Tajna za smanjenje stresa koju svi ignorišemo

    17.09.2024.
    RECOMMENDED

    Idealna podloga za izazivanje stresa – danas se od nas očekuje da budemo dostupni svakome, čitav dan, dok smo ujedno potpuno skoncentrisani na suočavanje sa svakodnevnim privatnim i poslovnim izazovima. U želji da to ispunimo i zadovoljimo ljude oko sebe, često zaboravljamo koliko je odmor bitan za naše zdravlje.

    Tu je još jedna činjenica – živimo u društvu koje glorifikuje rad i hiper produktivnost, i to često na uštrb našeg fizičkog i mentalnog zdravlja. Iako sve više stručnjaka ukazuje na važnost svesnog usporavanja vremenom i uvođenje offline momenata u našu rutinu, mnogi od nas kao da i dalje teže ka tome da zanemare potrebu za odmorom u strahu od propuštanja.

    Šta ako vam kažemo da vam je potreban samo jedan dan nedeljno u kom ste potpuno fokusirani na odmor kako biste čitave nedelje postizali odlične rezultate i bili odmorniji?

    stresa

    Dokazane prednosti

    Zamislite jedan dan nedeljno u kom ste se potpuno isključili, mutirali notifikacije na telefonu i posvetili se isključivo odmoru. Studije su pokazale da jedan takav tkzv. „lenji dan“ ima snažan uticaj na naše telo i um, kao i smanjenje stresa.

    Prema istraživanjima, samo jedan dan odmora nedeljno može značajno smanjiti nivo kortizola, hormona stresa u telu. Hronično povišen kortizol može izazvati niz problema, uključujući: povišen krvni pritisak, oslabljeni imuni sistem i veći rizik od depresije.

    Takođe, interesantna je činjenica da ljudi koji redovno koriste dane odmora na poslu često imaju niži rizik od razvoja bolesti i drugih zdravstvenih stanja povezanih sa visokim nivoom stresa. Ne kažemo da preterujete sa odmorima i bolovanjem bez pokrića, kažemo da koristite adekvatno svoje zakonsko pravo.

    Izvori stresa i uticaj na zdravlje

    Hronični stres se naziva još i „tihi ubica“, s razlogom. Često se manifestuje kroz nespecifične simptome poput umora, glavobolja, nesanice, a dugoročno može dovesti do ozbiljnijih zdravstvenih problema. Dugotrajano izlaganje stredu doprinosi razvoju bolesti srca, dijabetesa, oslabljuje imuni sistem i čak ubrzava proces starenja.

    Pored fizičkih posledica, visok nivo stresa ima duboke efekte i na naše mentalno zdravlje. Može dovesti do anksioznosti, depresije, sindroma sagorevanja (burnout) i osećaja premora. Verujemo da su mnogi imali prilike i sami da osete negativne efekte nedostatka odmora, s obzirom da ni jedna od ovih pojava nije nova u savremenom društvu.

    65e7fcf532fb127f82910893a9406a18

    Uloga „jednog dana“ u jačanju produktivnosti

    Kada govorimo o odmoru, mnogi se plaše da će izgubiti na produktivnosti. Međutim, stvarnost je suprotna. Mozak, kao i telo, zahteva odmor kako bi funkcionisao optimalno. Tokom perioda odmora naš mozak zapravo nastavlja da procesira informacije i rešava probleme na nesvesnom nivou. Zato je „lenji dan“ od suštinskog značaja za održavanje visoke produktivnosti.

    Naravno, ukoliko možete, posvetite i više od jednog dana nedeljno kako biste se potpuno regenerisali, mada je čak i jedan dan odmora za mnoge liksuz.

    Kako kreirati savršen „day off“

    Planiranje „dana bez obaveza“ možda zvuči kontradiktorno, ali važno je postaviti neke smernice kako biste maksimalno iskoristili njegov potencijal.

    • Isključite telefon: Jedan od ključnih odlika dana rezervisanog za odmor je digitalni detoks. Provedite vreme bez konstantnog skrolovanja društvenih mreža i odgovaranja na mejlove. Umesto toga, fokusirajte se na prisutnost i uživanje u trenutku.
    • Birajte aktivnosti koje vam prijaju: Ovaj dan bi trebalo da bude posvećen isključivo vama. Bavite se hobijima, provedite dan u prirodi i spavajte. Uzmite kartu za voz i bez distrakcija uživajte u vožnji i pogledu. Opcija ima mnogo.
    • Praktikujte svesnost (mindfulness): Vežbanje prisutnosti može biti odličan način da se povežete sa sobom. Pokušajte sa laganim vežbama joge, meditacijom ili tehnikama disanja koje pomažu da se opustite i smanjite stres.
    • Obratite pažnju na ishranu: Tokom dana konzumirajte hranu koja je bogata hranljivim sastojcima i pomaže u obnovi vašeg tela. Izbegavajte tešku, brzu hranu koja vas može dodatno iscrpeti. Nije cilj da ne radite baš ništa.
    • Ostavite prostor za spontane trenutke: Iako može biti korisno planirati aktivnosti, ostavite mesta za spontanost. Ponekad najlepši trenuci upravo onda kada ne planirate.
    bc92d65729ded2708189dfe09630685d

    Holistički pristup

    Uključivanje „lenjih dana“ u vašu sedmičnu rutinu nije čin lenjosti i tako ne treba ni da se tumači. Naš organizam funkcioniše najbolje kada postoji ravnoteža između aktivnosti i odmora. Ovakav balans (ili bar pokušaj balansa) omogućava telu i umu da se regenerišu, što dugoročno vodi ka većem stepenu zadovoljstva i produktivnosti. Dakle, odmarajte koliko se trošite i smanjite izvore stresa.

    Ukoliko osećate grižu savesti zbog ideje o jednom danu bez obaveza, setite se da je odmor vašem telu i umu podjednako potreban. Upravo taj „lenji dan“ može biti izvor vaše energije, inspiracije i motivacije za sve ostale dane u sedmici.

    Foto: Pinterest

    Saznaj više:
    Povezani članci: