu, što je gostima nekada priredilo toliko neuobičajeno iskustvo da su ih na vrhu radnici čekali sa čašicom brendija, kako bi se oporavili od iznenađenja.